Zvyknete užívať lieky kvôli rýchlej úľave? Telo si vie často poradiť samo

Lieky

gettyimages

Lieky dostupné v našich lekárňach sú bezpochyby účinné, ale zrejme nie až tak, ako sa nás snažia presvedčiť reklamy. Nie vždy nám prinášajú žiadanú úľavu. Naopak, zdravotný stav môžu ešte skomplikovať. Pritom naše telo si v mnohých prípadoch dokáže s chorobou poradiť aj samo.

Záplava liekov

Štatistiky nás už dávno varujú pred nadužívaním liekov. Ich spotreba stále rastie, na čom má svoj podiel aj reklama. Tá musí podľa zákona upozorniť spotrebiteľa na to, že informácie o nežiaducich účinkoch lieku mu poskytne lekár či lekárnik. Málokto sa však zaujíma o to, čo všetko môže liek v jeho tele vyvolať.

U lekára sa veľa pacientov dožaduje určitých liekov nehľadiac na to, či ich organizmus potrebuje. Predpisovanie niektorých liekov sa neraz stáva „módnym hitom“. Ak zaberie nový liek u jednej pacientky, vzápätí ho žiadajú aj jej známe. Onedlho však ošiaľ pominie a na „zázračný“ prípravok si nespomenie skoro nikto.

Musíme znášať následky

Flemingov objav penicilínu a následný prudký rozvoj rôznych druhov antibiotík sú veľmi dôležité pre liečbu nákazlivých chorôb. Produkovali sa v obrovských množstvách, ktoré sa museli naplno využiť. Mnohí lekári ich predpisovali hojne, doslova ako cukríky, dokonca, aj deťom, ktoré prejavili čo by len najmenšie príznaky choroby či zvýšenú teplotu. Obvykle sa nepodávali ako skutočný liek, ale ako ochrana pred prípadnou budúcou chorobou.

Masové používanie antibiotík neostalo bez následkov. Vyrábajú sa stále nové prípravky proti čoraz väčšiemu počtu mikroorganizmov. Vytvorili sa takzvané rezistentné kmene mikróbov, na ktoré už určité antibiotiká nezaberajú, pretože si na ne navykli. Umelo tak pribudli ďalšie choroby, precitlivenosť na penicilín a alergie, ale aj úmrtia zo šoku po podaní antibiotík takýmto citlivým osobám.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na lieky proti nachladnutiu či bolesti: Môžu vážne poškodiť vašu pečeň!


Dopláca aj naša pečeň

Všetky lieky sú telu cudzie látky. Po splnení svojej úlohy ich musí organizmus vylúčiť. O to sa stará „čistička“ tela – pečeň. Užívanie liekov pre ňu znamená prácu navyše. Cudzorodou látkou pre telo je aj alkohol. Aby sa nezvyšovala záťaž pečene pri odstraňovaní oboch druhov látok, neodporúča sa pri podávaní liekov piť alkoholické nápoje.

To, ako nadmerná konzumácia alkoholu ničí pečeň, je nám dobre známe. Dlhodobé podávanie liekov, napríklad tabletiek proti bolesti, však zaťažuje a ničí pečeň rovnakým spôsobom. Po čase sa na nej môžu objaviť podobné príznaky ako pri zneužívaní alkoholu.

Čo nám pomôže?

Skutočný liek má odstraňovať príčinu, nie prejavy choroby. Mnoho prípravkov však iba tlmí bolesť. Tabletka utíši bolesť zuba, no až lekár chorý zub vylieči. Bolesti hlavy môže vyvolávať asi až 50 rôznych príčin. Dokonca sa môžu objaviť aj pri nadužívaní liekov proti bolesti. Pilulka ich len stlmí. Na zbavenie sa bežných bolestí hlavy často zaberú prirodzené postupy: prechádzka na čerstvom vzduchu, dobrý spánok či niekoľko hodín bez jedla.

Reklama propaguje aj prípravky, ktorých úlohou je prinavrátiť mladistvý vzhľad. Faktom je, že nedokážu odstrániť príčiny starnutia, iba tlmia jeho vonkajšie prejavy. Drahé chemikálie telu dodávajú len to, čo mu vieme zaistiť vyváženou stravou, pohybom a duševnou pohodou.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Užívať či neužívať?

O tom, že lieky pomáhajú chorým, niet pochýb. Treba však prestať s ich zneužívaním a nadužívaním. Ani ten najlepší odborník nevie s určitosťou predpovedať, či istý liek pri našej chorobe zaberie, alebo nie. To môžeme zistiť len my sami. Lieky teda užívajme vtedy, ak sú naozaj potrebné, také, čo odstránia príčinu neduhu a len v nevyhnutnej dávke.

Aj antibiotiká sa majú podávať cielene: proti infekčným chorobám spôsobených mikróbmi, citlivými na príslušný liek. Najskôr treba vyšetriť, aké mikroorganizmy chorobu spôsobujú, a tiež to, na ktoré antibiotiká sú citlivé. Bez tohto vyšetrenia by sa antibiotiká mali podávať len pri bezprostrednom ohrození života.

Vie sa vyliečiť aj samo

Pomoc lekárov chorým je nevyhnutná. Rozhodujúcu úlohu v liečbe chorôb však zohráva náš organizmus. Rana sa zacelí sama, lekár ju len vyčistí, obviaže, prípadne zošije. Prevažná väčšina chorých na chrípku sa tiež, pri dodržiavaní pokynov a dostatočnom oddychu, čoskoro „samovoľne“ uzdraví. Alebo taká zlomenina: lekár ju síce dáva do sadry, ale iba preto, aby sa zlomená kosť nehýbala. O proces hojenia, zrastania kosti sa telo postará opäť samo.

Väčšine bežných ochorení, ale aj celému radu vážnych ochorení sa naše telo skutočne dokáže ubrániť samo. Aj orgány, ktorých činnosť bola chorobou narušená, sú schopné sa pri zdravej životospráve zregenerovať.

Chorobám je však lepšie predchádzať, ako ich liečiť. Mali by sme prestať otravovať svoje telo fajčením, alkoholom a inými drogami. Ak je preťažené fyzicky, psychicky, jednostrannou výživou či nedostatkom odpočinku, nie je viac schopné uchovať si zdravie.


Ako často užívate lieky od bolesti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame