Nízka hladina testosterónu: Nesúvisí len so sexom, hrozia aj iné problémy

Cvičenie

gettyimages

Je za vašimi hromadiacimi ťažkosťami starnutie alebo nízka hladina testosterónu? Jeden z hlavných hormónov mužského tela nesúvisí iba so sexuálnou túžbou a výkonnosťou v posteli. Kontroluje energiu, ktorou sú zásobované svaly, udržuje ich v aktivite, priaznivo pôsobí na činnosť mozgu a vďaka nemu sa cítite so sebou spokojne a mužne. V nemalej miere prispieva k udržaniu zdravia kardiovaskulárnej sústavy a silnej kostrovej stavby.

Zrejme si jednoducho spočítate, že ak ste muž a posledné roky sa cítite „pod psa“, príčinu svojich problémov môžete nájsť aj v nedostatku testosterónu. Tento stav postihuje veľké percento mužov v strednom a vyššom veku. Netreba sa vzdávať, testosterón je možné zvyšovať prirodzenými aktivitami, zmenou životného štýlu a ak je stav vážny, neváhajte sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám nastavia liečbu testosterónovou terapiou.

Prečo testosterón klesá?

Za poklesom testosterónu v tele muža je prirodzený aspekt – starnutie tela a orgánov, no svoju úlohu zohráva aj prostredie, v ktorom sa nachádzate a štýl vášho života. Sedavé stresujúce zamestnanie, strava s nedostatkom esenciálnych živín, spánková deprivácia či nevhodné návyky (žiadny pohyb, alkohol, fajčenie…) sa negatívne podpíšu na celkovom zdraví muža.

Od 30. roku života klesne hladina testosterónu približne o 1 percento ročne. Prvé zmeny sú badateľné okolo štyridsiatky, kedy muži vycítia, že už nie sú tak fit a silní ako doteraz, chytia druhý dych a začnú sa o seba viac starať, zdravo stravovať a viac cvičiť. Po druhej puberte však prichádza kritická päťdesiatka, ktorá preverí výkon muža v posteli, jeho nálady a široké ramená zmení na tukový “batôžtek” na bruchu.


Mohlo by vás zaujímať: Testosterón ako alfa a omega mužského starnutia: Máte ho v tele dosť?


Kde sa prejavuje nedostatok

Optimálna hladina testosterónu sa pohybuje v rozsahu od 280 – 1100 ng/dl krvi. Túto hodnotu dokáže zistiť lekár z odberov pri preventívnej prehliadke alebo na vaše požiadanie. Hodnota nižšia, ako je dolná hranica uvedeného intervalu, sa postupne nepriaznivo podpisuje na vašom fyzickom aj psychickom zdraví. Iba nízke percento mužov navštevuje pravidelne urológa alebo andrológa. Je to však škoda a zároveň aj zdravotné riziko, pretože monitoringom hladiny testosterónu v krvi môžete predchádzať viacerých civilizačných ochoreniam.

Erektilná dysfunkcia

Ako prvý na tomto zozname je hlavný mužský problém, ktorý si každý automaticky spojí s nedostatkom mužského pohlavného hormónu. Testosterón spúšťa uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý je základnou chemickou zlúčeninou potrebnou pre nastúpenie a udržanie erekcie. Oxid dusnatý (alebo aj nitric oxide) rozťahuje cievy a do penisu tak prúdi väčšie množstvo krvi.

Nezáujem o sex

Strata záujmu o sex nemusí súvisieť iba s fyziologickými príčinami a nedostatočnou erekciou. Ako je možné, že telo síce funguje správne, ale vy na sex jednoducho nemáte náladu, nech je stimul akýkoľvek? Pravdepodobne za tým bude nízka hladina T-hormónu. Po zvýšení testosterónu sa obnoví aj sexuálna túžba, mužnosť, sebavedomie a opravia sa naštrbené partnerské vzťahy.


Mohlo by vás zaujímať: Erekcia vo vyššom veku nemusí byť problém: Čo zaberie aj bez modrých tabletiek?


Menšia sila

Testosterón je mocný steroidný hormón, ktorý má schopnosť udržať silu vašich svalov. Štúdie testosterónu potvrdili, že čím viac tohto hormónu vaše telo má, tým dokáže lepšie syntetizovať svalový proteín a telo nadobúda schopnosť budovať aktívne svaly. Dlhodobé problémy s naberaním svalovej hmoty aj pri pravidelnom cvičení alebo pocit fyzickej slabosti by mali priamo mužov smerovať na vyšetrenie, ktoré tento problém poľahky odstráni.

Viac telesného tuku

Do kontry k úbytku svalov vstupuje hromadenie tuku v oblasti brucha. Hoci sa stravujete rovnako, musíte sa pasovať so spomaleným metabolizmom. Svaly spaľujú energiu prijatú z potravy, preto, ak ich je na tele muža menej, rastie podiel tukovej hmoty.

Tento problém neznamená iba to, že nemôžete zapnúť košeľu či sako. Čo je horšie, ide predovšetkým o ťažšie odbúrateľný viscelárny tuk, ktorý obaľuje vnútorné orgány (črevá, pečeň) a tlačí na srdce a pľúca. Výsledok je zrejmý – hromadiace sa zdravotné ťažkosti. Muži s normálnou až mierne vyššou hladinou testosterónu majú prirodzene štíhly pás a širšie ramená.


Mohlo by vás zaujímať: Späť do formy! 5 perfektných tipov na zvýšenie testosterónu


Strata životného elánu

Okrem vyššie spomínaných fyzických problémov, súvisí nedostatok testosterónu so stratou motivácie a životného elánu. Pre aktivity, ktoré vás ešte donedávna bavili, sa už akosi nedokážete nadchnúť a zvolíte nenáročné ležanie na gauči. Zvýšená únava a letargia, ktorú neprekoná ani prísun energeticky hodnotnej stravy alebo kofeínových nápojov, môže mať veľmi zlý dopad na vaše celkové zdravie, medziľudské vzťahy, ale aj výkonnosť v práci.

Zlá nálada

Testosterón hýbe svetom a tiež aj desiatkami výskumov. Výsledky hovoria jasnou rečou – jeho nedostatok dokáže zo silného, aktívneho a súťaživého muža “vytvoriť” presný opak. Dlhodobo zlá mrzutá nálada, sklony k depresii a pochmúrnym myšlienkam sa negatívne podpisujú na kvalite života aj vitalite a rovnako ako predchádzajúce prejavy, aj tieto môžu súvisieť práve s nedostatkom hormónu mužnosti.


Sledujete si svoju aktuálnu hladinu testosterónu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame