Hrbenie môže mať závažné príčiny: Pozor na neliečené zlomeniny stavcov

Stará žena

gettyimages

Môže sa to zdať ako nepravdepodobné, ale množstvo zlomenín stavcov ostáva neliečených. Rovnako ignorovaná býva aj osteoporóza, ktorá sa považuje za akúsi normálnu stareckú chorobu. Pritom pri podobných zdravotných komplikáciách je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Zmieňované zlomeniny totiž nemusia viesť len k hrbeniu, ale i iným závažným problémom.

Lekára nevyhľadávajú

Ak človek trpí bolesťami chrbta, jeho výška klesla o viac ako tri centimetre a možno uňho pozorovať kyfózu, čiže zhrbenie, pravdepodobne utrpel jednu či viacero zlomenín stavcov. „Aj pri poškodení pomerne malej časti stavca dochádza k výraznému oslabeniu pevnosti a kolapsu celej štruktúry. Mnoho ľudí napriek príznakom či bolestiam nevyhľadá lekára. Svoje ťažkosti s chrbtom pripisujú veku, životnému štýlu či hmotnosti. Veľká časť zlomenín stavcov zostáva nediagnostikovaných,“ vysvetľuje docent Zdenko Killinger z Osteocentra Univerzitnej nemocnice v Bratislave.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov pre pevný a zdravý chrbát: Vyhnite sa nepríjemným bolestiam


Zlomeniny sa vracajú

Navyše, prvou zlomeninou sa to nekončí. „Až 20 percent žien so zlomeninou stavca utrpí ďalšiu zlomeninu v priebehu nasledujúceho roka,“ dodáva. Zlomeniny stavcov výrazne znižujú kvalitu života. Pacientov bolí chrbát, majú zníženú schopnosť pohybu, problémy s dýchaním či tráviace ťažkosti. Bežne možno pozorovať aj vyklenutie brucha, pokles hmotnosti či depresiu.

„Každá zlomenina stavca zvyšuje až osemnásobne riziko úmrtia a 1,5-násobne zvyšuje riziko zlomeniny krčka stehennej kosti,“ konštatuje Killinger. Zlomeniny stavcov sa pritom netýkajú len pacientov, ktorých hustota kosti je na úrovni osteoporózy.

Podľa odborníka viac ako polovica žien, ktoré utrpia zlomeninu stavca, má hodnoty kostnej hustoty len znížené, nie na úrovni osteoporózy. „Preto by pacienti aj ošetrujúci lekári mali byť ostražití už pri diagnostikovaní osteopénie, teda zníženej kostnej hustoty,“ vyzýva Killinger.

Štvrť milióna ľudí s osteoporózou

„Podľa odhadov u nás žije až 230.000 pacientov s osteoporózou, no liečených je len necelých 65.000,“ uviedol prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí profesor Juraj Payer. Podľa lekárov ohrozujú každú druhú ženu a jedného z piatich mužov vo veku nad 50 rokov osteoporotické zlomeniny.


Mohlo by vás zaujímať: Chlapi, zbystrite pozornosť! Týchto 10 častí vášho tela zaujíma ženy najviac


Rednutie kostí treba liečiť

Osteoporóza, ľudovo tiež známa ako rednutie kostí, je často mylne považovaná za akýsi prirodzený a nevyhnutný sprievodný jav starnutia. Hoci výskyt osteoporózy rastie s pribúdajúcim vekom, vďaka prevencii, skorému zachyteniu rizikových pacientov a správnej liečbe, je možné efektívne znížiť riziko osteoporotickej zlomeniny, prípadne zabrániť ďalšej.

„Antiporotická liečba znižuje riziko výskytu osteporotickej zlomeniny u pacienta o 40 až 60 percent. Je však veľmi dôležité liečbu pravidelne a dlhodobo užívať a neprerušovať ju. Napriek tomu aj u nás viac ako 60 percent tých, ktorým je liečba osteoporózy odporúčaná, ju svojvoľne ukončí do roka od jej začatia,“ zhrnul Payer.


Máte vlastné skúsenosti s hrbením sa? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame