Škodlivé plesne vonku i vo vnútri: Takto s nimi zatočíte!

Stena

gettyimages

Vzduch okolo nás je plný drobných čiastočiek, ktoré sa nedajú vidieť voľným okom. Medzi najrozšírenejšie patria výtrusy plesní. Pre väčšinu z nás nepredstavujú zdravotné riziko. Citlivým osobám však môžu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti v podobe alergií, plesňových infekcií alebo zhoršenia astmy. Ak sa objavia u vás doma, treba ich čo najskôr zničiť a zabrániť ich opätovnému vzniku.

Vonku i vnútri

Výtrusy plesní sa hojne vyskytujú hlavne v oblastiach s vlhkým podnebím. Vytvárajú ich plesne a ostatné huby, pričom z nich vyrastajú nové huby. Mnohým druhom sa darí v rôznych prostrediach – vonku aj vnútri. Niektorí ľudia sú alergickí na jeden či dva zriedkavé druhy. Iní môžu reagovať na väčší počet rôznych plesní, pretože medzi niektorými druhmi existujú skrížené reakcie.

Hlavné zdroje v prírode

Plesne rastú v pôde, kde sa živia odumretými časťami rastlín – opadaným lístím, mŕtvymi stromami, senom či slamou. Nájdeme ich v okolí polí, v lesoch, skleníkoch, sadoch a záhradách s hromadami kompostu, suchého lístia a opadaného ovocia. Darí sa im aj v okolí prameňov, vodopádov a na iných vlhkých a tienistých miestach.


Mohlo by vás zaujímať: Zabojujte proti plesniam na stene: Obmedzte vlhkosť na minimum!


Aké počasie im hrá do karát?

Vplyv počasia na tvorbu výtrusov je rôznorodý. Niektoré plesne uvoľňujú výtrusy za suchého a veterného počasia, iné obľubujú vlhko a rosu. Dážď väčšinu výtrusov vo vzduchu „vyperie“, no inokedy podnecuje ich uvoľňovanie. V suchých oblastiach sa v ovzduší nachádza oveľa menej plesní, čo je výhodné pre ľudí s ťažkou alergiou.

Najviac výtrusov sa vyskytuje na jeseň po prvom mraze. Ten podporuje ich uvoľňovanie z pôdy. V zime ich množstvo znižuje snehová pokrývka. Na jar začnú plesne rásť na odumretých rastlinách a počet ich výtrusov opäť prudko stúpne. O aktuálnom množstve výtrusov v ovzduší informuje peľové spravodajstvo, no predpovedať ich s presnosťou na nasledujúci deň je takmer nemožné.

„Nezvaný hosť“ u vás doma

Keďže vlhko plesniam prospieva, typické sú pre domy a stavby v blízkosti vodných plôch a tokov, menej vykurované a zle vetrané miestnosti.

Môžu sa však objaviť aj v domácnosti s množstvom izbových kvetov. V kvetináčoch na povrchu pôdy ich pritom vôbec nevidno. Výnimkou nie sú ani neudržiavané pivnice, víkendové chaty, staré kostoly či obchody so starožitnosťami. Najviac sa vyskytujú v zime, keď sa vnútri zráža vlhkosť podporujúca ich rast. Napríklad pri manipulácii s bielizňou.


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečné plesne vo vašom príbytku: Takto sa ich zbavíte!


Môžu mať viacero podôb

Ak chcete odhaliť „nezvanú návštevu“ vo vašom dome, nezabúdajte, že plesne môžu mať rozličnú farbu. Na chlebe, zelenine, syroch a ďalších potravinách sa najlepšie darí zeleným, sivým a bielym plesniam. Tmavé povlaky sú bežné pre steny kúpeľní a tesnenia dverí na chladničke. Na sprchovacích kútoch a závesoch v kúpeľni možno nájsť ružovo-červené, ale aj čierne druhy. Na listoch záhradných rastlín rastú zvyčajne svetlooranžové, sivé a čierne plesne.

Ako proti nim zabojovať?

Základnou úlohou je obmedziť vnútornú vlhkosť a zabrániť zrážaniu vody v dome. Prvoradé je odstrániť nahromadené porasty plesní a starých výtrusov, ktoré spôsobujú alergické reakcie. Pri upratovaní sa uvoľňujú neviditeľné, no husté mračná výtrusov, preto by sa alergik v tomto čase nemal zdržiavať doma. Potom je dôležité predísť opätovnému rozmnoženiu plesní na rizikových miestach, ako je kúpeľňa či sprcha.


Mohlo by vás zaujímať: Zápach, nepríjemný pocit i hrozba ochorení: Plesne v domácnosti nepodceňujte


Dôkladné opatrenia

1. Zbavte sa nábytku, ktorý páchne plesňou. Obsahuje staré výtrusy. Textílie zapáchajúce plesňami poriadne vyperte. Zdrojom výtrusov môže byť aj staré oblečenie, knihy či noviny.

2. Pri povodni alebo prietrži mračien dajte pozor na koberce a ďalšie materiály nasiaknuté vodou ako obklady stien či stropné panely. Ak nevyschnú za 24 hodín, treba ich vymeniť. Veľmi ľahko do nich prenikajú plesne.

3. Chladničku a mrazničku dôkladne vyčistite. Zvláštnu pozornosť venujte tesneniu okolo dverí, kde sa môže skrývať čierna pleseň. Ovocie a zeleninu spotrebujte čo najskôr a neskladujte zoschnutý chlieb ani plesnivé džemy.

4. Pravidelnú údržbu si vyžadujú aj sprchové ružice, závesy v kúpeľni a klimatizačné zariadenia.

5. Zlikvidujte porasty plesní okolo okenných rámov, na stenách, stropoch, v pivnici a na všetkých ostatných povrchoch. Neodstraňujte ich suchými handričkami, tým len rozprášite výtrusy. Účinne ich ničí alkohol – čistý lieh, ktorý súčasne bráni ich opätovnému rastu. Môžete zmiešať aj 1 diel bielidla a 2 diely vody alebo použiť špeciálne prípravky proti plesniam. Výpary prostriedkov s obsahom chlóru sú dráždivé, preto ich používajte veľmi opatrne.

6. Starajte sa o izbové rastliny: odstraňujte suché listy, kvety, občas aj povrchovú vrstvu zeminy. Nahraďte ju čerstvou pôdou, pieskom alebo drobným štrkom. Ideálne je zbaviť sa rastlín, ktoré si vyžadujú trvalú vlhkosť.


Ako sa s plesňami zvyknete popasovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame