Pravdivý príbeh: Najlepšia kamarátka spyšnela, dnes ma už ani nepozdraví

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Kdesi som sa dočítala, že ak priateľstvo vydrží sedem rokov, vydrží naveky. My sme boli partia od strednej školy a je pravdou, že v kontakte sme viacerí ostali dodnes. Niektorí naopak väzby prerušili alebo sa z nepochopiteľných príčin snažili na nás zabudnúť a tváriť sa, že sme sa nikdy nepoznali.


Hanka sa medzi nás do partie dostala ako jedna z posledných. Prisťahovali sa do nášho mesta so svojou čerstvo rozvedenou mamou, ktorá mala čo robiť, aby sa opäť postavila na nohy. Hanka preto veľa času trávila vonku, tvrdila, že doma je to na ňu príliš deprimujúce. Ona sama bola veselá kopa, trocha jednoduchá. V čom jej bolo dopriate bola krása. Každý z kamarátov dúfal, že by mohol byť aj niečo viac. Hanka ale dávala prednosť zábave, diskotékam a neviazanosti.

Jej životný štýl spôsobil, že zatiaľ čo my sme sa v júni tešili z maturitného vysvedčenia, ona si svoje záverečné skúšky musela zopakovať po lete. Ani toto ju však nemrzelo. Bola názoru, že nie vzdelanie, ale šikovnosť človeka uchytiť sa je v živote dôležitá. 


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Prečo sa kamarátka teší z mojich neúspechov?


 

Cez kamarátkinho otca si našla miesto na pumpe a začala pracovať. Mama jej dala ultimátum, buď bude prispievať na nájom alebo môže odísť a tak Hanka nemala veľmi na výber. Hanku sme chodili občas pozrieť, nech nemá pocit, že sme na ňu zabudli, keď už nemohla chodiť tak často s nami von.

Jedného dňa som videla, ako pri nej toká nejaký zákazník. Nebolo to nič divné, Hanka mala nápadníkov aj medzi nimi, no zdalo sa, že tomuto sympatie opätovala. Ja som dotyčného poznala z videnia. Dnes si vravia podnikatelia, no vtedy sme ich nazývali pravým menom. Bol to obyčajný vagabund, taký, s ktorým by žiaden rodič nechcel vidieť svoje dieťa.

Keď som sa Hanky na neho spýtala, povedala, že sa stretávajú. Peter jej po krátkom čase ponúkol aj bývanie u seba, čo Hanka prijala. Šatil ju, živil ju a Hanka bola celá spokojná, ako dobre si našla. Lenže Petrovi sa nepáčilo, že keď on nie je doma, ona chce ísť von s kamarátmi ako voľakedy. My sme pre neho neboli dosť dobrí a ísť niekam na diskotéku nehrozilo. Peter bol žiarlivý a neváhal pri hádkach na Hanku zdvihnúť ruku.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Kamarátka ma využíva - a je v tom poriadne šikovná


 

Z tohto pekla som sa Hanke snažila pomôcť, ale nevedela som ako. Bola som aspoň jej bútľavou vŕbou a psychickou podporou. Hanke sa napokon podarilo od násilníka odísť, ale malo to veľmi dramatický priebeh. Za Petrom prišiel na návštevu kamarát z Maďarska. Keď zbadal Hanku, ostal z nej očarený. Na Slovensko sa vrátil ešte niekoľkokrát a pri poslednej návšteve si zobral aj ju. Nebol čas na dlhé rozhodovanie, Hanka mi volala až keď bola v Maďarsku, nakoľko Peter po zistení, že od neho odišla vyvádzal. Ak by ju v tom čase niekde našiel, neskončilo by sa to najlepšie.

S Hankou sme ostali v kontakte, často sme si volávali. Ja som jej odovzdávala pikošky z nášho malého mesta, o Petrovi, o kamarátoch z bývalej partie. Ona si nevedela vynachváliť život so Štefanom. Pochválila sa mi, že ak s Petrom žila v Mercedese, tak so Števom to bolo ako v Porsche. Telefonáty časom ustávali, najmä z Hankinej strany som cítila, že nemá záujem. Mala nové koníčky, nové priateľky a s ničím, čo ju spájalo s minulosťou už nechcela mať nič spoločné. Ja som mala tiež svoj život, ale bolo mi ľúto, že už s Hankou nemáme veľmi spoločnú reč.

Hanka sa domov vrátila po desiatich rokoch. Petra sa už nemusela báť. Mal svoju rodinu a navyše bol v podmienke. Ak by aj zatúžil po nejakej pomste, veľmi rýchlo by si to rozmyslel. Hanka prišla aj so Štefanom a rozhodli sa u nás usadiť natrvalo. Zistila som to úplnou náhodou. Išla som na poštu a zazdalo sa mi, že na druhej strane cesty vidím moju dávnu priateľku. Myslela som, že to bol len omyl, ale kamarát mi potvrdil, že som videla dobre. Aj on sa s Hankou stretol, dokonca stáli za sebou pri pokladni, ale keď ju pozdravil, neodpovedala. Keď sa jej prihovoril, kto je, len zavrtela hlavou, že sa asi zmýlil.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


 

To sa mi nechcelo veriť, že by sa Hanka až tak zmenila. Zastala som sa jej, že je možno len neistá po toľkých rokoch, ako ju ľudia a najmä tí, ktorí ju poznali, prijmú. Jej neistotu som zažila neskôr na vlastnej koži. Len bola prezlečená v kostýme arogancie a nadradenosti.

Narazili sme na seba na hodoch. Ona bola so Štefanom, obaja vyobliekaní akoby išli na obed k prezidentovi a nie na stánkové občerstvenie. Privítala som ju s úprimnou radosťou, no Hanka bola ako ľadová kráľovná. Na všetko odpovedala len áno, nie, prípadne len zahmkala. Skúsila som ju ešte zavolať ku mne na kávu, no Hanka ma schladila, že má v meste veľa aktivít a nech sa neurazím, ale nemá čas.

Nechápala som, ako sa človek môže až tak zmeniť. Odvtedy som Hanku stretla veľakrát v meste, ale nikdy ma nepozdravila prvá, ledva ma odzdravila. Po meste sa nesie ako pávica, tvári sa, že oni sú lepší ako my ostatní. Je mi už na smiech. Nič z tých peňazí, ktoré má, si sama nezarobila, nebyť Štefana, kto vie ako by dopadla. Viem len, že keď ešte nebol na scéne Štefan, boli sme my jej kamaráti, na ktorých sa mohla vždy spoľahnúť, hocikedy obrátiť. Spolu sme prežívali veci veselé i vážne.


 

Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • ľuboš 22.06.2019, 00:01

  Evelinka, vieš milo prekvapiť. :)) Palec hore...

 • Oľga 20.06.2019, 14:11

  Mám pocit, že Hanka nie je šťastná. Má muža s postavením a finančne na úrovni. Takíto muži majú ženy ako doplnok - kým sú krásne a atraktívne. Toto manželstvo je pravdepodobne viac o bohatstve ako o úprimnom láskyplnom vzťahu. Keby bola Hanka šťastná, tak by sa takto nesprávala. Šťastní ľudia svoje šťastie radi zdieľajú. A Hanka sa nemá s čím chváliť. Veľmi dobre vie, že šaty, kabelky, šperky, drahé dovolenky jej jednoducho žijúcich kamarátov vôbec nezaujímajú.

 • evelina 20.06.2019, 12:16

  Niektoré ženy sú hlúpe, lakomé, žiarlivé, závistlivé, považujú sa za viac ako tie ostatné. vydržať s nimi je ťažké.Nemyslia, pretože nemajú ani mozog ani rozum, ako to tvrdia muži :). Naoko sa tvária ako kamarátky, ale ohovárajú, čo im sily stačia....tak ako táto pisateľka príbehu. Keď bola Hanka v ťažkej situácii a musela robiť na pumpe, chodili ju tam "pozerať" - to bol prejav kamarátstva? Ak niekomu robím bútľavú vŕbu, tak všetko čo mi povie, si nechám pre seba a netrúbim to do sveta. "Najlepšie" kamarátky bývajú aj najväčšie podrazáčky, takže nič nové v tomto príbehu nebolo. PS: možno kvôli žiarlivému Štefanovi prerušila všetky bývalé kontakty....ak je taká krásna....aby mala pokoj.

 • Stano 20.06.2019, 09:45

  No čo sa čuduješ? Typická žena, tak to vo svete chodí.

 • adamko 20.06.2019, 09:07

  Kašli na to. nechaj sa zbaliť jej mužom a otrč mu.Potom sa jej môžeš smiať do chrbta.

 • Ayra 20.06.2019, 07:28

  Nemala baba roboty, prala vechet.

1

Pridať komentár