Studený vzduch útočí na pľúca, srdce i pokožku: Ochráňte sa čím skôr

Pár seniorov

gettyimages

S príchodom chladných a mrazivých dní by sme si mali uvedomiť zdravotné riziká, ktoré zima prináša ľudskému telu. Nejde len vonkajšie poškodenie kože, suché svrbivé ložiská, vysychanie slizníc pod vplyvom suchého studeného vzduchu. Je toho omnoho viac.

Objavujú sa ťažkosti u ľudí s oslabenými pľúcami a sťažené dýchanie trápi väčšinu astmatikov. Ostražitosť a opatrnosť by mali zvýšiť aj kardiaci. Pozor aj na rozvinutie Raynaudovho syndrómu a na podchladenie pri nedostatku svalov, hoci opticky máte na tele dosť tuku. Čo sa môže stať a ako jednotlivým zdravotným problémom predchádzať?

Riziko podchladenia závisí od množstva svalov

Ak ste doteraz svoju vrstvu tuku obhajovali tým, že aspoň v zime nezmrznete, radšej to neskúšajte. Tuk má síce schopnosť izolovať a po istú dobu chrániť vnútorné orgány pred chladom, nie je však schopný vytvárať teplo. Túto vlastnosť majú iba svaly. Z tohto dôvodu sú najviac ohrozené ženy, ktoré majú na tele prirodzene viac tuku a menej svalov ako muži.

S pribúdajúcimi rokmi sa problém zvýrazňuje nielen pre úbytok aktívneho svalstva, ale aj pre čoraz tenšiu vrstvu kože, ktorá pod vplyvom chladu a mrazu nie je dostatočne zásobovaná krvou. Pokožka ženy je potom približne o 3 stupne Celzia chladnejšia ako pokožka muža.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o omrzlinách: Ako sa ochrániť, kto je najviac v ohrození a čo pomôže?


Jednoduché rady:

  • Oblečte si niekoľko vrstiev oblečenia a chráňte sa pred chladom.
  • Pravidelne trénujte svoje svalstvo a udržujte svoju fyzickú silu.
  • Vo zvýšenej miere konzumujte teplé jedlá a nápoje.
  • Pravidelne sa masírujte, podporíte tak cirkuláciu krvi do pokožky a tým aj jej obrannú funkciu pred chladom.

Astmatický záchvat zhoršuje suchý vzduch a rýchle prechody

Suchý studený vzduch môže vyvolávať astmatické záchvaty. Nie je dôležitá len vonkajšia teplota, ale aj rýchlosť zmeny teploty pri prechode z teplého do chladného prostredia a naopak. Ak sa k tomu pridá aj fyzická námaha (napríklad prenášanie bremena, ťažkých tašiek), komplikácie na seba nenechajú čakať.

Kašeľ, dýchavičnosť, neschopnosť nadýchnuť sa sú spôsobené stiahnutím pľúcnych komôrok a kŕčmi v dýchacích cestách, ktoré takto reagujú na nízke teploty až mráz. Podobné ťažkosti uvádzajú aj ľudia s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Viac ako inokedy by ste oslabenú dýchaciu sústavu mali chrániť.


Mohlo by vás zaujímať: Prežite tuhé mrazy v zdraví a pohode: Lekár radí ako na to!


Ako na to?

  • Čo najviac dýchajte nosom – do pľúc sa dostane teplejší a vlhší vzduch.
  • Nos a ústa prekrývajte pri pobyte vonku šálom alebo šatkou.
  • Noste so sebou svoje lieky a inhalačné spreje.
  • Vyhnite sa fyzickej záťaži na mrazivom vzduchu.
  • Pozor na hlavné alergény zimného obdobia – plesne a roztoče.
  • Zvýšte hygienu, ak sa pohybujete na verejných miestach (obchody, MHD, …). Znížite riziko bakteriálnych a vírusových ochorení, z ktorých mnohé napádajú a oslabujú práve dýchacie cesty a pľúca.

Srdce musí pracovať rýchlejšie

Krv je v ľudskom tele nositeľom tepla. Pri väčších teplotných stratách cez kožu, musí krv prúdiť rýchlejšie a s tým sa zvyšuje aj práca srdca, ktoré musí zabezpečiť dostatok krvi do všetkých častí tela. K tomu navyše – niektoré krvné kožné cievy sa uzatvárajú a tlak krvi stúpa. Nízke teploty sú zároveň aj rizikom pre vznik krvných zrazenín, a preto by ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami mali byť maximálne opatrní a voči sebe šetrní. Mrazy sú pre kardiakov veľmi nebezpečné.

Základom sú rady podobné, ako v predchádzajúcich prípadoch:

  • Obmedzte pohyb v mrazoch na minimum.
  • Vyhýbajte sa prudkým teplotným šokom.
  • Vždy buďte dostatočne teplo oblečení a dbajte aj na pokrývku hlavy. Povrchom hlavy strácate totiž veľa telesného tepla.
  • Doprajte si dostatok spánku, počas ktorého si vaše srdce oddýchne od teplotných výkyvov a zmien v činnosti počas dňa.

Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Príznaky Raynaudovho syndrómu

Studené ruky a studené nohy, ktoré nie a nie zohriať? Zvyčajne ide o varovný signál organizmu, ktorým trpí až 10 % ľudí pri dlhšom vystavení mrazu (najčastejšie ženy a ľudia so suchou pokožkou). Raynaudov syndróm sprevádza prechodne bledé až namodravé sfarbenie pokožky na rukách a nohách. Po zohriatí sa pokožka zmení na výrazne začervenanú. Takéto obmedzenie a v krajnom prípade až zastavenie prietoku krvi, môže viesť k znecitliveniu a znehybneniu končatín až ku gangréne prstov.

Preto:

  • Nepodceňujte teplú obuv a rukavice, ktoré skutočne zahrejú.
  • Pravidelne si ruky a chodidlá masírujte. Doprajte im aj teplé kúpele a následne dostatok hydratácie.
  • Odporúča sa aj gymnastika prstov a tréning chodidiel, pri ktorom sa snažíte uchopovať malé predmety prstami na nohách.

Ako sa pred studeným vzduchom snažíte účinne chrániť vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame