Rýchle chudnutie alebo risk pre organizmus: Ako funguje dopamínová diéta?

Diéta

pexels.com

Vo svete chudnutia ide ešte o pomerne neznámy pojem, môže sa však stať, že dopamínová diéta bude čoraz populárnejšia. Jej údajným benefitom je rýchlosť, s akou sa dajú vytúžené kilogramy zhodiť. No ako hovoria odborníci, nie je to zadarmo a dopamínová diéta, ktorú spopularizoval britský šefkuchár Tom Kerridge, je údajne pomerne riskantná.

Zhodil 70 kíl

Tom Kerridge, ktorý dosiahol váhu 190 kilogramov, sa rozhodol zmeniť život a počas troch rokov zhodil 70 kilogramov. A to vďaka tomu, čo nazýva dopamínovou diétou. Táto diéta logicky vzbudila na internete mimoriadny záujem.

V skutočnosti je to, čo Tom Kerridge realizoval, veľmi prosté: drasticky obmedzil sacharidy, prestal piť alkoholické nápoje a jeho jedálniček obsahoval veľa proteínov. A to, ako všetci vieme, vedie k rýchlemu úbytku na váhe. Takáto diéta však nemôže byť dodržiavaná príliš dlho, pretože zaťažuje predovšetkým obličky. Prezident Talianskej spoločnosti pre vedeckú výživu Andrea Ghiselli ju označil za „ďalší sacharofobický šok“.

Stimulovať produkciu dopamínu

Tom Kerridge zdôrazňuje, že jedol potraviny, ktoré mu umožňovali udržiavať a stimulovať vysokú produkciu dopamínu, neurotransmiteru navodzujúceho pocit potešenia a dodávajúceho organizmu takmer euforické pocity. A uvádza svoje recepty na báze vajec, rýb, mäsa, listovej zeleniny a sušeného ovocia. A čokolády.

Ide o takmer všetky potraviny, ktoré sú hlavné v stredomorskej strave. „Nevieme, čo jedol Kerridge predtým a v akom množstve, upozorňuje Mauro Serafini z laboratória funkčných potravín a prevencie metabolického stresu pri univerzite v Terame. „Je však jasné, že ak vylúčime sacharidy a budeme dodržiavať diétu na báze proteínov, schudneme. Otázkou zostáva, či mal predtým rovnaký kalorický príjem a zmenil len skladbu jedálnička,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Vysokoproteínové diéty: Zoznámte sa s ich výhodami i rizikami


Risk?

„V tomto prípade sa však zdá, že obmedzil kalorický príjem vďaka potravinám, ktoré nielen zvyšujú hladinu dopamínu, ale sú funkčné. A teda nezávisle od dopamínu fungujú. A to aj preto, že súvislosť medzi dopamínom, zlepšením metabolizmu a znížením zápalovosti sa mi zdá byť riskantné a z vedeckého hľadiska hazardné. Je pravda, že niektoré potraviny, ako je sušené ovocie, obsahujú aminokyseliny, ktoré môžu tvorbu dopamínu stimulovať. Ostatne ako telesná aktivita. Z nutričného hľadiska ide teda o diétu bohatú na proteíny, ktorá vedie k znižovaniu hmotnosti, uvádza Andrea Ghiselli.


Máte vlastné skúsenosti s dopamínovou diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pexels.com, pexels.com, Milan, ČTK, Le Repubblica
Odporúčame