Myslíte na budúcnosť seba i blízkych? Začnite plánovať, ako narábať s peniazmi

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Každé našetrené euro sa vám v budúcnosti môže veľmi zísť

Pri téme finančných plánov sa často sústredíme na blízku budúcnosť. Šetríme na nové kuchynské spotrebiče, obdobie krátkodobej práceneschopnosti alebo nečakanej poruchy auta. Následky nášho zaobchádzania s financiami ale nekončia iba pri nás – ani tie dobré, ani tie menej príjemné. Ako môžeme zabezpečiť životný štandard celej rodiny aj do budúcna?


Zbavte sa dlhov

Prvým krokom je realistické zrátanie všetkých strán, ktorým dlžíte peniaze. Výšku momentálneho dlhu vyčíslite súčtom všetkých pôžičiek z bánk, hypoték, lízingov, ale aj susedských podlžností. Od výsledného čísla neodvracajte oči. Práve naopak, vytvorte plán, ako ho znížiť na nulu.

Nesnažte sa splácanie uponáhľať. Je možné, že za predčasné splatenie pôžičky budete musieť zaplatiť viac, čo v konečnom dôsledku nepomôže. Ak je to možné, splatenie napríklad dlhu v podobe 2000 eur naplánujte na dobu 3 až 4 rokov. Je to pomerne krátke obdobie, zároveň si však nebudete musieť odopierať veľkú sumu mesačne.

Náš tip: Nastavenie trvalých príkazov vám pomôže nezabudnúť na splátky a vyhnúť sa pokutám.


Mohlo by vás zaujímať: Máte už finančný plán? Zistite, ako na tom naozaj ste


Rátajte s dlhým životom

A šetrite naň. V rámci medzigeneračného finančného plánu myslite na to, že po odchode do dôchodku na vás čaká ešte množstvo rokov, počas ktorých nebudete môcť aktívne zarábať. Okrem dôchodkového sporenia prejdite aj možnosti pasívneho príjmu a investičných príležitostí. Ak je to vo vašich silách a uznáte to za vhodné, finančne podporte vzdelávanie alebo podnikanie ostatných členov domácnosti. Ich príjmy a životná úroveň sa v budúcnosti odzrkadlí aj na vašom živote.

Investujte

Na Slovensku voči investovaniu stále prevláda nedôvera. Pokiaľ máte už teraz dostatočné úspory, nechajte aspoň časť z nich „zarábať“. Vytvorením vhodného investičného portfólia môžete zabezpečiť nárast vašich úspor o nezanedbateľné percentá. V tomto prípade platí, že by ste mali stavať na istotu a vyhnúť sa riskantným vkladom.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšite svoju finančnú situáciu: Ľudové múdrosti vám poradia, ako na to!


 

Nie ste na to sami

Komunikujte so svojou rodinou o vašich plánoch. Ak sa sami vo financiách nevyznáte, nechajte si poradiť. Neustálym vzdelávaním sa v oblasti financií môžete dosiahnuť obohatenie aj v období zmien vašich pracovných schopností, úrazu alebo ochorenia. Zvážte možnosti poistenia a diskutujte s rodinou alebo profesionálnymi poradcami o ďalších možnostiach, ako zhodnotiť svoje úspory.

Zníženie miery zadlženia, zisky z investovania ani bezpečná finančná rezerva nepríde zo dňa na deň. Hlavným zmyslom medzigeneračného finančného plánu je vytvorenie stabilnej budúcnosti nie len pre vás, ale aj pre vašu rodinu.

Náš tip: Ak sa rozhodnete investovať, porovnajte ponuky viacerých bánk. Pri výbere fondov sa sústreďte predovšetkým na dlhodobé výnosy.


Darí sa vám zarábať na investovaní vašich finančných prostriedkov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár