Pravdivý príbeh: Z môjho syna sa stal bezdomovec, všade má dlhy

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Volám sa Jana. Som obyčajnou ženou z neveľkého mesta, ktorá už ledva počíta mesiace, ktoré ma delia od dôchodku. Dúfam, že aspoň tam nájdem pokoj v podobe štyroch stien môjho jednoizbového bytu. Pravdou je, že sa bojím vychádzať na ulicu, kde musím čeliť súcitným pohľadom známych, ktorí vedia, čo sa mi stalo. Nevýhoda nášho mesta spočíva v tom, že ľudia si vidia navzájom do hrncov a tak sa stráca akákoľvek anonymita.


Sestra mi vraví, že sa nemám hanbiť, že to nie je moja chyba, ale Julova. Julo je môj prostredný syn. Najstarší Ondro sa oženil, má tri deti a žije si spokojným životom. Najmladší Mišo doštudoval vysokú a išiel do zahraničia. Vraj mu je Slovensko akési pritesné.

Ale Julo? Tridsiatku má už dávno za sebou, no chýb narobil toľko, čo iný nestihne ani za sto rokov života. Vraví sa, gény lopatou nevybiješ. A je to naozaj tak. Úplne sa podal na svojho otca, tiež Jula, môjho exmanžela. Z každej roboty ho po mesiaci vyliali, kade chodil, robil dlhy, pričom by vám sľúbil aj modré z neba. Už päť rokov je pod zemou. Zomrel dva roky po tom, čo som sa s ním konečne rozviedla. Hrozilo, že kvôli jeho dlhom prídem o strechu nad hlavou. A to som nemohla dopustiť.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Z milionára som bezdomovcom!


Julo sa úplne naňho podal. Začal podnikať, kšeftoval s predajom bytov v čase, keď začala finančná kríza. Aby toho nebolo málo, stihol si urobiť tri deti. S dvoma ženami, pričom s jednou z nich rovno zamiesil na dvojičky. No deti netreba len robiť, ale i živiť. Obe ženy, ktoré samozrejme o sebe nevedeli, chceli, aby o ich deti bolo postarané.

Preto Julo začať skúšať šťastie v herniach. Prehral, čo sa dalo. Čoskoro mu exekútor zobral aj štvorizbový byt v absolútnom centre mesta, do ktorého si vodil milenky. No Julo si nezačal sypať popol na hlavu. Práve naopak. Hral sa na veľkého pána, obedoval zásadne v luxusných reštauráciách a oblečenie si chodil nakupovať do zahraničia. Žiadne trhy v Poľsku alebo v Maďarsku. Ten cap si to namieril do značkových butikov. Na deti však neprispel ani centom.

Opäť však prišiel na psa mráz. Párkrát dostal bitku od chlapov, ktorí ho zmlátili a potom naskočili opäť do terénnych áut. Vraj vie za čo. Týždeň som ho dávala do pozerateľnej podoby. Rozhodol sa, že ostane u mňa, pretože tu ho hľadať nikto nebude. Samozrejme, že ho hľadali. Ku mne domov prišli chlapi ako hora, z ktorých sršal hnev. Aby Jula nechali na pokoji, dala som im posledné peniaze, čo som si našetrila zo skromného platu predavačky.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Keď však bolo naozaj veľmi zle, prišiel domov Michal, môj najstarší. Jula vyhodil, pretože sa bál o mňa. Plakala som. Moje materinské srdce sa rozbilo, no vedela som, že nemôžem inak. Po čase sa mi uľavilo. Julo sa sem-tam zastavil na obed, no i to som mu musela zakázať. Vždy mi po jeho návšteve niečo zmizlo. Vymenila som zámok na dverách a odvtedy mám už len dvoch synov. Jula sa snažím úplne vymazať zo svojho života.

Už dva roky žije v záhradnej chatke za mestom. Keď ho ľudia stretnú, sľubuje im hory doly. Verí, že sa pozbiera. Sny má. Len jedno mu chýba. Skutočná chuť pracovať.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (25)

 • evelina 09.11.2018, 10:09

  Eviku, napísala som svoj názor na tento vymyslený skutočný príbeh, ktorý som si prečítala s porozumením a s analytickým myslením a nenútim ťa, aby si s ním súhlasila. V príbehu sú rozporné informácie, preto sa k nemu už nebudem ďalej vyjadrovať. Tvoj príbeh svedčí o tom, že nie si žiadnou výnimkou pri syndróme prostredného dieťaťa, ale o tom, že sa ti v detstve rodičia venovali s rovnakou láskou ako ku ostatným súrodencom a o tvojej dobrej výchove... Nie je to v žiadnych génoch, ale o výchove a láske k dieťaťu !!! Ženu z príbehu neodsudzujem, robila čo vedela a mohla a čas ukázal, či to bolo dobré. Želám ti pekný deň!

 • Eva 09.11.2018, 10:03

  pri takomto človeku nepomôže nič len ho naozaj vyhodiť z domu inak by stiahol dole aj mamu..a chyba matky? on je už dospelý a rozhoduje sám za seba..zodpovedný je sám za seba..nikto z nás nie je dokonalý a aj rodič je len človek takže predpokladám že ho vychovávala ako najlepšie vedela nakoľko sa jej to podarilo pri ďalších dvoch synoch

 • Stano 09.11.2018, 08:26

  evelina, dedia sa aj dobré gény, ako ich zdedili ostatní synovia, a nemusia to mať po mame, môžu to mať po babke, dedovi, prababke... a nikde nie je napísané že musí podediť všetko, niekedy len výzor, niekedy len niektorú vlastnosť, niekedy verná kópia. ďalej už je to o výchove a o tom do akej partie sa človek dostane.

 • Rudea 09.11.2018, 07:43

  TITAN, tárať prestaň ty...a nepomáhaj si každou ženskou sukňou, je to infantilné:-(...všimla som si to aj na feminitách...ak ti niektorá žena prisvedčí, lajkuješ a podlizuješ sa ostošesť:-(((...bŕŕŕ

 • EVIKU 08.11.2018, 19:53

  Evelina , s niektorými tvojimi názormi nemôžem súhlasiť, lebo aj ja som prostredne dieťa a som úplne normálna, vyštudovaná, spokojná matka, ktorá žije v bezproblémovom manželstve. Tak mi to potom príde že výnimka potvrdzuje pravidlo. V niečom máš svätu pravdu, no v niečom je to len tvoj subjektívny názor keďže vieš len časť celého príbehu aj to len tú ktorá bola zverejnená. Myslím si že toho ešte veľa nebolo zo strany matky povedané.

 • ľuboš 08.11.2018, 16:38

  Práca je posledný spôsob, ako prísť k Peniazom...

 • peter 08.11.2018, 15:55

  dobru pracu uz parazituju druhy a nieje v praci ako praci ked ta vsade niekto zozre a vyuziva a obzvlast v tomto case vsade chcu steba spravyt robota no luxus v tejto situaciji je chora hlava a hlavne zalezi ci niekto v problemoch pomaha ci iba sam moze za vsetko

 • TITAN444 08.11.2018, 14:58

  Rudea - prestaň tárať, čítaj príspevky od eveliny ked sa ti nepáčia moje. Ona má podobný názor na tebou nepochopené gény.

 • evelina 08.11.2018, 14:43

  Stano, je fajn, že rešpektuješ môj názor, aj keď s ním nesúhlasíš, tak podobne ako aj ja. Diskutujeme. Dedia sa iba zlé gény? Dobré nikdy? Ak deti nemajú rodičov ani praprarodičov s génmi maliara, herca, speváka, vedca, mysliteľa, filozofa a pod. po kom zdedili tie gény a schopnosti? niekto zbadal ich nadanie a schopnosti a podporil ich ďalší rozvoj a výchovu.... Moja kamarátka má troch synov, najstarší s prostredným sa takmer nenávidia a s najmladším obidvaja nemajú problém.... a syndróm prostredného dieťaťa psychológovia poznajú, nič nového to nie je..

 • Stano 08.11.2018, 14:12

  evelina, nikto ti tvoj názor neberie, ale len vyjadruje svoj nesúhlas a rešpektuje čo si myslíš. Teda ja určite. určite zaváži aj výchova ale ak má decko zlé gény, tak môžeš vychovávať koľko chceš a ak sa narodí bez chrbtovejkosti tak to s ním zle dopadne. Alebo skončí vo vláde, alebo za mrežami. Pozri, najstaršiemu a najmladšiemu synovi bolo prosti srsti podvádzať ľudí, podvádzať svoje ženy. No prostredný v tom videl zmysel života a chcel sa obohatiť na úkor druhých a aj tak skončil. Jeho bratia boli poctiví. Tam je vidieť že tí bratia boli ako oheň a voda. A myslím že matka ich chcela vychovávať rovnako. A áno, súhlasím s tebou že bezdomovec sa bez pomoci nepostaví na nohy. Je odpísaný...

1 2 3 >

Pridať komentár