Keď vás premôže pocit smútku či úzkosti: Zbavte sa ich prirodzenou cestou

Smútok

gettyimages

Na jeseň nie je melancholická nálada ničím neobvyklým. Pocitom skľúčenosti a beznádeje ľahko podľahneme v mesiacoch, keď trpíme nedostatkom slnečných lúčov. Nemusí ísť hneď o depresiu, hoci to tak mnohí nazývajú. Niektorí sa snažia smutnej nálady zbaviť čokoládou, iní tabletkou, ďalší ju chcú pozdvihnúť alkoholom. Pocity smútku sa však dajú zahnať aj bez ich pomoci.

Pri dočasnom stave úzkosti a sklesnutosti často stačí doplniť silu. Pestrá, vyvážená strava, viac pohybu, stretnutie s priateľmi či relax v prírode. Niekedy nám chýba len vitamín D, ktorý výrazne ovplyvňuje našu náladu a energiu. S týmto problémom si však ľahko poradíte.

Trik so svetlom

Keď slnko nevykukne spoza mrakov dlhšiu dobu, telo môžete „oklamať“ malou fintou. Sadnite si na pár minút pod lampu, zatvorte oči a predstavte si, že ležíte na slnkom zaliatej lúke. Podobný účinok má horské slnko, no treba si dať pozor na spálenie. Postačia aj dve minúty. Vitamín D síce takýmto spôsobom nezískate, ale svetlo z týchto zdrojov bude vaším spojencom.


Mohlo by vás zaujímať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Bylinky na dobrú náladu

Osvedčenými prostriedkami v boji proti nespavosti, úzkosti a melancholickej nálade sú bylinkové čaje. Najčastejšie sa na tieto účely používa medovka, ľubovník, levanduľa alebo valeriána.  

Medovka lekárska

Odjakživa sa považovala za „elixír života“. Verilo sa, že predlžuje život. Má príjemnú citrónovú vôňu a čaj z nej jemne medovú príchuť. Dá sa piť samostatne aj v zmesi s inými rastlinami. Pôsobí upokojujúco na nervy a psychiku. Pomáha pri migréne a liečbe všetkých orgánov v tele, na ktorých stres zanechal chorobné zmeny. Odstraňuje napätie, melanchóliu a je výborný „uspávač“. Príjemne uvoľní telo aj myseľ.

Ľubovník bodkovaný

Je jedným z najúčinnejších prírodných antidepresív. Čaj z ľubovníka priaznivo ovplyvňuje celý nervový systém. Upokojuje, zlepšuje náladu, pomáha zbaviť sa strachu, úzkosti a nespavosti. Nesmie sa však kombinovať s liekmi a ani alkoholom.

Čaj má lahodnú chuť, možno ho piť samostatne a dlhodobo. Pripraviť si môžete aj čajovú zmes na upokojenie organizmu. Primiešajte k ľubovníku v rovnakých dieloch medovku, chmeľové šišky a semeno fenikla. Účinky sa tak znásobia. Hotový čaj si oslaďte medom.  


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa hlási o slovo jesenná depresia: Pomôcť vám môžu tieto bylinky


Levanduľa

Čaj z levandule upokojuje, uvoľňuje kŕče a navodzuje spánok. Odporúča sa piť pri strese, prepracovanosti alebo silných bolestiach hlavy. Ideálne je vychutnať si ho večer pred spaním. Opatrní by mali byť ľudia s nízkym tlakom, pretože levanduľa krvný tlak znižuje.

Valeriána lekárska 

Považuje sa za najúčinnejší rastlinný liek na nervovú sústavu. Zmierňuje svalové napätie a kŕče, pôsobí proti rôznym typom náhlej bolesti. Pomáha pri nervozite, nespavosti a vyčerpanosti. Užitočná je pri pocitoch smútku a v obdobiach celkovej pasivity.

Pre jej silné účinky sa musí používať opatrne, iba v čase potreby. Nesmie sa kombinovať s inými nervovými liekmi. Jej cenné látky sa varom ničia, preto sa využíva ako studený macerát, často v podobe tradičných valeriánových kvapiek.

Čajová zmes proti nervozite: 1 KL koreňa valeriány dajte do 1,5 dl vlažnej vody a nechajte macerovať aspoň 8 hodín. Zvlášť zalejte 2 PL bylinnej zmesi z rovnakých dielov medovky a mäty 3,5 dl vriacej vody. Nechajte prikryté vychladnúť. Zmiešajte s macerátom, preceďte a pite 3-krát denne.


Mohlo by vás zaujímať: Porazte jesenné depresie: S našimi tipmi úzkosť nemá šancu


Upokojujúce kúpele

Mnoho z rastlín používaných pri stavoch úzkosti v podobe čaju sa hodí aj do kúpeľa: medovka, levanduľa, materina dúška, jazmín alebo šalvia.

Kúpeľ z materinej dúšky pomôže pri nespavosti, nervozite, rôznych kŕčoch a bolesti hlavy. Dvesto gramov sušenej dúšky materinej zalejte studenou vodou a nechajte lúhovať 12 hodín. Odvar zohrejte, preceďte a pridajte do vane s teplou vodou. Po kúpeli sa neoplachujte. Zabaľte sa do uteráka alebo županu a ľahnite si do postele.

Antistresový kúpeľ: do vane s teplou vodou nasypete 20 g listov medovky a 30 g kvetov levandule. Spojením týchto rastlín vznikne kúpeľ, ktorý upokojí a zároveň posilní nervovú sústavu.

Liečivá sila aromaterapie

Vône majú obrovskú schopnosť pôsobiť na nervový systém. Niektoré ho povzbudzujú, iné upokojujú. Aromaterapia využíva účinky esenciálnych olejov a ďalších aromatických rastlinných zložiek. Môžu sa masírovať do pokožky alebo vdychovať.

Štúdie potvrdzujú, že táto terapia naozaj lieči. Pozdvihuje náladu, zvyšuje prílev energie a zmierňuje bolesť. Vhodné na tieto účely sú éterické oleje z levandule, eukalyptu, mäty, borovice a čajovníka. Oleje z medovky, materinej dúšky, jazmínu, ruže, šalvie a citrónovej trávy sa osvedčili aj pri depresii. Ak ich pridáte do kúpeľa, zregeneruje sa vaša myseľ aj telo.


Čo pri pocitoch smútku a úzkosti najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages
Odporúčame