Z potravín energetické bomby: Pripravte ich šetrne, kilá sa budú lepiť pomalšie

Brokolica

gettyimages

Špecialitou našej kuchyne je schopnosť vyrobiť zo zdravých a výživných jedál najrôznejšie energetické bomby. Robíme to často, a to bez toho, aby sme sa nad tým zamysleli. Pri úprave potravín z nich ale odstraňujeme vlákninu alebo ničíme vitamíny. Používame priveľa tuku či cukru a tým ich znehodnocujeme. Čo sa však zvyšuje, je ich energetický obsah. Potom sa len čudujeme, odkiaľ sa berú tie kilá navyše.

Ovocné kalorické „bomby“

Typickým príkladom je jablko. Ovocie plné vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré má asi len 50 kcal. Pokiaľ by sme jablká jedli v prirodzenej forme, bolo by to v poriadku. Ale my ich radšej zavárame a mixujeme na kašu. Pritom nešetríme cukrom, čo skoro zdvojnásobí energetickú hodnotu tohto ovocia.

Alebo z nich vytlačíme šťavu, čím ich zbavíme cennej vlákniny. A čo lahodný jablkový závin? Len jeden kúsok so šľahačkou môže obsahovať až 400 kcal. Podobnými spôsobmi uberáme na hodnote aj ďalším druhom ovocia.

Chutné, ale menejcenné

Zemiaky sú výživné a dobre chutia. Veľký, štvrťkilový zemiak má zhruba 180 kcal. Len málokto však jedáva iba jednoducho uvarené zemiaky. Upravujeme ich na zemiakové pyré, placky, hranolčeky, lupienky či zemiakový šalát a ich kalorická hodnota niekoľkonásobne stúpne.

To robíme aj s inými zdravými potravinami. Zelený šalát dochucujeme olejovou zálievkou či smotanovým dresingom. Uvarenú zeleninu zase zjeme len s omáčkou, čím sa energetický obsah pokrmu môže až strojnásobiť.


Mohlo by vás zaujímať: Ovocie je zdravé, no netreba to preháňať: Koľko porcií môžme denne zjesť?


Ako napraviť zlozvyky?

Nikto z nás neprišiel na tento svet s vrodeným uprednostňovaním určitých jedál. Všetko sme sa to naučili, lebo nás tak vychovali. Každý zlozvyk môžeme odstrániť upevňovaním dobrého návyku. Ten sa tak postupne stane neoddeliteľnou súčasťou nášho života:

  1. Jedzte viac prirodzených a jednoducho pripravovaných pokrmov: Celozrnné cereálie, cestoviny, nelúpanú ryžu či zemiaky varené v šupke. Nielenže telu dodáte celý rad výživných látok, ale ušetríte aj čas pri ich príprave. Pridávajte si k nim rôznorodú zeleninu a nezabúdajte ani na strukoviny.
  2. Vypestujte si vzťah k ovociu a zelenine: Ideálne je konzumovať ich čerstvé, bez pridania cukru či priveľa tuku. Ak ich budete jesť v prirodzenej podobe, prijmete s nimi veľa vlákniny a málo energie.
  3. Vyhýbajte sa energetickým bombám: Ak sa vám to začne dariť, zistíte, že môžete jesť viac, budete nasýtenejší a môžete aj schudnúť.

Šetrná príprava

Aj tie najhodnotnejšie potraviny možno zničiť. Mnoho účinných látok sa rozpadne pri dlhom skladovaní. Preto ich treba zužitkovať čo najskôr. Dovtedy, až na niektoré výnimky, by sa mali uschovať v chladničke, prípadne mrazničke. Vitamíny a sekundárne rastlinné látky sú citlivé na teplo, minerálne látky sa varením môžu uvoľniť a vyplaviť. 

Aby sme v zelenine uchovali väčšinu cenných látok, môžeme ju blanšírovať, teda rýchlo a krátko predvariť. Zabrzdí to veľa enzymatických procesov a odbúranie vitamínov.

Jednou z najšetrnejších a zároveň najzdravších metód prípravy je dusenie v pare. Je rýchle, bez tuku a s minimálnou stratou živín. Potraviny prichádzajú len o 10 až 20 percent vitamínu C, pri varení to môže byť aj viac než 50 percent. Parenie je ideálne pre úpravu zeleniny, zemiakov či rýb. Vlhkosť zabraňuje vysušeniu potravín, zachová ich farbu a zvýrazní chuť.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Rádioaktívne a explodujúce ovocie? Toto sú šokujúce fakty o ovocí!


Ani krátko pod pokrievkou to nie je zlé

Podobne šetrné je aj dusenie pod pokrievkou s pridaním malého množstva vody. Zeleninu s vyšším podielom vody, ako je špenát či rajčiaky, môžeme hneď po umytí pokrájať na kúsky, vložiť do studeného hrnca a bez pridania vody pod pokrievkou krátko podusiť. Aj to pomáha uchovať cenné živiny.

Vyhnite sa dlhému a silnému teplu

Väčšina účinných látok sa zničí varením. Pomalé varenie – pod bodom varu – je však niekde medzi varením a prípravou v pare. Používa sa aj na prípravu rýb: vložíme ich do hrnca, nalejeme trochu vody či vývaru, prikryjeme a pomaly varíme. Pridáme len málo tuku a veľa živín sa zachová.

Pri smažení sa zvykne používať priveľa tuku. Mastí jedlo zvonka, ale pritom sa doň aj vstrebáva. Navyše zohriatie oleja na vysokú teplotu môže zmeniť jeho prirodzené vlastnosti, čo je pre nás veľmi škodlivé. Ak smažiť, tak na menšom množstve kvalitného tuku, napríklad olivovom oleji.

Pri pečení sa v porovnaní s varením stráca síce menej vitamínu C, no dlhodobé vystavenie horúcemu vzduchu znehodnocuje najmä vitamíny B.

Grilovanie je metóda prípravy s menšou dávkou tuku. Je vhodné na tenšie plátky mäsa, hydiny, rýb a zeleniny, ako sú paradajky,  paprika či cukety. Grilovaniu na drevnom uhlí je lepšie sa vyhýbať, pretože sa potvrdila spojitosť s rizikom výskytu niektorých druhov rakoviny.


Na aké spôsoby si ovocie a zeleninu pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame