Svrbivé vyrážky z potravín i iných vecí: Vyhnite sa im pomocou týchto rád

Svrbenie

gettyimages

Za nepríjemnými červenými pupienkami sa môžu skrývať rôzne dráždivé látky, na ktoré imunitný systém zareaguje. Kontaktná dermatitída je kožná choroba, ktorá sužuje milióny ľudí na svete. Má mnoho podôb, pričom postihuje pokožku na miestach, kde prichádza do styku s vyvolávajúcou látkou. Treba si všímať nielen to, čo do tela dávame, ale aj to, čo na ňom nosíme či aplikujeme na pokožku.

Dva typy reakcie

Niektoré dráždivé látky vyvolávajú kontaktnú dermatitídu u každého, kto s nimi príde do styku v dostatočnom množstve. Je ich veľa, no väčšinou ide o čistiace prostriedky a chemikálie.

Pri druhom type reakcie sú postihnutí len niektorí jedinci pri styku s antigénom. Táto látka dokáže vyprovokovať imunitný systém k reakcii oneskorenej precitlivenosti. Zvyčajne nastupuje 48 hodín po kontakte, ale môže to byť aj oveľa skôr, ak je reakcia ťažká alebo sa opakuje, či oveľa neskôr, ak ide o prvú reakciu.


Mohlo by vás zaujímať: Atopický ekzém zhoršuje počasie, korenie či orechy: Naučte sa s ním žiť


Najbežnejší „vinníci“

Dráždivé látky sa podieľajú na ochorení omnoho častejšie. Majú na svedomí asi 80 percent prípadov. Nie je však vylúčené ani pôsobenie oboch činiteľov: dráždivá látka najskôr spôsobí väčšiu priepustnosť kože, ktorá sa tak stáva citlivejšia na antigén. Najčastejšie ide o:

  1. Nikel, kobalt a chróm, zriedkavejšie striebro a zlato – zdrojom niklu je bižutéria, kovové cvoky na džínsoch a iné poniklované predmety, s ktorými prichádza koža do styku. Precitlivenosť na chróm je typická pri práci s cementom.
  2. Rôzne látky a prostriedky používané v zamestnaní – na vine bývajú syntetické chemikálie, no rizikové sú aj niektoré druhy dreva či latexová guma. Vyrábajú sa z nej gumené rukavice, pásky, balóniky, prezervatívy i hubky.
  3. Rozličné zložky v parfumoch, kozmetických, drogéristických a toaletných výrobkoch – vonné látky, lanolín, konzervačné látky a ďalšie prísady.
  4. Látky aplikované na pokožku vo forme krému – najmä antihistaminiká, niektoré antibiotiká a benzokaín. Pokožka môže citlivo zareagovať aj na materiály používané v zubnom lekárstve.
  5. Látky používané pri domácich prácach a ručnej výrobe – najmä lepidlá a živice.
  6. Záhradné rastliny a tráva: nechtík, púpava a žihľava sú tak bežné, že je náročné zistiť pôvod vyrážky. Častou príčinou býva aj prvosienka, brečtan, hortenzia a tulipán. Niektorí citlivo reagujú na rastlinnú šťavu, iní na listy, stonky či chĺpky.
  7. Rastlinné výťažky a iné prírodné látky v bylinných liečivách, kozmetických a drogéristických prípravkoch. Niektoré z nich skrížene reagujú s alergiogénnymi záhradnými kvetmi či parfumami. Iné predstavujú riziko samy osebe ako teatree olej alebo a propolis.
  8. Textilné farbivá vyplavené z odevov, obuvi či prepotenej posteľnej bielizne.

Využije naše „slabiny“

Koža sčervená, svrbí a vznikajú na nej červené pupienky až pľuzgieriky, v ťažkých prípadoch opuch a mokvanie. Ak sa ihneď nezabráni kontaktu s alergénom, ekzém sa môže rýchlo rozširovať.

Alergén sa môže prenášať aj prstami na iné časti tela. Vyrážka sa pritom vôbec nemusí objaviť na rukách, ale tam, kde je pokožka citlivejšia. Napríklad ženy reagujú na odlakovač na nechty na tvári a viečkach, ak sa ich dotknú. Ale nie na koži v okolí nechtov, ktorá je menej citlivá.

Ako odhaliť príčinu?

Na stanovenie diagnózy slúžia náplasťové testy. Inak ostáva len spoľahnúť sa na vlastnú pamäť a vybaviť si, s čím ste v posledných dňoch pred výsypom prišli do styku. Po príčine pátrajte podľa miesta výskytu kožnej reakcie. Po odhalení „vinníka“ by vám mal lekár poskytnúť najmä typické miesta jeho výskytu a látky, ktoré ho môžu obsahovať, možnosti, ako sa mu vyhnúť, prípadne čím ho nahradiť.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás ekzém? Nezúfajte, nie ste v tom sami!


Získajte nad ňou kontrolu

Pri liečbe je kľúčové vyhýbať sa rizikovým látkam a chrániť si kožu odevom a rukavicami. Ak sa už na nej rozvinul zápal, nepoužívajte antihistaminiká, benzokaín, neomycín a niektoré ďalšie antibiotiká v mastiach ani tea tree oil.

Výskumy potvrdzujú, že 10 až 20 percent ľudí s dermatitídou na rukách má rozvinutú kontaktnú precitlivenosť na krémy či masti na liečenie vyrážky. Ich nanášanie môže dermatitídu udržiavať alebo ešte zhoršiť. Aby ste ju udržali pod kontrolou, budete zrejme potrebovať kortikosteroidné masti či tabletky podľa predpisu odborného lekára.

Myslite na prevenciu

Dávajte pozor na to, čo nosíte – náušnice, náramky, retiazky, gombíky na džínsoch či háčiky na podprsenke. Všímajte si, či na ne nereagujete citlivo. Ideálne sú doplnky zo zlata, striebra a nehrdzavejúcej ocele. Cvoky na nohaviciach je lepšie prelepiť náplasťou.

V zamestnaní používajte predpísané ochranné pracovné pomôcky. To platí aj pri práci v domácnosti a záhrade – vždy noste ochranné rukavice a vyhýbajte sa agresívnym chemikáliám. Pokožku ošetrujte prípravkami určenými špeciálne pre citlivú pokožku.


Máte vlastné skúsenosti so svrbivými vyrážkami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame