Populárna diéta nahrádza klasický pôst: Odborníci upozorňujú na vážne riziká

Jedlo

gettyimages

Názov ketogénna diéta možno nie je všetkým známy. V princípe ide o kontroverzný spôsob chudnutia, pri ktorom sa nahradzujú sacharidy tukmi. Z toho vyplýva množstvo rizík a to aj napriek tomu, že je z času na čas odporúčaná pacientom, ktorí trpia rakovinou. Aj keď má táto diéta množstvo stúpencov, jej následky môžu byť pomerne riskantné. Na to upozorňuje hneď niekoľko odborníkov.

Je to diéta, ktorá spočíva v strave chudobnej na sacharidy a veľmi bohatej na tuky, uvádza nutričná poradkyňa Claire Lambolayová. Cieľom tejto diéty je obmedziť účinok inzulínu a zredukovať obsah glukózy v krvi, poznamenal k tomu lekár Dominique Cellier.

Pri ketogénnej diéte, kedy sú zo stravy vylúčené sacharidy, je zakázané mnoho potravín: obilniny, strukoviny a zelenina rastúca pod zemou. Ale tiež sacharidy s vlákninou, ktoré sú obsiahnuté v ovocí a niektorej zelenine. A samozrejme sladkosti: cukríky, sladké malinovky, dezerty, hotové jedlá a podobne. Naopak je odporúčané konzumovať potraviny bohaté na tuky, vrátane ovocia ako je avokádo či kokosové orechy.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý sluha alebo zlý pán? Dr. Igor Bukovský o ketogénnej diéte!


Riziková diéta

Diéta so sebou nesie mnohé riziká. Často je to diéta v podobe kúry, maximálne po dobu troch mesiacov, hovorí Lambolayová. Táto diéta narušuje rovnováhu sacharidov, tukov a proteínov nevyhnutných pre správne fungovanie organizmu. Rovnováha sacharidov, ktoré majú tvoriť 50 55 percent toho, čo zjeme, je úplne narušená. Pri tejto diéte je prísun sacharidov nie viac ako tri percentá.

Čoskoro sa telu nedostáva vlákniny obsiahnutej v ovocí a zelenine. To môže vyvolať problémy s trávením, zápchu, alebo naopak hnačku, pretože strava je príliš tučná,vysvetľuje Lambolayová.

Chýbajú aj ďalšie látky

A to nie je všetko. Organizmu chýbajú antioxidanty prítomné v zelenine a vzhľadom k príliš nízkemu prísunu sacharidov vzniká nebezpečenstvo hypoglykémie, teda zníženie hladiny cukru v krvi. Prejavovať sa to môže napríklad závratmi či nevoľnosťou.

Ketónové telieska, ktoré z tukov vyrába pečeň, keď nemajú dosť sacharidov, okysľujúce. Keď ich máme v krvi veľa, okysľuje to celé telo. To môže spôsobiť problémy s kĺbmi, acidózu či metabolické poruchy ako je cukrovka, uvádza Lambolayová.


Mohlo by vás zaujímať: Vďaka paleo diéte vraj neschudnete: Naopak, ešte sa po nej priberá


Kardiovaskulárne nebezpečie

Táto diéta môže tiež zvýšiť nebezpečenstvo kardiovaskulárnych ochorení či sklerózy. Skrátka to nie je diéta, ktorú by som svojim pacientom odporúčala. Nesie so sebou viac rizík ako úžitku a môže spôsobiť aj poruchy príjmu potravy, uvádza expertka.

Prečo je táto diéta tak obľúbená? Pretože umožňuje napodobniť pôst, bez toho aby sme prestali jesť. Nemožno hladovať tri mesiace. Pri ketogénnej diéte kŕmime naše bunky bez sacharidov, hovorí Lambolayová. „Nie je žiadny dôvod riadiť sa touto diétou, pretože zníženie príjmu sacharidov sa tiež deje na úkor konzumácie ovocia a zeleniny, uvádza lekár Dominique Cellier.

Prečo sa diéta odporúča osobám s rakovinou? „Ak vylúčime sacharidy, môžeme zlikvidovať aj rakovinové bunky, ktoré sa nimi živia. V skutočnosti však zabíjame aj ďalšie bunky, ktoré sacharidy tiež potrebujú, uvádza Cellier.

Zvýšený prísun cholesterolu

A ako je to s cholesterolom? Zvýšená hladina cholesterolu znamená zvýšené množstvo tukov v krvi. To spôsobuje, že steny srdcových tepien sú tvrdšie a tenšie, čo môže časom viesť k vytváraniu krvných zrazenín, ktoré môžu upchať srdcovú tepnu. Výsledkom potom môže byť infarkt myokardu alebo mŕtvica.

Ketogénna diéta, hoci je bohatá na tuky, nemusí nutne tieto riziká zvyšovať. Cholesterol telo vyrába a dostáva sa mu ho v strave. Pokiaľ nejde o metabolickú poruchu, organizmus cholesterol reguluje. Ak držíme diétu len krátko, cholesterol bude regulovaný,hovorí Lambolayová.


Máte skúsenosti so spomínanou diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, L´Express
Odporúčame