Stav nechtov vypovedá o vašom zdraví: Kedy hlásia problémy?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte problémy s kvalitou nechtov?

Zdravé a upravené nechty sú súčasťou dokonalého vzhľadu každej ženy

Zdravé a upravené nechty sú súčasťou dokonalého vzhľadu každej ženy. Pod farebné laky sa dajú zamaskovať aj rôzne nedokonalosti a nedostatky. Čo sa však skrýva pod nimi? Krehké, lámavé či neprirodzene sfarbené nechty nemusia byť len chybičkou krásy. Na vine býva často nedostatok vitamínov a minerálov, niekedy môžu byť signálom ochorenia. Inokedy sú však ochorením postihnuté samotné nechty.


Takto majú vyzerať

Zdravé nechty sú pevné, pružné, hladké, bez záderov a majú bledoružové sfarbenie. Ak to tak nie je, signalizujú zdravotné ťažkosti. V nechtovom lôžku sú cievy a nervové zakončenia, preto sú nechty spoľahlivým zrkadlom nášho zdravia a spôsobu života.

Vertikálne ryhy na nechtoch máme všetci. S vekom sú výraznejšie, lebo nechty tiež starnú. Pozornosť zvýšte najmä vtedy, ak sa veľmi štiepia alebo zmenia farbu.

Vzhľad veľa prezradí

bielych fliačikoch je známe, že vypovedajú o nedostatku vitamínov. Doplňte hlavne vitamín A, B, zinok a železo. Ak sa objavia na všetkých nechtoch a vo väčšom množstve, zrejme vám chýba vápnik a bielkoviny. Tvoria sa aj ľuďom s kožnými problémami či ekzémom. Pri poranení môže vzniknúť tmavá krvná zrazenina, ktorá po čase odrastie. V opačnom prípade treba navštíviť lekára, pretože môže ísť o melanóm.

Modré až fialové sfarbenie svedčí o nedostatočnom okysličení, ťažkostiach s pľúcami či srdcom. Ak je lôžko bledé, môžu vám chýbať červené krvinky. Žltý odtieň je typický pre fajčiarov, cukrovkárov a ľudí s poruchami močového ústrojenstva. Pri hnedožltej farbe ide o pleseň.


Mohlo by vás zaujímať: Nechty pod lupou: Čo všetko dokážu prezradiť o vašom zdraví?


Čo znamená zmena kvality?

Vertikálne ryhy v mladšom veku bývajú známkou prekonanej žltačky, ťažkej operácie či radikálnej diéty. Pozdĺžne ryhy si ľahko spôsobíte mechanickým poškodením, najmä zlou manikúrou. Pri strihaní a pilníkovaní si môžete konce nechtov poškodiť a cez drobné trhlinky vám do nich bude prenikať voda. Tá napučí a vrchné vrstvy nechtu sa budú neustále olupovať. 

Lámavé nechty však môžu poukazovať aj na nevyváženú stravu s nedostatkom dôležitých vitamínov a minerálnych látok. V horšom prípade býva na príčine ochorenie štítnej žľazy, osteoporóza či artritída. Akákoľvek iná abnormalita nechtov môže upozorňovať na problém v našom tele.

Prvá pomoc

Pri krehkých nechtoch treba stravu obohatiť najmä o vitamíny A, B, zinok, selén a železo. Na tanier si naložte častejšie cviklu, špenát, kapustu, orechy a zo strukovín hlavne fazuľu a šošovicu. Konzumujte celozrnné potraviny a nezabúdajte na vajcia a kvasnice.

Rast a pevnosť nechtov podporuje aj kremík. Priamo na nechty je vhodné aplikovať lak s extraktom z prasličky roľnej, ktorá obsahuje veľa organického kremíka. Lak necht remineralizuje a spevňuje.

Dermatológovia odporúčajú zvýšiť aj príjem vápnika, želatíny, vitamínu C, B6, D a biotínu - vitamínu H. Niekedy stačí telu dodať chýbajúce živiny, pri vážnejších problémoch skôr zaberajú výživové doplnky. Obsahujú účinnú kombináciu látok, ktorá je potrebná pre tvorbu, pevnosť a odolnosť nechtov.


Mohlo by vás zaujímať: Nechty ako od profesionála: Využite pomôcky z domu, výsledok vás ohromí


Napravte chyby v starostlivosti

Nechty si môžete poškodiť aj sami: agresívnymi odlakovačmi, nekvalitnými lakmi či nesprávnou manikúrou, ktorá poškodí kožu okolo nechta alebo nechtové lôžko.

Ak vám nechty zarastajú, strihajte si ich dorovna. Ak nie, môžete ich vytvarovať do pekného oblúčika. Opatrní buďte aj pri pilníkovaní! Kovové pilníky ničia štruktúru nechtov. Vyberajte si radšej sklené, ktoré sú k nechtom šetrné. Aby ste nechty nepoškodili, neupravujte ich tvar, kým sú mokré. Pilníkujte ich vždy iba jedným smerom.

Náš tip: Nechtom ubližujú aj chemické čistiace prostriedky, bežne používané v domácnosti. Pri manipulácii s nimi vždy noste gumené rukavice.

Vonkajšie ošetrenie a výživa

Taktiež krásne farebné laky neraz obsahujú veľa chemikálií, ktoré môžu nechty poškodiť. Ak ich používate často, zožeňte si šetrný základný lak, ktorý necht vyživí a ochráni. Až potom naneste druhú vrstvu farebného laku. Približne raz za týždeň ho z nechtov odstráňte a doprajte im potrebnú starostlivosť. Na ošetrenie môžete použiť vlažný olejový kúpeľ či lyžicu olivového oleja. Nápomocné sú tiež prípravky na problematické nechty, ktoré treba vtierať prostredníctvom masáže.

Umelých nechtov sa nikdy nezbavujte bez pomoci odborníkov. To isté platí aj pri problematických, zvlášť zarastajúcich nechtoch. Starostlivosť o ne zverte radšej do rúk skúsených špecialistov: manikérov, pedikérov či podológov.


Ako sa o svoje nechty staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Barbora 14.01.2019, 16:16

  najlepší lak na nechty je od Loreal a Bourjois. Sama ich kupujem, mám všetky odtiene a som s nim velmi spokojná. Na nechtach mi drží aj 4 dni vkuse. Čo sa o ostatnych neda velmi povedat

 • Martina 20.12.2018, 14:10

  ono stači použit akykolvek lak na nechty. Hlavne aby bol kvalitny.,

 • jozefina 10.12.2018, 18:28

  zeby si pouzil biely lak???

 • bonapart 19.11.2018, 11:22

  a biely necht znamena co?

1

Pridať komentár