Stres prináša množstvo ťažkostí: Čo ho spúšťa a ako proti nemu bojovať?

Stres

gettyimages

Ľudské telo bojuje so stresom rôznymi prejavmi. Stres sa schováva za množstvom príznakov a väčšinu z nich pripisujeme hektike všedného dňa i návalu pracovných či rodinných povinností. Vzniká ako reakcia na škodlivé podnety, ktoré vychyľujú organizmus z prirodzenej rovnováhy. Ste v stave, kedy sa v noci budíte rozrušení? Obávate sa zodvihnúť neočakavaný telefonát? Máte opakujúce sa tráviace ťažkosti? Ak nepoviete rázne STOP, nie je možné sa z tohto stupňujúceho chaosu dostať.

Na našom tele, psychike aj správaní môžeme pri sústredenom pozorovaní postrehnúť niekoľko rozsvietených kontroliek, ktoré by vás mali nasmerovať k jednému spoločnému menovateľovi. Spoznajte hlavné príznaky stresu, identifikujte jeho spúšťače a naučte sa mať svoju myseľ aj telo pod kontrolou.


Mohlo by vás zaujímať: Stres náš každodenný: Psychológ prezradí, prečo vzniká aj ako si s ním poradiť


Hlavné stresory

Podnety, ktoré spúšťajú stres sú rozmanité. Istá forma stresu je zdravá, burcuje váš výkon a súťaživosť. Akútne sú však príčiny stresu, ktoré nie je možné zastaviť a posúvajú vaše limity nechceným spôsobom. Znervózňujú vás každomesačné účty, pred ktorými sa nedá ujsť? Doma vás každý potrebuje a nemáte čas na svoje záľuby? Je dobré, ak budete vedieť, čo všetko môže byť spúšťačom stresu. Iba tak dokážete prijať opatrenia na ich zmiernenie.

Medzi spúšťače stresu patria:

  • náhle negatívne životné situácie – úmrtie v rodine, nehoda, vážne ochorenie, strata zamestnania
  • spoločenské vzťahy – napätie v práci, partnerské a medzigeneračné problémy
  • spoločenské normy – dodržiavanie pravidiel a termínov, príkazov a obmedzení
  • nedostatok spánku
  • podliehanie závislostiam
  • nesúlad očakávaní s vlastnými potrebami
  • dlhodobý tlak okolia
  • negatívne zmýšľanie
  • rušivé prostredie – veľký hluk, zamorenosť, prašnosť, horúčava

Mohlo by vás zaujímať: Stres nám kradne krásu: Zabojujte o ňu, kým je čas


Čo robí stres s vaším telom

Oslabuje vašu obranyschopnosť

V dôsledku stresu je v tele zvýšená hladina steroidného hormónu kortizolu a znížená aktivita lymfocytov, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému. Táto kombinácia spôsobuje zvýšenú náchylnosť na časté infekcie, chorobnosť a pomalšie hojenie rán.

Núti vás k častému močeniu

Máte pár hodín pred dôležitým stretnutím a každých 15 minút musíte ísť na WC? Stres spôsobuje kŕč v oblasti močového mechúra, ktorý je príčinou vášho častého močenia.

Trpíte nespavosťou

Aj napriek tomu, že ste po celom dni nadmieru unavení, v posteli vám nepomôže ani overené rátanie ovečiek. Najčastejšou príčinou nespavosti je akútny stres, psychické vyťaženie alebo traumatizujúci zážitok. V tomto prípade môže ísť aj o obranný mechanizmus vášho tela.

Krátky nekvalitný spánok totiž zabráni uloženiu spomienky do dlhodobej pamäte počas spánku. Nedostatok spánku však prudko zvyšuje hladinu kortizolu, čo sa počas dňa môže prejaviť obrovskou únavou, ktorú sa budete snažiť zahnať množstvom kalorického jedla – kompenzácia za nedostatok energie.

Spôsobuje bolesti v oblasti hrudníka

Ľudia trpiaci stresom pociťujú tiaž a bolesť v oblasti hrudníka bez presného lokalizovania, v prednej časti i od chrbta. Akokeby sú privalení balvanom. Pridružujú sa k tomu problémy s dýchaním – dýchanie je plytké, povrchné, nedokážete sa nadýchnuť niekoľkokrát za sebou úplne zhlboka. A práve uvedomelé hlboké dýchanie je účinným prostriedkom ako proti stresu bojovať.

Dočasne zvyšuje tlak

Silná emotívna a stresujúca situácia alebo očakávanie istých zmien v živote (rozvodové obdobie, liečba choroby, neistota na pracovisku) dočasne zvyšuje tlak aj u ľudí, ktorí problémy s tlakom nemajú.

Neviete sa zbaviť žalúdočných problémov

Pod vplyvom stresu si môžete privodiť niekoľko problémov s trávením a vyprázdňovaním. Dochádza k zmene v produkcii žalúdočných štiav i k zmene pohybov čriev. Výsledkom môže byť spätný chod natrávených zvyškov potravy, kŕče v žalúdku, plynatosť, nadúvanie, riedka stolica alebo naopak – zápcha. Zmení sa aj mikroflóra čriev, ktoré zostanú náchylnejšie na osídlenie škodlivými baktériami. V dôsledku toho zoslabne aj vaša imunita.

Bolesti hlavy neustávajú

Ak ste pod stresom, môžu vás potrápiť aj špecifické bolesti hlavy, ktoré je veľmi dobre rozlíšiť od migrény, alebo symptómov únavy. Táto bolesť začína na zátylku a postupne pulzuje cez temeno hlavy až k čelu.

Na koži sa objavujú suché svrbiace a ekzémové ložiská

Ak ignorujete prechádzajúce príznaky, telo sa vás na stres snaží upozorniť úporným svrbením, v dôsledku podráždených nervových zakončení v koži. Predovšetkým emocionálny stres spôsobený dlhotrvajúcimi problémami vo vzťahoch sa môže pretaviť až do nepríjemných praskajúcich ekzémových miest na koži.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Vedci prišli so zaujímavým zistením: So stresom zatočí práve TÁTO pesnička


Zmena v správaní a spôsobe reagovania? To nie ste vy!

Máte problémy s pamäťou, pozornosťou a sústredením

Hoci sa tieto symptómy pripisujú starnutiu, nie je ničím nezvyčajným, ak je za vašimi rozlietanými myšlienkami práve stres. Pod vplyvom zvýšených hladín kortizolu sa znižuje schopnosť ukladať si nové poznatky, o to viac narastá vaša neistota a prehlbuje sa zábudlivosť.

Trápi vás dlhodobá únava

Pracujúci ľudia sú nadmieru zaťažení stresom, bez rozdielu veku. Odolnosť voči stresu, fyzickej a psychickej záťaži však s pribúdajúcimi rokmi klesá. Preto je stredná a staršia generácia tak náchylná na neprekonateľnú únavu a vyčerpanosť, ktorá zasahuje do všetkých rovín života a vzťahov.

Záujem o sex sa vytratil

Vo všeobecnosti funguje zaujímavá závislosť – Dostatok sexu znižuje úroveň stresu. No zároveň vysoká úroveň stresu zabíja akúkoľvek chuť na posteľné aktivity. V takomto stave je náročné zbaviť sa napätia, odbúrať stres a sústrediť sa na potešenie.

Podliehate prudkým zmenám nálad

Môže za to hlava plná starostí, povinností a tlakov z okolia, ktorá z vás vytvorila podráždené vystresované “klbko nervov”. Nemáte čas na uspokojenie svojich potrieb, preto si predsa nebudete šetriť dobrú náladu na to, aby ste sa usmievali na susedov a kolegov.

Pociťujete silné obavy a strach

Narastajúce pochybnosti o sebe samom, očakávanie najhoršieho a pesimistická perspektíva, najmä, ak ste ešte prednedávnom prekypovali krajším pohľadom na svet, majú svoj pôvod v nadmernej záťaži a vyčerpaní organizmu práve pod vplyvom stresových situácií.


Ako sa so stresom snažíte účinne bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame