Porucha príjmu potravy je hazard so zdravím: Čo robiť, keď človeku nechutí

Senior

gettyimages

Ľudia najčastejšie riešia nespokojnosť so svojou váhou vtedy, keď ručička ukazuje o niečo viac kilogramov, ako si predstavovali. No existujú aj opačné problémy, spôsobené napríklad poruchou príjmu potravy.

Medzi najčastejšie formy poruchy príjmu potravy patrí anorexia a bulímia. Určite ste sa s nimi už stretli aspoň v televízií, alebo poznáte niekoho, kto týmito poruchami trpel. Najčastejšie vypuknú u adolescentných dievčat, neobchádzajú ale ani mužov. Čo však môže spustiť takzvané PPP u staršieho človeka?

Po životných zmenách

Chorobné problémy so stravovaním, bez ohľadu na vek, závisia na rôznych stresoroch a potrebe získať kontrolu nad situáciou. Nízke sebavedomie, túžba po dokonalosti a emočnej inhibícii sú častými osobnostnými znakmi, ktoré majú staršie ženy s PPP.

Často mali už v minulosti problémy s jedlom, ktoré sa znovu dostávajú na povrch po výrazných životných zmenách. Počet ľudí diagnostikovaných s touto poruchou vo vyššom veku narastá. Môže za to predovšetkým nespokojnosť s telom alebo traumatizujúce životné udalosti.

Strach zo starnutia

Najmä ženy, ktoré si počas celého života strážili líniu a dbali na svoj vzhľad, môžu s vyšším vekom začať podstupovať drastické kroky. Vysnívanú figúru si túžia udržať čo najdlhšie vďaka excesívnemu športovaniu a dodržiavaniu prísneho jedálnička.

Spolu s prirodzeným naberaním hmotnosti vo vyššom veku svoje nároky na vzhľad ešte zvyšujú. To môže viesť k odmietavému postoju k jedlu a návykom, ktoré ohrozia ich zdravie.


Mohlo by vás zaujímať: Poruchy príjmu potravy trápia státisíce mužov: Narozdiel od žien pomoc nehľadajú


Stres a obetavosť

Žena, ktorá sa od rána do večera venuje svojej domácnosti, záhrade a rodine, často zabúda sama na seba. Stretávame sa s prípadmi, keď aj nevinný pocit previnenia alebo túžba „nebyť sebecká“ spúšťa lavínu problémov. Veľkú úlohu tu hrá kritika od okolia, s ktorou sa nedokáže vyrovnať. Odmietanie jedla v tomto prípade predstavuje akúsi obetu, ktorú žena podstupuje a dokazuje ňou, že je plnohodnotne oddaná svojim povinnostiam alebo deťom.

Keď chuť do jedla klesá…

S vyšším vekom ťažšie znášame veľké zmeny. Na nepríjemné udalosti, ktoré ženy postretnú, môžu reagovať práve zmenou v stravovaní. PPP často nastupuje po menopauze, úmrtí blízkej osoby alebo odlúčení od detí, ako spôsob vyrovnávania sa so vzniknutou situáciou. V období smútku alebo depresie chuť na jedlo klesá a vzniknuté problémy môžu pretrvávať dlhé roky.

Svetová zdravotnícka organizácia preto vydala pre seniorov špecifické výživové odporúčania. V prvom rade je to pestrá, vyvážená strava, nutrične bohatá a energeticky primeraná, rozdelená do šiestich až siedmich menších porcií denne. Zdravá, veku primeraná strava môže veľmi pomôcť zlepšeniu zdravotného stavu pri diagnózach ako osteoporóza či kardiovaskulárne ochorenia.


Mohlo by vás zaujímať: Poruchy príjmu potravy sa týkajú aj žien v strednom veku: Čo o nich treba vedieť?


Nie vždy je to porucha

Nie všetci seniori so slabým apetítom trpia poruchou príjmu potravy. V niektorých prípadoch môže mať na stravovacie návyky vplyv zdravotný stav a lieky, dentálne problémy alebo jednoducho fakt, že menej aktívny človek nepotrebuje prijímať z jedla obrovské množstvo energie.

„U starších ľudí sa objavuje nechutenstvo, zhoršenie alebo úplné vymiznutie chuti a čuchu, čo sú dôležité prvky motivujúce k jedlu, znižuje sa bazálna tvorba slín. Dochádza k strate chrupu, teda sa mení proces žuvania, mení sa aj tvorba žalúdočných kyselín a celý proces trávenia sa spomaľuje. Významný vplyv na proces spracovania potravy majú aj zmenené aktivity hormónov, neurotransmiterov a ďalších látok,“ vysvetľuje gastroenterológ Miloš Bubán.

Starecká anorexia

Seniori podľa gastroenterológa často mávajú problém so samotným príjmom potravy. Jedia veľmi málo, niekedy na jedlo zabúdajú alebo sú sýti prakticky hneď, ako začnú jesť, takže ďalšie jedlo odmietnu. Príčinou môže byť aj nastupujúca senilita a demencia. Vzniká tzv. starecká anorexia, najmä po 75. roku života sa stráca tuková a svalová hmota a seniori pôsobia akoby sa zmenšovali.

Seniori si neraz kupujú lacnejšie potraviny, ktoré nie vždy spĺňajú výživové potreby. Vynechávajú čerstvú zeleninu, ovocie či ryby. V strave starších by nemali chýbať potraviny bohaté na vápnik, vitamíny skupiny B a vitamín D. „Treba si dať pozor na zeleninu a vyberať si skôr takú, ktorá nenafukuje. Na ovocie by si mali dať pozor najmä diabetici, pretože niektoré druhy obsahujú veľmi veľa cukru. Prednosť by mali mať ryby a chudé mäso (hydina) pred iným mäsom,“ hovorí Bubán.

Vo všeobecnosti by teda starší ľudia mali jesť nutrične bohaté potraviny v ľahšie stráviteľnej úprave, konzultovať pravidelne svoj zdravotný stav s lekárom a vypočuť si jeho odporúčania. Ak máte sami pocit, že vaše zvyky súvisiace s jedlom nie sú zdravé, alebo poznáte niekoho, kto tieto problémy zažíva, nebojte sa teda vyhľadať profesionálnu pomoc.


Máte skúsenosti s poruchou príjmu potravy? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava, TASR
Odporúčame