Ako sa starať o starnúcich rodičov? Skúste na nich dohliadnuť aj na diaľku

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Viac ako inokedy, práve v posledných dvoch desaťročiach sa zvyšuje tlak na generáciu ľudí vo veku 50 - 60 rokov. Pod vplyvom narastajúcej dĺžky života a súčasne zvyšovaním pôrodného veku, sa ľudia po päťdesiatke, zvyčajne ženy, ocitnú v náročnej a extrémne vyčerpávajúcej situácii, keď sa od nich očakáva, že zvládnu skĺbiť starostlivosť o dospievajúce deti, vlastnú prácu bez žiadnych úľav a starostlivosť o chorľavejúcich rodičov.


Pozrieme sa bližšie na dva aspekty tohto sociálneho stavu - jednak z pohľadu “sendvičovej generácie” a tiež i z pohľadu potrieb čoraz viac sa rozrastajúcej skupiny ľudí po sedemdesiatke, ktorí pomoc od svojich detí potrebujú hneď v niekoľkých oblastiach.

Sendvičová generácia

Ak ste sa v úvodnom opise našli, potom veľmi rýchlo pochopíte, čo pojem “sendvičová generácia“ znamená. Vy ste plátok šunky zakliesnený medzi dvoma sendvičmi - človek, na ktorého kladú požiadavky nielen deti, ale pomoc očakávajú aj starnúci rodičia. V súčasnosti nie je ničím nezvyčajným, ak žena svoje prvé dieťa porodí pár rokov po tridsiatke. Kým sa dieťa dostane do veku samostatnosti, majú jej rodičia dávno viac ako 70 rokov.

Okrem toho, že ľudia žijú dlhšie, organizmus starne a objavujú sa rôzne ochorenia, seniori nechcú tráviť svoj čas pasívne a dožadujú sa sociálneho kontaktu a pravidelných rodinných stretnutí. Na tom nie je nič zlé, problém však nastáva vtedy, ak od rodičov bývate desiatky až stovky kilometrov a samotné cestovanie zaberá niekoľko hodín, organizácia vášho času zlyháva a vy nadobúdate pocit, že nech robíte čokoľvek, nikdy nevyhoviete všetkým. Ak sa k tomu pridá aj pracovný tlak, skombinovať 3 druhy povinností je prakticky nemožné.


Mohlo by vás zaujímať: Pád pre seniora môže znamenať aj smrť: Zabráňte mu úpravou domácnosti


Akú starostlivosť potrebujú seniori?

Cítite zodpovednosť za svojich rodičov, máte ich radi a nie sú vám ľahostajní. Viete, že by bolo najlepšie, ak by ste pri nich bývali bližšie a máte ich pod kontrolou. Pri vážnom zhoršení zdravotného stavu, ktorý si vyžaduje pravidelnú opateru a dohľad, je riešením presťahovanie, opatrovateľská služba, denný stacionár, domov pre seniorov. Ak sú však vaši rodičia vitálni a aktuálne pri sile, pôjde im predovšetkým o udržanie rodinných väzieb, sociálnych kontaktov, oporu, sprevádzanie pri návštevách u lekárov.

Všetci tí, ktorí nežijú so svojimi rodičmi - seniormi v jednej domácnosti alebo v jednej obci, si môžu vytvoriť istý systém, ktorý im pomôže udržať dohľad na kvalitou života ich rodičov, dokonca i na diaľku:

1. Vytvorte svojim rodičom bezpečnú domácnosť

Dohliadnite pri najbližšej návšteve na to, aby mali všetky dôležité položky na dosah, tak aby neboli nútení schádzať do pivnice alebo vystupovať na povalu. Občasne prekontrolujte funkčnosť spotrebičov a bezpečnosť elektrickej siete či plynovej prípojky. Buďte tými, ktorí budú mať na pamäti revíziu kotla a kontrolu komína.

2. Majte prehľad o ich financiách a všetkých dôležitých zmluvách

Je dobré vedieť, kde si vaši rodičia odkladajú úspory, či majú poistky, v akej výške platia pravidelné faktúry, aké sú ich výdavky za lieky, ale tiež aké majú pôžičky a iné dlhy. Vystríhajte ich pred pofidérnymi podomovými predajcami a podvodníkmi, ktorí každý rok nájdu nové spôsoby ako od seniorov vytiahnuť stovky až tisíce eur.


Mohlo by vás zaujímať: Hľadáte opatrovateľku pre seniora? Vyhnite sa týmto chybám pri jej výbere


3. Zapojte čo najviac technológií, aby ste s nimi mohli zostať v kontakte

Smartfóny, tablety alebo stolový počítač s webkamerou vám jednoducho umožnia uskutočňovať videohovor. Pri prvom kontakte s modernou technológiou buďte predovšetkým trpezliví a vysvetľujte dovtedy, kým váš rodič nadobudne odvahu tieto zariadenia aj používať.

4. Informujte sa o možnostiach sociálneho vyžitia pre seniorov v ich okolí

Väčšina seniorov trpí pocitmi samoty. Umocňuje ich strata životného partnera, obmedzený kontakt s deťmi a vnúčatami a čoraz viac sa okliešťujúci okruh známych a kamarátov. Zistite, či na okolí nie je klub dôchodcov, klub šikovných rúk, hráčov stolových hier, poprípade dobrovoľnícke združenie, ochotnícky divadelný súbor, spolok veriacich,...

5. Pravidelne sa pýtajte otázky o ich strave a užívaní liekov

Ľudia vo vysokom veku nepociťujú hlad, smäd a vynechávať môže aj ich pamäť. Ak máte vo zvyku svojmu rodičovi zavolať každý deň, neváhajte sa ho milo a bez nátlaku spýtať, čo zjedol a či užil predpísané lieky.


Mohlo by vás zaujímať: Máte doma starších členov rodiny? Zistite, ako sa o nich postarať


6. Získajte kontakty na ľudí žijúcich v ich susedstve

Pre váš pokoj a istotu je dobré mať v telefóne uložené čísla na najbližších susedov, alebo ľudí, s ktorými vaši rodičia prichádzajú pravidelne do kontaktu. V prípade, ak nebude otec/matka dvíhať telefón a vo vás bude narastať panika, máte sa na koho urýchlene obrátiť.

7. Zabudnite na súrodeneckú rivalitu

Kameňom úrazu býva neprimeraná súťaživosť medzi dospelými súrodencami. V žiadnom prípade nemarte snahy súrodenca o kontaktovanie rodičov. Vyvoláte zbytočný chaos a napätie v rodine. Pokúste sa rozdeliť túto starostlivosť medzi seba a všetko pôjde omnoho jednoduchšie.


Ako sa o starnúcich rodičov staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Oľga 31.01.2019, 13:40

  Starostlivosť o najstaršiu generáciu je veľmi citlivá etická téma súčasnosti. V minulosti ľudia zomierali mladší, nedožívali sa ťažkej cukrovky, alzheimera, parkinsona, totálnej imobility.... Naša spoločnosť je bohatá (nepochybujem o tom, že nadmerné šetrenie je len umelo vytvorené zdanie chudoby) a o starých ľudí by sa mala vedieť náležite postarať. Či už sú to dobre zaplatené opatrovateľské služby, slušne vybavené domy sociálnych služieb, ale aj finančná pomoc a opora v zákone, keď sa deti rozhodnú opustiť zamestnanie a venovať sa prestarlym rodičom. V budúcnosti bude tento problém narastať a je potrebné ho na najvyššej politickej úrovni riešiť! Iná otázka je, keď sa deti o rodiča "akože" starajú - veď predsa ho nedajú do starobinca! Ale za tým sú často peniaze, dôchodok rodiča, o ktorý by prišli a ešte by museli doplácať. A starý človek je síce doma, ale je väčšinu dňa sám, často okrikovaný za pošpinenú plienku.... Je načase, aby sa naše ženy vrátili z Rakúska domov a starali sa o našich ľudí.

 • Maria 07.01.2019, 22:23

  Ano,starostlivost o rodicov je velka zodpovednost. Som nevesta a staram sa o svokru takmer 10 rokov. Ma 93 rokov.Je to matka mojho muza a ja si ju velmi vazim. Vychovala 7 deti. Vztahy v rodine nie su prave najidealnejsie. Nemame podporu a pomoc od ostatnych. Je problem ist na dovolenku alebo nejaky vylet. Nema nam ju kto "zamerkovat". Preto je to aj odriekanie si svojho pohodlia. Kto to nezazil,neuveri. Nestazujem si tymto, len chcem tym povedat,ze stary clovek potrebuje mat niekoho blizkeho pri sebe, nesmie byt sam. Preto, ak niekto cita tento clanok, nech sa zamysli nad svojimi rodicmi,kedy ich naposledy videl,bol pri nich,chytil ich za ruku,pohladil,objal.....oni to potrebuju,cakaju....su ako male deti, treba sa s nimi zhovarat, v noci k nim vstavat,ked ich nieco boli.....Jednoduch im to treba vratit,ked oni sa starali o nas.

 • Milan Matej 22.12.2018, 06:10

  Ano a ked je jediný syn v područí nevesty a rodičia sú 75+ nevesta odmieta zúčastňovať sa opatery, ostáva čo? Život je pes a my sme jeho štence. No nejak do už dožijeme.

 • bat 13.12.2018, 16:30

  Problem je aj v tom, ze kedysi mali ludia aj 15 deti. Potom sa doba zmenila a ludia mali/maju tak 2-3 deti. Ak mate 2 deti, jedno sa odstahuje do hlupakova a to druhe sa stale "hlada" v zivote, tak sa moc nema kto o vas postarat.

1

Pridať komentár