Naučiť sa správne dýchať je dôležité aj pri precitlivenosti a astme. Ako na to?

Žena

gettyimages

Dýchanie je zvláštne umenie. Možno sa to nezdá, no väčšina ľudí dýcha nesprávne. Postupne sa z toho môže stať zlozvyk bez toho, aby si to človek uvedomoval. K hlavným príčinám patria alergické reakcie a precitlivenosť na vonkajšie vplyvy. Následky nesprávneho dýchania môžu vplývať na precitlivenosť, čím vzniká bludný kruh. Ten môže prerušiť len liečba. Kľúčový je nácvik správneho dýchania, ktorý dokáže v mnohých prípadoch zlepšiť zdravotný stav pacienta.

Nevyhnutné pre život

Bez jedla vydržíme väčšinou niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, no bez kyslíka len 5 minút. Kyslík je nevyhnutnou podmienkou fungovania všetkých buniek v tele, bez neho odumierajú. Každé dlhšie prerušenie dýchania nás preto ohrozuje.

Základnou úlohou dýchania je získavať zo vzduchu kyslík a odovzdávať ho prostredníctvom tenučkých vlásočníc priamo do krvi. Pľúca rovnako zbavujú krv oxidu uhličitého – CO2, ktorý vzniká v tkanivách pri látkovej výmene. Keď sa kyslík dostáva do krvi, oxid uhličitý putuje z krvi do pľúc a vydychuje sa von.

Zložitý proces

Medzi oboma látkami v krvi musí byť rovnováha, inak hrozia vážne ťažkosti. Množstvo CO2 rozhoduje o krvnom pH. Krv prechádza všetkými telesnými tkanivami, akákoľvek zmena jej zloženia teda môže mať ďalekosiahle následky. Obzvlášť citlivé na zmeny kyslosti sú nervové bunky.


Mohlo by vás zaujímať: Správne dýchanie prospieva celému telu: Viete, ako na to?


Keď je dýchať prirodzene problém

Najčastejšou poruchou dýchania je príjem nadmerného množstva vzduchu – hyperventilácia. Môže vyvolávať celý rad rozmanitých príznakov, pričom mnoho z nich zostáva nepovšimnutých alebo sa ťažko diagnostikujú.

Neprirodzene rýchle dýchanie má malý vplyv na hladinu kyslíka v krvi. Môže však znížiť úroveň CO2, a tým znížiť kyslosť krvi. Neustále kolísanie hladiny CO2 v krvi negatívne pôsobí na niektoré chemické pochody a súčasne narúša správnu činnosť nervových buniek. Hyperventilácia preto nepriaznivo vplýva na zmysly, pocity, čiže aj správanie človeka.

Nezvyčajná kombinácia príznakov

Medzi najčastejšie príznaky patrí mravčenie v končatinách, prípadne na perách a jazyku, ťažkosti s prehĺtaním, bolesti svalov, kŕče, zášklby, trasenie, náhla strata svalovej sily, závraty, zmätenosť, pocity neistoty v priestore, rozmazané videnie, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, dýchavičnosť, bolesti v hrudi, poruchy srdcového rytmu, precitlivenosť na svetlo a hluk.

Môže však spôsobiť aj vážne psychické problémy: paniku, dlhodobý stav úzkosti, depresiu, prípadne halucinácie, náhle zmeny nálady či fóbie, najmä strach zo smrti.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problémy s dýchaním? Pozor, astma vás môže dostať v každom veku


Spája sa aj s precitlivenosťou

Reakcie z precitlivenosti môžu priamo vyvolať zmenu typu dýchania. Stáva sa to aj pri precitlivenosti na kofeín. Po vylúčení všetkých kofeínových nápojov sa stav zvyčajne zlepší a väčšina nepríjemných príznakov zmizne. V závažnejších prípadoch, ako je mnohonásobná neznášanlivosť chemikálií, vzniká úzkostný psychický stav, ktorý vedie často k hyperventilácii.

Tá sa môže vyvinúť u každého, ale zvlášť náchylní sú na ňu astmatici. Hlavným predpokladom zlepšenia je naučiť sa dýchať bránicou.

Viete, ako dýchate?

Ak chcete zistiť, či používate bránicový, alebo hrudný typ dýchania, ľahnite si na chrbát, ľavú ruku si položte na brucho a pravú na hornú časť hrudníka. Ležte pokojne a uvoľnite sa. Potom začnite sledovať ruky. Pri nádychu by sa mala dvíhať ľavá ruka, kým pravá by mala zostať v pokoji alebo by sa mala dvíhať len nepatrne.

Prípadne si ľahnite na chrbát a zdvihnite nohy. Ruky vzpažte, pričom chrbát, hlava a ruky by mali tvoriť s nohami pravý uhol. V tejto polohe je ťažké používať hrudné dýchanie, kým bránicové dýchanie je pomerne ľahké. Chvíľu ležte. Ak sa necítite dobre, zrejme dýchate normálne.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Náprava hrudného dýchania

Bránicové čiže brušné dýchanie prináša pocit uvoľnenia. Vdych môže rozptýliť napätie v bruchu, v ktorom mnohí „zadržiavajú strach“. Keď začnete dýchať do tejto oblasti, dýchajte s citom. Netlačte vzduch do brucha nasilu, nemusí sa zakaždým nadúvať ako balón.

Brušné svaly majú brániť poklesu bránice bez toho, aby sa príliš napínali. Pri vdychu vnímajte odpor v bruchu a následne pocitovú reakciu, keď odpor prekonávate.

Naučte sa správne dýchať

Ak vás trápi hyperventilácia, požiadajte svojho lekára o možnosť vyšetrenia viacerými odborníkmi. Správne dýchať vás môže naučiť fyzioterapeut, osteopat, ale aj terapeuti praktikujúci Feldenkreisovu techniku či skúsení učitelia jogy. Butejkova metóda dýchania sa osvedčila najmä pri problémoch s astmou.

Vzhľadom na to, že väčšina ľudí s hyperventiláciou používa horné hrudné dýchanie a len veľmi málo bránicové, volí väčšina terapeutov kombinovaný prístup, čím sa problém rieši komplexne. Terapeut tak pacientovi pomáha nájsť vlastnú cestu k zdravému dýchaniu. 


Ovládate správnu techniku dýchania? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame