Pravdivý príbeh: Brat mi závidí úspech, sám pre ten svoj neurobí nič

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

S bratom som okrem dátumu narodenia nemal spoločné takmer nič. Obaja sme mali rozdielne koníčky, povahy. Aj výzorovo som bol ja na otca a Miro na mamu. Nemali sme spolu zlé vzťahy, len sme mali každý inú predstavu, čo chceme v živote robiť a ako to dosiahnuť.


Ja som robil šoféra a vo voľnom čase som miloval prácu s drevom. Miro bol skôr ten intelektuál. Študoval na vysokej, potom na ďalšej až nakoniec zakotvil v nejakej medzinárodnej firme. Viem, že tam nebol spokojný, ale vždy sa tváril, aké je to terno.

Keď nám rodičia odkázali rodinný dom, bola to pre oboch z časti úľava. V tom čase sa nie príliš darilo ani jednému z nás a tak sa príjem navyše hodil. Dom bol akoby zrkadlovo postavený z dvoch polovíc. Najideálnejšie by bolo, ak by sa dal rozrezať a každý by si so svojou polovicou mohol robiť to, čo chcel. To v reáli samozrejme nebolo možné a tak som sa musel s bratom dohodnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Môjho brata ovláda o dvadsať rokov mladšia zlatokopka


Chcel som dom prenajímať. Mal perfektnú polohu, vedel som, že by bol vyťažený v letnej aj zimnej sezóne. Miro sa chcel do svojej časti nasťahovať s tým, že ju možno po čase predá a kúpi si niečo menšie. Navrhol som Mirovi, nech prenajímame dom spolu. Mal som nápady, chuť, cítil som, že by sa nám darilo. Miro nechcel. Povedal, že do takého risku nepôjde. On si steny odhluční, pozemok predelí plotom a nebude problém. Nech si ja robím čo chcem a on tiež.

Brat sa nasťahoval, chvíľu svoj poldom aj predával, ale mal veľké oči. Pýtal veľa a tak sa mu nedarilo predať ho. Ja som mal s prenajímaním viacej šťastie, ale tiež to nebola zlatá baňa. Nedal som sa však odradiť. Naháňal som si zákazníkov, inzeroval, rozhadzoval siete. Postupne som postavil ihrisko, pieskovisko, vonkajší gril s terasou a všetko postupne zveľaďoval a zlepšoval, nech som lepší ako konkurencia.

Brata nikdy nenapadlo prísť mi pomôcť, opýtať sa, ako sa mi darí, či niečo nepotrebujem. Aj keď som ho poprosil, vždy sa na niečo vyhovoril a radšej sa prizeral, ako makám, zatiaľ čo sedel na balkóne a popíjal kávu.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Bratovi som požičal peniaze, teraz ich neviem získať späť


Po dvoch sezónach sa karta obrátila a začalo sa mi dariť. Mohol som dať dokonca v práci výpoveď. Moja energia sa sústredila na prenájom, hostí a vecí okolo toho. Bavilo ma to a mohol som konečne voľnejšie dýchať, aspoň čo sa týka peňazí. To si všimol aj brat a jedno poobedie sa mi zdôveril so svojimi plánmi, že prenajímať začne aj on. Nevadilo mi to, lebo som ho nebral ako konkurenciu. Práveže to bolo dobré, mohli sme ubytovávať aj väčšie skupinky.

Miro bol však mrzutý. Klienti sa mu neozývali tak, akoby chcel. Stále sa porovnával, prehováral ma, nech mu posuniem nejakých svojich hostí. Neviem, čo si predstavoval. Bol som o pár rokov vpred, počas ktorých som drel ako kôň a až po čase som začal zbierať plody svojej námahy. Chcel som, aby si aj Miro prešiel všetkým od nuly.

Na druhej strane som mu chcel aj pomôcť. Práve pre to, že som si ešte pamätal, aké boli začiatky ťažké. Zo zvedavosti som si išiel pozrieť, ako vyzerá Mirov inzerát s tým, že mu pomôžem zatraktívniť obsah, ak by mu niečo chýbalo. Na moje počudovanie, Miro použil moje fotky, dokonca aj moje recenzie. Ako bonus pridal ihrisko pre deti, terasu, parkovacie miesta. Všetky veci, ktoré boli moje, a ktoré som urobil a zaplatil sám.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Keď som sa brata na to spýtal, divil sa, čo sa rozčuľujem. Vraj je všetko na jednom pozemku. To ako bývajú ľudia u mňa, dostanú aj u neho, tak prečo by nemohol použiť informácie z mojej stránky. Povedal som Mirovi, že sme dve samostatné jednotky, ktoré si môžu občas vypomôcť, ak s tým obaja súhlasia, ale inak ideme každý za seba. Bol som na začiatku ochotný potiahnuť brata viacej, ale rozmyslel som si to. Klamstvo a lenivosť nestrpím, ani ak ide o moju rodinu.

Miro sa odvtedy so mnou nebaví. Snaží sa ma očierňovať, ohovára ma, želá si môj neúspech. Pritom odkopíruje skoro každý nápad, ktorý vidí. Mrzí ma to o to viac, že už inú rodinu ako jeden druhého nemáme. Ale zvykol som si. Brat si myslel, že mu vydláždim cestu k ľahkému príjmu. Nikomu však pečené holuby do úst samé nespadnú a každý si svoj úspech musí zaslúžiť.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Bývanie na Kolibe 18.05.2019, 21:28

  Tento - zjavne vymyslený - príbeh má jednu drobnú vadu - a to totálnu nezmyselnosť. Keby študovaný brat (ktorý sa namakal ako kôň, lebo dokázal absolvovať vysokú školu) dostal flek v medzinárodnej firme (čo sa už dnes bežne stáva) tak, môže toho lenivého, čo v skutočnosti okráda spoločnosť neplatením dane za komerčný prenájom (o odvodoch ani nehovorím) a robí fušerinu (porušujúcu všetky technické - napríklad stavebné - normy) tak akurát opľuť a ľavou zadnou si kúpiť normálny dom s bazénom, dvojgarážou a hoci aj súkromným tenisovým hriskom (ako všetci moji spolužiaci - tí chudobnejší majú domy len na Slovensku). Že ten neštudovaný brat je dobrý remeselník a tak žiadne normy neporušuje ? Prd. Dnešné normy nie sú voľne dostupné (lebo IP) a sú tak drahé, že ich absolútne nikto nekupuje. Nedajú sa ani stiahnuť z internetu a tak ich nikto nepozná. Takže aj hromada skutočných profesionálov v skutočnosti fušuje, lebo dnešné normy už vyzerajú inak, než ešte pred pár rokmi a z roka na rok sú tvrdšie a tvrdšie. No a ako je to s airbnb a daňami možno viete aj z vlastnej skúsenosti ...

 • evelina 17.05.2019, 12:58

  Súhlasím s Evou....tým, že Miro použil fotografie bratovho poldomu, verejne dostupné na internete, urobil reklamu bratovi aj sebe, lebo bratia zdedili po rodičoch každý rovnaký pol domu, len v zrkadlovom obraze. . Dom dostali na striebornom podnose obidvaja...To, že sa pisateľ rozhodol podnikať s ním skôr ako brat Miro, ešte nič neznamená. A pochybujem, že by ten "závistlivý" brat Miro chcel od brata všetky skúsenosti len tak, skôr si myslím, že pisateľ sa obáva bratovej konkurencie a tým o zisky z prenájmu. A to ho na začiatku prehováral, aby prenajímali dom spoločne....ako napísal. Niekedy je podnikanie s rodinnými príslušníkmi na figu, len strata nervov :)

 • Stano 17.05.2019, 10:39

  Eva áno, keby ten brat bol charakter a nie takáto pijavica bez chrbtovej kosti. Ľahko by sa ti mohlo stať že mu pomôžeš a on hneď ako ťa využije ťa podrazí a odrbe. Ja by som možno bratovi maximálne pomohol s výstavbou ako brat, ale určite by osm mu nepožičal peniaze a nedelil s as ním o klientelu.

 • Eva 17.05.2019, 10:31

  I am Who I am..nemusel ale tými fotkami by pomohol aj sebe..väčší penzión, väčšie tržby...nemusel mu dávať peniaze ale odmietnuť mu úplne pomôcť...neviem si predstaviť že by som bratovi nepomohla aspoň nejako

 • JaR 17.05.2019, 09:39

  Súhlasím so Stanom, že dobre urobil...je veľa takých intelektuálov, ktorí si myslia o sebe, že keď získajú titul, získali aj patent na zneužívanie tých, čo si svoj úspech oddreli v praxi... Pomoc a zneužívanie sú dve rozdielne veci! Ak jeden tvrdo pracoval bez pomoci druhého na svojom a druhý sa len prizeral a oddychoval na svojej terase, prečo by sa ma s ním o svoje neskôr deliť ? Každý z nich sa slobodne rozhodol...Či podelí sa brat o svoje tituly s bratom, ktorý si svoj úspech vydrel?!

 • Stano 17.05.2019, 07:56

  Dobre urobil chalan. Nech si braček prejde tým istým a nech zistí že cesta za úspechom nie je rovná a vydláždená. Či už je to brat alebo nie, ale toto mi príde také parazitovanie človeka, ktorý je chamtivý, lenivý a závistlivý a takýto charakter človeka, neveští nič dobré, a zase by sa ptvrdilo pravidlo, za dobrotu na žobrotu.

 • I am Who I am 16.05.2019, 17:04

  preco by malo byt niekomu bez snahy, zaujmu alebo pridania ruky k dielu dovolene profitovat z namahy niekoho ineho? pomoct, to ano. ale urcite nie predlozit vstetko ako na striebornom podnose... cim vacsia snaha je prejavena, tym vacsia pomoc bude poskytnuta... ci je to vlastny brat alebo nie...

 • Eva 16.05.2019, 14:10

  Chcel som, aby si aj Miro prešiel všetkým od nuly...si jeho brat či otec?

 • Oľga 16.05.2019, 13:26

  Najväčším nepriateľom súrodeneckej lásky býva majetok po rodičoch. Česť výnimkám.

 • evelina 16.05.2019, 11:43

  Nie je žiadne terno mať takého zlého brata ako je pisateľ. Ak mu podľa neho brat závidí úspech, tak podľa mňa je neskutočne lakomý, taký ja-nko teda já já jenom já :)

1

Pridať komentár