S vyšším vekom sa chudne ťažšie: Čo robiť, aby sme zbytočne nepriberali?

Obezita

gettyimages

Každý kto skúšal niekedy zhodiť nejaké tie kilogramy navyše vie, aké to dokáže byť zložité. No ešte ťažšie to je so zvyšujúcim sa vekom, keď už toľko nevládzeme a zároveň náš organizmus už nevládze toľko, čo kedysi. Ak sa nám teda nedarí chudnúť, čo robiť, aby sme aspoň zbytočne nepriberali? Odpovedí je hneď niekoľko.

Telo príjme viac ako spotrebuje

Podľa rôznych štúdií aj tí, ktorí zostávajú aktívni, strácajú po tridsiatom roku života svalovú hmotu, ktorú nahrádza tukové tkanivo. Tento jav sa prehlbuje každých desať rokov. Svaly spotrebúvajú viac kalórií ako tuk. Preto menej svalovej hmoty znamená, že organizmus prechádza na pomalší metabolizmus a teda potrebuje menej kalórií.

Starí ľudia trpia viacerými rôznymi bolesťami a majú tendenciu viac sedieť. Tým sa na jednej strane ešte prehlbuje úbytok svalovej hmoty, a na druhej strane telo prijíma viac kalórií ako spotrebuje, a preto dochádza k priberaniu na váhe.


Mohlo by vás zaujímať: Držíte diétu a nechudnete? Skúste naštartovať svoj metabolizmus


Spomalenie metabolizmu

Svoju úlohu tu hrajú tiež hormóny. Menopauza, ktorá znamená nielen pokles hladiny estrogénov, ale celej ženskej hormonálnej výbavy, veľmi často vedie k zvyšovaniu váhy vzhľadom k zmene bazálneho metabolizmu. Rovnako tak je tomu u poklesu hladiny testosterónu u mužov, ktorý je pomalší, ale tiež významný. U oboch pohlaví ide teda o spomalenie bazálneho metabolizmu a redukciu svalovej hmoty, ktoré sú vyvolané poklesom hladiny hormónov.

Stále tá istá strava

U starých ľudí so stúpajúcim vekom klesajú zmyslové schopnosti, konkrétne čuch a chuť. To vedie k tomu, že starí ľudia dávajú prednosť stále sa opakujúcej strave, a čo je horšie, strave chuťovo výraznejšej. Konzumujú napríklad veľa sladkostí a sú vystavení nebezpečenstvu, že prepadnú lákadlami priemyselne vyrábaných potravín.

Prejaví sa aj jojo efekt

Človek tiež platí vysokú cenu za neustále výkyvy vo váhe (známy jojo efekt) v predchádzajúcich desaťročiach. Zvyšovanie váhy totiž mení metabolizmus. Šesťdesiatnik, ktorý dnes váži 90 kilogramov, ale kedysi vážil 130 kilogramov, potrebuje oveľa menej kalórií za deň ako niekto, kto nikdy nemal nadváhu. Ak strácame tuk, náš organizmus si začína „myslieť“, že „zahynieme hladom“ a snaží sa uchovávať kalórie, a preto prechádza na úsporný režim.


Mohlo by vás zaujímať: Jo-jo efekt pri chudnutí: Vyhnite sa mu raz a navždy!


Vyplniť prázdnotu

Starí ľudia, bez toho aby mali poruchu príjmu potravy, často využívajú jedlo ako vyplnenie citovej prázdnoty, v reakcii na ťažké situácie, ako je úmrtie blízkej osoby, osamelosť či obmedzovanie sebestačnosti. Stáva sa to aj mladším ľuďom. Ak máme jedlo ako citovú náhradu, je oveľa ťažšie zhadzovať kilogramy.

Čo môžeme urobiť?

Udržiavaním svalstva môžeme prispieť k urýchleniu metabolizmu či aspoň tak trochu môžeme kompenzovať jeho pokles. Vhodná je telesná aktivita, ale s ohľadom na zdravotný stav. Odporúča sa cvičenie s ľahkou záťažou.

Dobré je tiež konzumovať viac proteínov, avšak nie viac kalórií. To môže pomôcť udržať si svalovú hmotu. Vyvarujme sa však prílišnej konzumácii živočíšnych proteínov a nahradzujme ich, aspoň z polovice, rastlinnými proteínmi. Odtučňujúce hyperproteínové diéty všeobecne škodia v každom veku, ale v starobe ešte viac.

Dôležitým a zásadným faktorom sú dobré medziľudské vzťahy, ktoré môžeme považovať za akúsi potravu pre dušu a telo. S dobrou „sociálnou sieťou“ viac hýbeme, menej jeme a predovšetkým si udržiavame výkonnosť nášho mozgu.

Ako urýchliť metabolizmus?

  • snažte sa jesť pravidelne a nevynechávať hlavné jedlá, najmä nie raňajky. Ak budete až obedovať, spomalíte si metabolizmus zhruba o 40 percent. Potrvá to dovtedy, kým nezjete bielkoviny a zdravé tuky.
  • usilovnými pomocníkmi: do jedla či nápoja si primiešajte ½ lyžičky mletej škorice alebo zázvoru, do pokrmov pridávajte čili papriku a dodržiavajte primeraný pitný režim.
  • dostatočne sa hýbte a pravidelne posilňujte svaly cvičením, ktoré je primerané vášmu veku a zdravotnému stavu.
  • pomaly a trpezlivo odbúravajte viscerálny tuk (vnútorný brušný tuk).
  • počas cvičenia a najmenej hodinu po ňom nepite ani nejedzte nič s obsahom cukru alebo tuku. Mohli by ste prijať viac energie, ako by ste spálili samotným cvičením. Napite sa radšej čistej, prípadne minerálnej vody.
  • doprajte si primerane dlhý a kvalitný spánok.

Ako sa so spomaleným metabolizmom darí pasovať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame