Čo do tela dávame sa ukáže aj na pokožke: Aká potrava jej teda svedčí?

Tvár

gettyimages

Zdravá životospráva znamená pre pokožku oveľa viac než nanášanie rôznych kozmetických prípravkov. Každá maličkosť z toho, čo jeme, sa odzrkadľuje na jej stave. Je citlivá na nedostatok dôležitých živín, ale aj zvýšenú koncentráciu toxínov. Reaguje na to vyrážkami, ekzémami, dermatózami či inými kožnými problémami.

Tretia oblička

Kožné bunky sa neustále obnovujú a na to potrebujú nepretržitý prísun živín. Pokožka obzvlášť pociťuje nedostatok proteínov, esenciálnych mastných kyselín, vitamínu A a C, železa a zinku.

Cez pokožku sa zároveň vylučuje časť toxínov cirkulujúcich v krvi, preto sa tiež nazýva „tretia oblička“. Túto dôležitú schopnosť môže narušiť nadbytok toxínov zapríčinený zlyhaním obličiek, pečene, zápchou alebo stravou zloženou prevažne z mäsa a mäsových výrobkov. Toto všetko vedie k vnútornej otrave pokožky, ktorá na to zareaguje rôznymi kožnými prejavmi. Na pokožke však môžeme pozorovať aj alergické reakcie na potraviny.

Nepekné vyrážky

Akné je nepríjemné chronické ochorenie kože. Hoci zvykne potrápiť najmä dospievajúcu mládež, výnimkou nie sú ani starší ľudia. Vzniká v dôsledku uzatvorenia vývodov tukových žliaz. Keďže maz nemôže odtekať, hromadí sa, žľazy sa zduria a zapália. Následkom je typická uhrovitá pokožka.

Okrem genetiky a hormónov má na akné značný podiel strava chudobná na ovocie a zeleninu, a naopak, bohatá na rafinované výrobky, živočíšne tuky a prísady do jedál. Denne treba konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu, celozrnné potraviny, orechy, pšeničné klíčky alebo olej z nich. Je potrebné sa vyhýbať najmä cukru, nasýteným tukom, mlieku, čokoláde, soli a rafinovaným produktom, ktoré zhoršujú stav akné.


Mohlo by vás zaujímať: Atopický ekzém zhoršuje počasie, korenie či orechy: Naučte sa s ním žiť


Dermatitída a ekzém

Oba typy kožných problémov charakterizuje podráždenie a zápal, sčervenanie, svrbenie, tvorba pľuzgierov a šupín. Na vznik dermatitídy má najväčší vplyv: potravinová alergia na jednu či viac potravín, kontakt s alergénmi alebo nedostatok niektorých živín, ako je vitamín A, B3, B6, esenciálne a polynenasýtené mastné kyseliny a stopové prvky.

Ekzémy sú zvyčajne sprevádzané astmou či inými alergickými prejavmi. Najúčinnejšia býva dietetická liečba bez mlieka a iných alergénnych prvkov. Strava je zložená prevažne zo surovej zeleniny a ovocia, pričom neobsahuje potraviny, ktoré alergiu vyvolávajú.

Surová strava pomáha pokožke

Pri akejkoľvek alergii, kde ešte nepoznáme presnú príčinu, sa odporúča vylúčiť potraviny, ktoré ju môžu spôsobovať. Ich úplné vyradenie môže zlepšiť akýkoľvek druh potravinovej alergie. Ak nemáte ani najmenšie podozrenie na ovocie či zeleninu, dajte ich na prvé miesto v jedálnom lístku. Mnohé kožné problémy súvisiace s alergiami zmiznú po niekoľkodňovej kúre, ktorá pozostáva zo surového ovocia a zeleniny.

Postupne do stravy pridávajte chlieb, obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, až kým nezistíte, ktorá potravina spôsobuje alergiu. Niekedy sú to len prísady do jedál a koreniny. Často však býva na vine mlieko, lepok, ryby, mäkkýše, mäso, vajcia, údený syr, alkohol, čokoláda, med či orechy.


Mohlo by vás zaujímať: Surová strava: Zaručí vám lepší život?


Tieto môže obzvlášť oceniť

Uhorka: obsahuje vysoko zásadité minerály. Tie neutralizujú nadmerne kyslý odpad produkovaný telom po jedlách živočíšneho pôvodu. Uľahčuje vylučovanie toxínov z krvi, čím čistí a skrášľuje pokožku a udržuje jej primeranú vlhkosť.

Artičoka: je známa svojím očistným účinkom na pečeň. Klinicky sa potvrdilo, že mnohé kožné choroby, alergie či ekzémy, zmiznú alebo sa výrazne zlepšia, ak sú v poriadku detoxikačné funkcie pečene.

Mango: zvlhčuje a vyživuje pokožku a vďaka hojnému obsahu antioxidantov bojuje proti jej starnutiu.

Fazuľa: táto strukovina je veľmi bohatá na vlákninu a vyživuje pokožku. Vďaka niacínu a kyseline pantoténovej, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kožného tkaniva, chráni pred kožnými chorobami.

Podpora vylučovania toxínov

Proti akné sa osvedčilo piť čistiace bylinné čaje, napríklad z púpavy či pŕhľavy. Ovplyvňujú látkovú premenu, čistia krv a pomáhajú zbaviť sa ťažkej uhrovitosti. Vhodné je tiež prikladať obklady z byliniek: alchemilky, materinej dúšky či rumančeka na postihnuté miesta.

Na ekzém existuje takisto viacero čajových zmesí. Účinný býva koreň lopúcha alebo zemedym. Liečivý čaj pripravíte z 15 g koreňa lopúcha, ktorý treba povariť v 250 ml vody. Užívajte 2- až 3-krát denne. Môžete ho používať aj na omývanie postihnutých miest. Zemedym je prudšie pôsobiaca bylina, preto ho treba užívať pod dohľadom lekára.


Ktoré zo spomínaných potravín si najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame