Pocit nafúknutia? Po týchto potravinách sa budete vo vlastnej koži cítiť lepšie

Zdravie

gettyimages

Zadržiavanie vody v tele sa na prvý pohľad prejaví nafúknutým bruchom, opuchnutými rukami, nohami alebo tvárou. Necítite sa komfortne so svojím telom a dostaví sa pocit, že máte minimálne o 5 kilogramov viac.

Množstvo vody v tkanivách súvisí jednak s hormonálnou nerovnováhou, u žien je typické zadržiavanie vody pár dní pred menštruáciou a počas obdobia menopauzy, ale i so zvýšeným obsahom niektorých minerálov, najmä sodíka, ktorého zvýšená hladina v organizme viaže nadbytočnú vodu.

Vysoká hladina sodíka

Sodík je v primeranej hladine pre ľudské telo nesmierne dôležitý. Chráni pred nadmernou stratou tekutín počas potenia, podporuje látkovú výmenu a spolupodieľa sa na riadení viacerých chemických procesov. Problémy s jeho nedostatkom sa objavujú iba u malej skupiny ľudí, väčšina z nás bojuje práve s jeho nadbytkom.

Odporúčaná denná dávka sodíka by nemala presiahnuť 500 mg, realita je však častokrát trojnásobná. Veľa solíme, jeme spracované potraviny a polotovary, kde nemáme dohľad nad tým, koľko soli a dochucovadiel s obsahom sodíka bolo použitých. Navyše, naša strava je bohatá aj na sacharidy (najmä cukry), čím sa zvyšuje hladina inzulínu v krvi. Práve inzulín zadržiava vyplavovanie sodíka z tela a tým sa zvyšuje aj zavodnenie tela.

Organizmus sa snaží vyššie množstvo sodíka neutralizovať zadržiavaním vody navyše. To vedie k zvýšenému objemu krvi, ktorý sa postupne pretaví do rozvoja ďalších zdravotných ťažkostí ako je vysoký krvný tlak, závažné ochorenia srdca, obličkové kamene, chronické ochorenia obličiek, cirhóza pečene… Opuchnuté telo teda zďaleka nie je iba estetickým problémom a dôvodom pre sklamanie pri diéte.

Diuretiká – lieky na odvodnenie, sú predpisované ako na bežiacom páse najmä pre ľudí v strednom a vyššom veku. Ich nevýhodou je však to, že môžu telo oberať o vitamín C a vitamíny skupiny B, spôsobovať únavu a bolesti hlavy alebo svalové kŕče.


Mohlo by vás zaujímať: Brucho ako balón? Pomôžu koreniny, čaje i jogurty


Diuretické potraviny z bežného jedálnička

Isté druhy potravín a nápojov dokážu podporiť vylučovanie tým, že stimulujú činnosť obličiek. Častejšie chodíte na záchod, telo sa rýchlejšie zbavuje vody a toxínov. Cítite sa ľahšie, zníži sa objem krvi a s tým aj krvný tlak a zmiernia sa ranné opuchy končatín.

Nápoje s obsahom kofeínu

Káva, čierny a zelený čaj pre obsah kofeínu nie sú iba stimulátormi centrálnej nervovej sústavy a urýchľovačmi metabolizmu, ale zvyšujú aj prietok krvi cez obličky a majú preukázateľný diuretický účinok. Na niektorých ľudí dokonca až taký, že po vypití jednej malej rannej šálky kávy, chodia na toaletu častejšie, ako by chceli.

Ovocie a ovocné džúsy

Ak si denne doprajete porciu citrusového ovocia, kúsok ananásu, čučoriedky, brusnice, hrozno, čerešne alebo broskyne, nielenže sa budete pravidelne zásobovať cennými vitamínmi, ale prispejete k zlepšeniu trávenia a vylučovaniu tekutín. Tieto prirodzené ovocné diuretiká sa výborne hodia do domácich džúsov alebo smoothie.


Mohlo by vás zaujímať: Kapusta, strukoviny či cibuľa: Ktoré ďalšie potraviny plochému bruchu neprajú?


Zelenina

Kategória “Zelenina” je bohatá na rozmanitých zástupcov a pravdepodobne si tu každý nájde svojich favoritov, ktorých rád začlení do svojich pokrmov. Za diuretickú zeleninu možno považovať – kapustu, cviklu, zeler, tekvicu (aj obľúbený melón), zelené fazuľky, špargľu, špenát, petržlen a jeho vňať, uhorky, cibuľu, cesnak alebo pór.

Bylinky

Močopudný účinok niektorých rastlín je známy už dlhé roky. Patrí sem púpava (najmä výluh z jej listov), žihľava, praslička roľná a zázvor. Podporujú činnosť obličiek a zvyšujú frekvenciu močenia. Najjednoduchší spôsob ako využiť ich potenciál, je pravidelne popíjať čaje z týchto bylín a častí rastlín.

Netradičné diuretiká

Netreba zabudnúť ani na kvalitnú čokoládu z pravých kakaových bôbov, ktorá obsahuje kofeín a v primeranom množstve funguje podobne ako šálka kvalitnej kávy. Účinné prečistenie organizmu od toxínov a zvýšenú činnosť obličiek podporí aj pravidelná konzumácia menej tradičných zelerových semienok. Tie okrem diuretických účinkov zmierňujú nafukovanie brucha a menštruačné bolesti.


Čo pri nafukovaní najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame