Šoférovanie vo vyššom veku: Ak sa vám dejú tieto veci, radšej vráťte vodičák

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Považujete sa za dobrého šoféra?

Vyšší vek automaticky neznamená, že by ste mali prestať s vedením automobilu

Vyšší vek automaticky neznamená, že by ste mali prestať s vedením automobilu. Pravidelným kontrolovaním svojich schopností za volantom ale môžete predísť nešťastiu.


Svoje schopnosti by ste ani napriek dlhoročným skúsenostiam so šoférovaním a sebavedomiu, ktoré v tomto smere máte, nemali preceňovať. Bezpečnosť vás a ostatných účastníkov premávky je prvoradá, všímajte si preto dôležité známky toho, že je čas prestúpiť na miesto spolujazdca.

Strata samostatnosti

Množstvo seniorov odmieta ukončiť aktívne šoférovanie aj napriek názorom svojich najbližších. Obvykle sa nechcú vzdať pohodlia a samostatnosti, ktorú automobil symbolizuje. V štúdii z roku 2012 až 90% seniorov potvrdilo, že strata vodičského preukazu by negatívne ovplyvnila ich život.

Ochorenia, ktoré vplývajú na schopnosti viesť automobil:

 • demencia a Alzheimerova choroba
 • problémy so zrakom a sluchom
 • Parkinsonova choroba
 • mŕtvica
 • artritída
 • cukrovka
 • akékoľvek ochorenie, ktoré vyžaduje lieky ovplyvňujúce pozornosť (napr. lieky na spánok)

Mohlo by vás zaujímať: Šoférovanie u seniorov: Ktoré signály a riziká by ste nemali prehliadať?


Po 85 je šoférovanie nebezpečné

Rozhodnutie, či v šoférovaní pokračovať alebo nie, však nezávisí iba od zdravotného stavu. Oveľa dôležitejšia je výkonnosť a schopnosť reagovať na podnety.

Po dovŕšení 85. roku je šoférovanie nebezpečné aj pre úplne zdravého človeka

V tomto veku sa pozornosť a reflexy prirodzene spomaľujú. Dovolí vám vaša rodina cestovať s malým dieťaťom v aute, trúfate si na to sami? Ak je odpoveď nie, je na čase vzdať sa vodičského preukazu. Ešte pred úsudkom ďalších členov domácnosti môžu nastať ďalšie situácie, ktoré vám ozrejmia, ako na tom so svojimi schopnosťami ste:

 • vyhýbate sa šoférovaniu v noci a v zlom počasí
 • šoférujete iba na miestach, ktoré dobre poznáte
 • bojíte sa šoférovať do veľkých vzdialeností od domu
 • vyhýbate sa diaľniciam
 • vypínate rádio a neradi komunikujete s ostatnými pasažiermi v snahe zostať sústredení

Mohlo by vás zaujímať: Čakajú vás dlhé hodiny za volantom? Zvládnite ich bezpečne a v pohode


Signály, ktoré vám hovoria jasné „stačilo“

 1. Zastavujete aj na zelenú alebo na miestach, kde nie je stopka
 2. Mýlia vás označenia, často si nie ste istí, čo ktorá značka znamená
 3. Často auto poškriabete, máte problémy pri parkovaní
 4. Stáva sa vám, že sa stratíte a musíte volať blízkym, aby vás navigovali
 5. Dostávate sa do situácií, v ktorých prekážate ostatným vodičom
 6. Vaši známi majú o vás strach, nedôverujú vašim schopnostiam za volantom

Život bez šoférovania

Zvyknúť si na život bez vodičského preukazu môže byť náročné. Ak už šoférovanie nie je vo vašich silách, svoju potrebu transportu môžete znížiť pomocou donáškových služieb alebo požiadať rodinných príslušníkov, aby potrebné veci vyriešili za vás. Rovnako môžete využívať mestskú hromadnú dopravu alebo taxislužbu.

Prejsť z pozície samostatného vodiča na pasažiera je dôležitým krokom, ktorý väčšina starších ľudí odkladá do vzdialenej budúcnosti. Vyhľadávanie nových možností prepravy a využívanie alternatívnych služieb ale pomôže ochrániť vaše zdravie aj majetok. Okrem pravidelných lekárskych vyšetrení preto sami berte do úvahy, aké sú vaše skutočné schopnosti.


V akom veku si ešte za volant trúfate sadnúť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Stanislava
 • Foto: gettyimages

Diskusia (6)

 • Ed 31.07.2019, 17:34

  Babi, volant nie je o tom, či sa naň cítite alebo nie. V rokoch, teda po 70-ke ste už stratili všetku obratnosť, skúsenosti sú prastaré a ste riziko za volantom!

 • Mendocino 23.07.2019, 18:31

  Všetci, najmä vy v rokoch si nielen viete ale aj musíte nielen vedieť predstaviť, ale aj žiť bez šoférovania. Stačí že je dosť sopliakov po cestách veľkým rizikom, netreba k tomu ešte olej do ohňa prilievať. Po 75-80ke už naozaj za volantom nemáte čo hľadať. Či chcete alebo nie!

 • Anton 16.07.2019, 16:23

  Mam 82 rokov a chodim navstevovat Sestru na Moravu, na otocku Jedna a cesta 285 km. Soferujem denne a bez auta si neviem zivot predstavit

 • Mene Amber 30.06.2019, 11:03

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Veronika 28.05.2019, 14:17

  ŠOFÉROVANIE JE NEBEZPEĆNÉ AJ OD 17-tich!!! A jasné, že po 75-ke nemá kto čo robiť zua volantom, po 80-tke by som to zakázala zákonom! Mnohí radi fajčia, jedia, telefonujú, čítajú noviny, mobil či čo v aute, proste robia všetko preto, aby sa čím skôr niečo pritrafilo.

 • Vlado 01.05.2019, 12:49

  Je to individuálne. Ako dôchodca som si splnil detský sen a začal som jazdiť s kamiónom medzinárodnú dopravu a bavilo ma to do 72 roku života. Stále sa cítim za volantom ako ryba vo vode.

1

Pridať komentár