FOTOPOSTUP Ozdobte si dvere: Veniec s ručne robenými kvetmi z filcu

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte radi jesenné dekorácie?

Veniec s ručne robenými kvetmi z filcu je vkusnou jesennou dekoráciou

Obchodníci tento rok zase raz preskočili sezónu. Zovšadiaľ na nás skáču vianočné gule, reťaze, vianoční škriatkovia a iné kúzelné postavičky. Jeseň akoby ani nebola, alebo túto ponuku stihli ešte počas leta, keď sme sa vyhrievali pri bazéne. Príroda je však v tomto ročnom období bohatá na rozmanité bobuľoviny, orechy, farebné listy, tekvice, z ktorých si môžeme vytvoriť krásne pártýždňové dekorácie.


Jedinou nevýhodou je ich dočasnosť - listy uschnú, bobule opadajú a tekvice zhnijú. Práve preto sme pre vás pripravili návod na veniec, ktorý vám poslúži niekoľko rokov a nič na jeho pútavosti neubudne, ani z neho nič neodpadne. Môžete sa naučiť vyrábať veľmi jednoduché ružičky z filcu, ktoré majú využitie v rozmanitých farebných prevedeniach - ako na jesenné, tak aj jarné vence, či ako ozdoby na ručne vyrábané balíčky.

Budeme potrebovať:

 • Metrážny filc v rôznych farbách - postačí o hrúbke 1 mm
 • Veniec - kupovaný prútový alebo doma vyrobený
 • Umelé strapce s “bobuľkami”
 • Lepiacu tavnú pištoľ
 • Jutovú mašľu, prírodný špagát
 • Staré CD
 • Pero, nožnice

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Takýto svietnik si môžete vyrobiť aj sami doma: Za chvíľu je hotový


Ako postupovať?

Na obrázku vidíte to, čo sme na prípravu venca potrebovali. Samozrejme, nepoužili sme všetok materiál a keby ešte máme po ruke vence, vzniknú ďalšie dekorácie. Skôr ako sa pustíte do výroby ružičiek, premyslite si, koľko kusov chcete mať na venčeku. Čo ružička, to plocha filcu o veľkosti jedného cédečka. Takto si viete vypočítať koľko filcu treba kúpiť, aby ste ho nekupovali zbytočne veľa. Bežne sa predáva v hárkoch veľkosti A4 alebo na metre (polmetre) v hobby obchodoch.
   
Na filc obkreslite kružnice po obvode cédečka.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Starý rám na fotky sme premenili na stojan pre bižutériu


Do každého kruhu načrtnite špirálu - “slimáka”. Začínajte od okraja a snažte sa postupne udržiavať rovnakú šírku. Nemusí to byť úplne dokonalé, no základom je aby bola ružička rovnomerná.
   
Vystrihnite filcové kruhy aj špirály.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP: Voňavé levanduľové tyčinky proti moliam, pripravíte ich za pár minút


Za pomoci úzkeho hladkého pera treba rozstrihaný filc natočiť. Začína sa od vonkajšieho kraja a pozvoľna (bez silného uťahovania) navíjate filc na pero. Nič zatiaľ netreba lepiť. Po tom, ako pero vyberiete zo stredu, nanesiete cez vrstvy trochu horúceho silikónu z tavnej tyčinky a uzatvoríte opačným koncom. Jedna ružička je takto hotová za minútu aj s vystrihnutím.
   
Ružičky sú pripravené k nalepeniu na veniec.

Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Čiapky s brmbolcom: Vyrobte si originálne ozdoby na stromček sami doma


K pripraveným ružičkám si môžete vyrobiť aj zopár zelených filcových listov. V strede dolnej časti ich nastrihnite, trochu prekrížte, zlepte silikónom, aby získali mierne plastický tvar.
   
Teraz už stačí všetko - bobuľky, listy aj ružičky - rozmiestniť na veniec a postupne prilepovať lepiacou tavnou pištoľou.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Nalaďte sa na jeseň: Vyrobte si krásny farebný veniec na dvere


Na záver dozdobte mašľou, uviažte pútko na zavesenie a viacročná jesenná dekorácia v príjemných hrejivých farbách môže rozžiariť vaše dvere. Nemusíte sa tak obávať žiadneho neporiadku pred dverami, ako je tomu pri suchých listoch a skutočných bobuliach.

Aký venček si v jeseni vyrábate doma vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

 • Autor: plnielanu.sk/Lucia
 • Foto: plnielanu.sk/Lucia

Diskusia (1)

 • evelina 09.11.2018, 10:19

  Vie niekto, kde sa dá kúpiť rôznofarebný filc ???...

1

Pridať komentár