Postihuje jednu z desiatich: Začervenanie nie je chorobou, uberá na sebavedomí

Začervenanie

gettyimages

Začervenané a rozšírené cievky v oblasti tváre, krku a dekoltu dokážu potrápiť predovšetkým ženy v strednom a vyššom veku. Kuperóza nie je dôvodom na obavu o svoje zdravie, estetický vzhľad viditeľnej časti pokožky však uberá ženám na sebavedomí.

Mnohí si kuperózu mylne zamieňajú s rosaceou. Nie sú ďaleko od pravdy. Kuperózu totiž možno považovať za predstupeň vážneho dermatologického problému. Preto, ak pravidelne maskujete svoju začervenanú štípajúcu pokožku a neviete ako sa o jej zcitlivenú časť starať, je dobré poznať príčiny jej oslabenia a spôsoby vhodnej starostlivosti.

Viditeľné začervenanie pokožky

V hornej časti dermy dochádza pod vplyvom rôznych podnetov k rozšíreniu cievok. S pribúdajúcimi rokmi cievky strácajú svoju pružnosť a elasticitu. Vznikajú poruchy žilového systému, cievky sa rozširujú, praskajú a nie sú schopné cirkulovať krv tak, ako za optimálnych podmienok.

Kuperóza sa prejavuje viditeľnými začervenanými miestami s presvitajúcimi žilkami červenej, fialovej, až modrej farby. Takéto “pavučiny” na pokožke sú citlivé, štípajúce a pália. Poškodená pokožka sa stáva hypersenzitívnou, veľmi prekrvené cievy sa nesťahujú. Začervenanie pretrváva dlhodobo a nemusí sa zlepšiť, kým nepristúpite k liečbe, prevencii a vhodnej starostlivosti.


Mohlo by vás zaujímať: Hnevajú vás popraskané cievky? Držte sa týchto rád a obmedzte ich na minimum


Príčiny vzniku kuperózy

Mnoho ľudí si prejavy kuperózy na pokožke druhého človeka spája so sklonmi k pravidelnému popíjaniu alkoholu. Takéto predsudky vedú k mnohým problémom v sociálnej interakcii. Pravdou je, že alkohol má na vznik kuperózy iba minimálny vplyv, rozširuje cievy rovnako ako silná káva. Hlavným spúšťačom sú predovšetkým prudké zmeny v klimatických podmienkach a zmeny teploty prostredia.

Ak sa chcete predchádzať poškodeniu krvného riečišťa v podkoží vyhýbajte sa týmto spúšťačom:

  • Teplotné zmeny prostredia – najmä v zime chráňte svoju pleť pred mrazom a studeným vetrom
  • Dlhý pobyt na slnku bez kvalitnej slnečnej ochrany
  • Konzumácia pikantných jedál
  • Pitie silnej kávy, fajčenie, zlá životospráva
  • Silné negatívne emócie, ktoré “nahrnú krv do tváre”

Rizikové skupiny

Na vznik kuperózy má veľký vplyv genetika a dedičnosť. Trikrát častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Ak si spomínate na začervenanú tvár svojej mamy alebo starej mamy, je pravdepodobnosť, že kuperóza sa vo vyššom veku rozvinie aj u vás.

Najohrozenejšou skupinou sú ženy s jemnou, svetlou a citlivou pleťou. Taká pokožka je náchylná na rýchle spálenie od slnka i na poškodenie mrazom. Krvné cievy sú pravidelne príliš namáhané extrémnymi podmienkami a nie je ničím nezvyčajným, ak prvé prejavy kuperózy začnú už po štyridsiatke. Nevyhýba sa však ani mastnej pleti, ktorá je zvyčajne necitlivo ošetrovaná agresívnou kozmetikou.


Mohlo by vás zaujímať: Jarné tipy na krásnu pleť: Ako ju udržať sviežu aj v zrelom veku?


Najvhodnejšia starostlivosť

Dobrou správou je, že kuperózu možno zmierniť, maskovať aj liečiť. Základom by mala byť vaša uvedomelá starostlivosť:

  1. Pri pobyte na slnku používajte ochranný prípravok s SPF 50.
  2. Chráňte pokožku pred mrazom a studeným vetrom používaním šálov a šatiek.
  3. Ak máte suchú a citlivú pokožku nezabudnite na kvalitný hydratačný krém s viachodinovým účinkom .
  4. Ak máte mastnú pokožku, netýrajte ju drsnými pílingami, ale radšej sa zverte do rúk kozmetičky. Pozor na umývanie horúcou vodou a prípravky s obsahom alkoholu.
  5. Obmedzte zlozvyky – fajčenie, konzumácia mastných a pikantných jedál, alkohol.
  6. Pozor na saunovanie. Odporúča sa navštevovať iba infrasauny a biosauny, kde teplota nepresiahne 50 °C.
  7. Na maskovanie sú účinné korektory a podkladové bázy so zeleným podtónom, na ktoré sa nanáša make-up v odtieni vašej pleti.
  8. Kuperózu zmierňujú voľne predajné pleťové séra a krémy, dostupné v lekárňach, ktoré sú určené špeciálne na takéto problémy pleti.
  9. Ak si neviete dať s kuperózou rady, navštívte dermatológa, ktorý zhodnotí stav vašej pokožky. Existujú účinné krémy na predpis, v zimných mesiacoch môžu ženy absolvovať aj liečbu laserom, ktorý rozšírené cievky poleptá a zabráni tak nadmernému prekrvovaniu.

Neriskujte rosaceu

Oplatí sa dodržiavať zásady spojené so starostlivosťou o pleť s prejavmi kuperózy. Zanedbanie stavu totiž po rokoch prechádza do nepríjemnej rosacey – chronického ochorenia kože, ktoré sa prejavuje začervenanými a navyše už aj zapálenými miestami. Tie postihujú najmä centrálnu časť tváre.

Hlavným príznakom je zväčšený, zhrubnutý začervenaný nos a okolie nosa so zápalovými ložiskami, pľuzgiermi a podkožnými zdureninami. Inak sa rosacea nazýva aj “akné dospelých” a je charakteristická najmä pre starších ľudí. Vedie k úsudku, že pravidelne popíjate alkohol, hoci alkohol nie je prvotným vyvolávačom. Keďže ide v súčasnosti o neliečiteľné ochorenie – jeho príznaky sa dajú iba čiastočne zmierniť, je lepšie mu predchádzať, ako si niesť dlhoročnú spoločenskú stigmu.


Máte vlastné skúsenosti so začervenaním? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame