Hľadáte opatrovateľku pre seniora? Vyhnite sa týmto chybám pri jej výbere

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte skúsenosti s opatrovateľmi v rodine?

Služby asistenta nevyužívajú iba imobilní ľudia

Služby asistenta nevyužívajú iba imobilní ľudia. Pomoc v domácnosti alebo lekársku opateru je možné využiť aj krátkodobo, napríklad v prípade, že rodina cestuje na dovolenku.


Trénovaný profesionál, ktorý zvládne všetky potrebné úkony a uľahčí život starším ľuďom, môže byť požehnaním, ale aj prekliatím. Akým chybám by ste sa mali vyhnúť, ak hľadáte krátkodobú alebo dlhodobú opatrovateľku či opatrovateľa?

Hľadajte cez agentúru s dobrou reputáciou

Pár ušetrených eur nestojí za zdravie a bezpečnosť vašich blízkych. Myslite na to, že do osobného priestoru a života pozvete cudzieho človeka. Vyhnite sa z bezpečnostných dôvodov inzerátom, ktoré ponúkajú individuálni opatrovatelia a u ktorých nemáte možnosť preveriť ich kvalifikáciu alebo pracovné skúsenosti. Stavte na istotu s preverenou agentúrou, alebo dajte na odporúčanie vašich známych, ktorí majú s asistentom skúsenosti.

Náš tip: Napíšte si názov agentúry do vyhľadávača a pozrite, čo o nej píšu iní ľudia, napríklad na sociálnych sieťach. To vám poskytne minimálne slušný obraz toho, ako sa ku klientom správa a akí ľudia pre ňu pracujú.


Mohlo by vás zaujímať: Nezvládate starostlivosť o svojich rodičov? Nájdite im opatrovateľku!


Majte jasno v tom, čo od služby očakávate

Potrebujete pre danú osobu pomoc s meraním tlaku a podávaním liekov, s varením alebo upratovaním? Postačí, ak niekto príde dvakrát denne na kontrolu? Hlavné je v tomto prípade ujasniť si očakávania a predniesť ich agentúre, ktorá vám vyberie vhodného opatrovateľa.

Agentúry obvykle poskytujú 24-hodinovú alebo dennú opateru. Pri celodennej starostlivosti bývajú dve striedajúce sa opatrovateľky priamo v domácnosti. Ak nie je váš blízky pripútaný na lôžko, postačí asistencia počas dňa.

Dajte na svoju intuíciu

Pri osobnom stretnutí s opatrovateľom alebo opatrovateľkou verte svojim inštinktom. Ak je vám osoba vyslovene nesympatická, neurobila na vás dobrý dojem alebo sa v jej prítomnosti necítite pohodlne, nebojte sa odmietnuť. Cieľom takéhoto spoločníka je uľahčovanie vášho života, nevhodné zaobchádzanie alebo zlá komunikácia tu skutočne nemá miesto.


Mohlo by vás zaujímať: Máte doma starších členov rodiny? Zistite, ako sa o nich postarať


Najčastejšie chyby, ktoré pri výbere môžete urobiť:

  • unáhlený výber prvej opatrovateľky, na ktorú narazíte
  • nedostatočné odkomunikovanie vašich očakávaní, požiadaviek a preferencií
  • prehnaná nedôvera a nezáujem o budovanie vzťahu z vašej strany
  • zdôverovanie sa s osobnými informáciami (napr. kde v dome máte odložené peniaze alebo cenné veci)
  • nedostatočné preverenie agentúry alebo asistenta ako jednotlivca
  • nezáujem o názor rodiny

Služby opatrovateľov nie sú vhodné pre každého. Niektorí seniori si vystačia sami, o iných sa postará rodina a v niektorých prípadoch to nedovoľuje finančná situácia. Vždy je však dobré mať na pamäti, že táto možnosť tu je. Nebojte sa využiť ju, ak to bude potrebné.


Aké kritériá preferujete pri výbere opatrovateľky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár