Bojujete s častým hnevom? Zvoľte správnu stratégiu a vyhráte nad ním

Žena

gettyimages

Samotný hnev nie je emóciou, ktorej by ste sa mali urputne brániť. Vzniká ako prirodzená reakcia, ak nie ste s niečím nespokojní, ak sa veci nevyvíjajú podľa vašich predstáv, alebo vás niečo vyviedlo z rovnováhy a spustilo rad negatívnych pocitov a reakcií. Tými môže byť podráždenosť, nepriateľstvo, zvýšený hlas, krik, rozčúlenie, zatrpknutosť až agresia.

S hnevom ako emóciou je dôležité pracovať a mať ho pod kontrolou. Neobmedzený narastajúci hnev má zhubné účinky nielen na kvalitu medziľudských vzťahov, ale zanecháva na “hnevníkovi” fyzické aj psychické následky. Ste sopka, ktorá sa neštíti kedykoľvek vykričať svoj opačný názor? Ste podvedení, oklamaní, zranení, hnev vás postupne zožiera a necítite sa dobre ani sami so sebou? S hnevom sa dá bojovať – stačí poznať správne kroky, s ktorými nad ním prevezmete kontrolu.

Pochopenie hnevu

Opäť vás niekto vytočil a situácia sa vám vymkla spod kontroly? Môže to byť manžel/-ka, deti, kolegovia z práce, nadriadený alebo sused, ktorých správanie a činy vo vás vyvolávajú pocity hnevu. Zväčša sa totiž hnev viaže na iného človeka alebo ľudí, ktorí konajú v rozpore s vaším vnútorným cítením a názormi. Niektorí ľudia v sebe pocity hnevu potláčajú, iní ich zase okamžite prejavujú v rôznej intenzite.

Problémom vyjadrenia hnevu je fakt, že ani potom sa necítite lepšie, nenašli ste žiadne riešenie, cítite sa vyčerpane a navyše – svojmu okoliu ste ukázali, že nedokážete primerane reagovať na rozmanité životné situácie a nešetríte ani sami seba. Časté prejavy hnevu a emotívna nestabilita totiž vedú k psychickým ťažkostiam, problémom v komunikácii a v nemalej miere prispievajú k zvyšovaniu krvného tlaku, spôsobujú bolesti hlavy, nespavosť a žalúdočné ťažkosti.


Mohlo by vás zaujímať: Neudržíte nervy na uzde? Naučte sa svoj hnev kontrolovať


Stratégie, s ktorými lepšie ovládnete hnev

1. Majte kontrolu nad sebou

Už od detstva nás učili potláčať svoj hnev a nevzdorovať okamžite, ak sa nám niečo nepáči. Základom je prevziať kontrolu nad sebou a premýšľať skôr, ako vyslovíme slová, ktoré už nepôjde vziať späť. Popieraný a neprejavený hnev však tiež nie je riešením. Postupne vo vás narastá a ak ste so spúšťačom hnevu v pravidelnom kontakte, prudko hore ide aj vaša psychická nepohoda. Aj vykonávanie bežných činností sa komplikuje a čoraz viac sme vystavení aj riziku rozvoja závislostí – alkohol, chuť na sladké, fajčenie…

2. Rozpoznajte spúšťače vášho hnevu

Na to, aby ste si s hnevom vedeli poradiť, musíte presne vedieť čo alebo kto vás “štartuje. Ak je to kolega v práci, správanie partnera, nezáujem detí, je náročné úplne sa tomu vyhnúť. Situácie, ktorá vás vyvádzajú z rovnováhy, je najlepšie rozdýchať a nereagovať okamžite.

Nerobíte to preto, aby ste šetrili osobu, ktorá vás nahnevala, ale aby ste získali odstup, nadhľad a viacero možností riešenia tejto negatívnej situácie. Pamätajte, že hnev je vaša emócia. Najviac ublíži vám. Prevezmite zodpovednosť za svoje pocity a snažte sa reagovať v prospech svojho dobra a zdravia.

3. Začnite myslieť inak

Ak ste nahnevaní, všetko naokolo má tendenciu vyzerať horšie, ako v skutočnosti je. Negatívne myšlienky by ste čím skôr mali nahradiť myšlienkami, ktoré v sebe nesú istú nádej. Namiesto rezolútneho „Všetko je zničené a nič nefunguje, skúste „Nie je to síce najlepšie, ale nie je to ani koniec sveta. Odosobnite sa od hnevu a vašich problémov napríklad týmito dvoma technikami:

  1. Predstavte si, že ste niekto iný (niekto blízky z vašich známych) – Ako by reagovala táto osoba?
  2. Bude vás tento aktuálny hnev trápiť o týždeň, mesiac alebo rok? Ak nie, tak nestojí ani za to, aby ste kvôli nemu zničili prítomné dni alebo vzťahy.

Mohlo by vás zaujímať: Cesta ku šťastiu nikdy nebola ľahšia: Vo svojom živote sa stačí vzdať len 12 vecí


4. Zlepšite svoje komunikačné schopnosti

Nepoužívajte dve slová, ktoré vyhrocujú komunikáciu – nikdy a vždy. Pri komunikácii s hnevom je ťažké druhú stranu ušetriť od prehnaných výrokov a emócií. Svoje výhrady neadresujte osobe, ktorá vás hnevá priamo, ale vzťahujte ich na svoju osobu, napr. „Nikdy si po sebe neupraceš, zmeňte na „Páčilo by sa mi, keby si mi v domácnosti viac pomáhal.

5. Nájdite si čas na relax

Náročné dni, komplikované vzťahy, málo odpočinku a viacero podnetov, ktoré môžu stupňovať podráždenie a nespokojnosť, je dobré korigovať časom, ktorý budete venovať iba sebe. Oddýchnutý človek lepšie odoláva stresu aj hromadiacim sa požiadavkám okolia, ľahšie si poradí s podnetmi, ktoré by ho za vypätých situácii dráždili a rozhnevali.

Stavte buď na pasívny relax – meditácia, pokojná hudba, dobrá kniha, alebo sa vyberte cestou aktívneho relaxu – prechádzky v prírode či parku, ručných prác alebo majstrovania. Vaša oddýchnutá myseľ ušetrí od zbytočného výbuchu hnevu druhých, no najmä vás.


Čo pomáha udržať návaly hnevu na uzde vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame