Nebezpečné pády a zlomeniny: Príčinou nie je iba klzký chodník, ale i zdravotné obtiaže

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Pociťujete občas problémy so závratmi a stabilitou?

Príčinou nepríjemných pádov a zlomenín u seniorov nie je vždy len klzký chodník

Pre starších ľudí znamená pád a prípadná zlomenina závažný problém, ktorý znižuje kvalitu ich života. A to nielen v období liečenia, ale v prípade následkov aj po dobu niekoľkých rokov. Mimoriadna udalosť, akou pád s následkami jednoznačne je, môže človeka pripútať na lôžko, znížiť mobilitu a skomplikovať základné ochorenia.


Čísla sú alarmujúce - tvrdia, že pád postihne 20% ľudí vo veku nad 65 rokov minimálne jedenkrát ročne. Pád - to nie je len pošmyknutie na zľadovatenom chodníku alebo zakopnutie o prevýšenie. Problémy s rovnováhou a stabilitou bývajú spôsobené s niektorými ochoreniami, ktoré sa rozvíjajú postupne, respektíve nedávate ich do súvislostí s hroziacim pádom. Kedy treba zvýšiť pozornosť a aké opatrenia sa odporúča prijať?

Spoznajte problematiku pádov

Všimli ste si že niekto z vašich blízkych príliš často padá, alebo táto nepríjemnosť a riziko útočí na vás? Základom je aspoň laicky rozlíšiť o aký druh pádu išlo:

Mechanické pády - tvoria 25 - 30% všetkých pádov a ich príčinou je výskyt mechanických prekážok. Patrí sem aj neopatrný pohyb po nebezpečných klzkých povrchoch, kedy hrozí pošmyknutie, nezvládnutie prekážok v ceste (prah, schody), nedostatočné osvetlenie a následne nerozoznanie prekážok. Mechanický pád dokonca spôsobujú aj kompenzačné pomôcky ako palice alebo barle, kedy v presvedčení, že na ne môžete preniesť svoju váhu, zlyhá ich funkčnosť alebo sa skĺznu na nerovnej podlahe.

Symptomatické pády - tvoria 70 - 75 % všetkých pádov ľudí vo veku nad 60 rokov a vznikajú na základe pôsobenia rôznych vnútorných príčin a somatických chorôb. Pád treba v tomto prípade chápať ako symptóm, ktorým choroba na seba upozorňuje. Ide o veľmi širokú oblasť, ktorá zahŕňa najčastejšie choroby spôsobené starnutím organizmu. Preto by sa opakované pády u seniorov mali bez odkladu riešiť s lekármi – odborníkmi.


Mohlo by vás zaujímať: Zlomeniny sa vekom hoja stále ťažšie: Vyhnite sa pádu vďaka týmto tipom


Stabilitu a chôdzu ohrozujú:

 • Neurologické a cerebrovaskulárne ochorenia - epilepsia, Parkinsonova choroba, ateroskleróza mozgových ciev
 • Ochorenia pohybového aparátu - osteoporóza, artróza, sťažená mobilita po operáciách, svalová slabosť až atrofia
 • Kardiovaskulárne ochorenia - problémy s kolísaním tlaku pri zmene polôh tela (najmä pri vstávaní - t.j. prudkej vertikalizácii tela), vysoký krvný tlak, zlyhávanie srdca, arytmia
 • Urogenitálne a gastrointestinálne choroby - inkontinencia, dehydratácia, neliečené zápaly močových ciest, zápcha, hnačka
 • Zmyslové ochorenia - predovšetkým zhoršenie zrakového vnímania
 • Metabolické ochorenia - anémia a hypoglykémia
 • Psychiatrické ochorenia - depresie, demencia, narkolepsia, dlhodobé problémy s nespavosťou, užívanie alkoholu a návykových látok

Riziko pádu zvyšuje aj užívanie niektorých liekov - liečba nespavosti, antidepresíva, neuroleptiká. Znižujú senzomotorickú koordináciu, orientáciu v šere a tme a reakčnú schopnosť.

Okrem nich však môžu byť kritickými aj lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, diuretiká, laxatíva a analgetiká. Ak pri užívaní predpísaných liekov pociťujete závraty, máte problém s rovnováhou a koordináciou pohybov, okamžite informujte svojho lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Pád pre seniora môže znamenať aj smrť: Zabráňte mu úpravou domácnosti


Ako zabrániť pádom v domácnosti?

Vzhľadom k tomu, že starší ľudia sú ohrození častými pádmi, mali by ostatní členovia pristúpiť k jednoduchým, no za to účinným opatreniam, vďaka ktorým sa ich domácnosť stane bezpečnejšou.

 1. Odstráňte mechanické prekážky z chodieb a schodísk.
 2. Opravte uvoľnené dlaždice, parkety, zastrihnite rozstrapkané konce kobercov, zafixujte behúne obojstrannou lepiacou páskou.
 3. Inštalujte bezpečnostné úchyty a madlá v priestoroch s klzkou podlahou (kúpeľňa a WC).
 4. Postarajte sa o dostatočne silné osvetlenie v problémových miestach domácnosti (schodiská) a nešetrite na bodovom nočnom osvetlení.
 5. Dbajte na nosení domácej obuvi s protišmykovou vrstvou. Nosenie ponožiek je síce pohodlné, no spôsobuje kĺzanie.
 6. Pokiaľ je to možné, zabezpečte seniorovi bývanie na jednej úrovni (jednom poschodí), kde bude mať prístup k všetkým dôležitým miestnostiam (spálňa, kúpeľňa, kuchyňa).
 7. Naučte sa nepohybovať príliš rýchlo pri prechode z ležiacej polohy do stoja, znížite riziko závratov a kolísania krvného tlaku.

Aké skúsenosti s pádmi a zlomeninami máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár