Žiarivo biele záclony a čisté okná bez šmúh i námahy: Skúste tieto postupy!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Šikovné gazdinky majú v zásobe hneď niekoľko zaujímavých domácich rád na dokonalé čistenie okien

Čistenie okien a všetka tá práca okolo nich patria k najmenej obľúbeným domácim povinnostiam. Umývanie rámov, sklenených výplní, parapet, žalúzií, utieranie garníž, pranie a vešanie záclon si vyžaduje dôkladné časové plánovanie. Tiež sa odhodlávate tak dlho, až ste vopred znechutení?


Nie je to aktivita, do ktorej sa hrnieme. Ešte šťastie, že ju stačí urobiť párkrát do roka a domácnosť je opäť korunovaná krásnymi lesklými oknami a žiarivými záclonami. Či už použijete klasické overené postupy, alebo stavíte na moderných parných a automatických pomocníkov, jedno je isté - urobíte všetko preto, aby ste si túto prácu uľahčili a urýchlili.

Ideálne počasie

Kedy je ten správny čas na umývanie okien? Okná sa neodporúča umývať, ak je vonku príliš teplo. Voda na sklených tabuliach zaschne skôr, ako ju stihnete preleštiť. Rovnako tak neumývajte okná, ak vonku mrzne. Nielen preto, že vrstva vody môže začať namŕzať a vytvárať zaujímavé obrazce, rizikové je to najmä pre vaše zdravie a veľké energetické straty tepla. Pozor aj na priame slnečné svetlo, ktoré svieti do okna pri umývaní - urýchľuje vyprchanie účinných látok v čistiacich prípravkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Čisté okná presvetlia vašu domácnosť: Poradíme ako na to!


Základom je správny postup

Najskôr očistite hrubú špinu. Teplou vodou so saponátom umyte vonkajší rám, parapetu a očistite aj sklá. Nezabudnite na špáry, v ktorých sa za mesiace zrejme usadilo množstvo prachu a nečistôt. Zabudnutá špina môže vyliezť pri leštení skla a šmúh sa nezbavíte inak, ako opätovným umývaním teplou vodou. Vrstva prachu, smogu, minerálne usadeniny z dažďa niekedy na okne z vonkajšej strany vytvárajú mastnú vrstvu, ktorú musíte rozrušiť a zmyť.

Podobná vrstva je však aj z vnútornej strany, najmä v kuchyni - z mastných výparov od varenia. Síce toto znečistenie nie je také viditeľné, o to viac odoláva. Až keď budete mať čistý rám a okolie okna, začnite s dôkladnejším umývaním skiel a ich leštením.

Overené tipy pre čisté a lesklé okná

V súčasnosti existujú rôzne pomôcky - parné čističe na okná, vysávače na okná, dokonca aj plneautomatické roboty, ktoré sa prisajú na sklo a pracujú samostatne. Vo väčšine domácnosti sa však isto ukrýva stierka s gumovým lemom, čistiaci prípravok na okná, vedro, či handričky z mikrovlákna. A šikovné gazdinky majú v zásobe hneď niekoľko zaujímavých domácich rád.

Okrem cenovo dobre dostupných čistiacich prípravkov s rozprašovačom, isto stoja za zmienku aj nasledujúce možnosti.

 • Ocot alebo šťava z citróna - ak do vedra s 5 litrami teplej vody pridáte 2 dcl octu alebo šťavu z dvoch citrónov, získate čistič, s ktorým okná odmastíte a dodáte im krásny lesk. Nevýhodou však môže byť octová aróma. Veľmi rýchlo však vyprchá.
 • Vanilkový puding alebo kukuričný škrob - to, čo sa javí ako nezmysel, v skutočnosti už dlhé desaťročia funguje. Pridajte do 5 litrov teplej vody 50 g kukuričného škrobu alebo 1 práškový vanilkový puding a očistíte tak okná, zrkadlá aj sklený nábytok. Okná najskôr týmto roztokom umyte, nechajte zaschnúť a dodatočne preleštite. Ak použijete vanilkový puding, pred vianočnými sviatkami vytvoríte doma čarovnú arómu.
 • Soľ - je v tomto prípade nielen nad zlato, ale aj nad všetky chemické prípravky. Lacný a ekologický spôsob ako vyčistiť okná: do 5 litrov teplej vody rozpustite 5 lyžíc soli.
 • Aviváž - do horúcej vody pridajte trochu aviváže. Stačí polovica vrchnáka. Používajte však iba na dôkladne očistené okná a na záver nezabudnite preleštiť. Okná budú ešte niekoľko dní krásne voňať.
 • Alkohol - základom kupovaných čistiacich prípravkov je alkohol. Preto, ak zriedite lieh, číry alkohol alebo alpu s vodou v pomere 1:1 získate zaujímavý domáci čistič aj na nezdolné mastné vrstvy. Pridaním octu sa leštiaci účinok ešte umocní.

Mohlo by vás zaujímať: Na čistenie aj pre krásu: 10 spôsobov, ako využiť ocot v domácnosti


Noviny, mikrovlákno alebo jelenica?

Pri umývaní okien je dobré používať stierku. Vďaka nej účinne sťahujete prebytočnú vodu zo skla a nemusíte ju odsávať handričkami ani obrúskami. Na doleštenie je vo zvyku používať rôzne materiály. Staré noviny (s nelesklým povrchom) urobia svoju prácu na jednotku. Nezanechávajú žiadne chlpy a ak ide o kvalitný papier, nespôsobujú žiadne poškriabanie. Pozor však pri čistení rámov. Najmä plastové okná zvyknú nasať tlačiarenskú farbu a je náročné sa jej zbaviť.

Ak chcete mať istotu, stavte na papierové obrúsky, ideálne viacvrstvové, aby aj niečo vydržali. Alebo skúste utierku z mikrovlákna. Akonáhle však začne “púšťať chlpy”, vyhodťe ju, zbytočne by vašu prácu predlžovala.

Niektorí ľudia nedajú dopustiť na jelenicu, buď z pravej kože alebo umelú. Má vysokú absorpčnú schopnosť, nezanecháva šmuhy a je maximálne šetrná k povrchu. V súčasnosti ju kúpite najmä v obchodoch s autodoplnkami, pretože okrem okien, má výborne použitie aj pri čistení vozidla.

Záclony ako nové?

V štruktúre záclon sa v priebehu pár mesiacov usadí množstvo prachu a mastnoty. Na to, aby ste sa zbavili ich zašednutého alebo žltkastého nádychu môžete vyskúšať nasledovné:

 1. Prať výhradne s účinným pracím práškom určeným na bielu bielizeň. Žiadne gély ani kapsule. V pracom prášku sa jeho bieliace schopnosti aktivizujú až pri kontakte s vodou. Je tiež obohatený o bieliace činidlo na báze aktívneho kyslíka.
 2. Pridať do prania polovicu šálky octa.
 3. Pripraviť si roztok z kypriaceho prášku a vody. Na jednu záclonu stredne veľkého okna budete potrebovať cca 3 - 4 balíky kypriaceho prášku. Rozmiešajte vo väčšom lavóre s teplou vodou a ponorte záclonu na približne 30 minút. Následne operte za použitia pracieho prášku.
 4. Na veľmi zažltnuté záclony vyskúšať roztok z acylpyrínom. V lavóre s teplou vodou dôkladne rozpustite 4 tablety acylpyrínu a ponorte záclonu na niekoľko hodín. Po opratí by sa mala jej žiarivosť opätovne obnoviť.

Čo k dokonalému čisteniu okien najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • ll 27.02.2019, 10:15

  ll

 • Oxana 21.01.2019, 10:24

  najlepšie su čističe okien, doma mame multifunkčný čistič okien s mokrým a suchým odsávaním nečistôt ORAVA CO-270 a som s nim velmi spokojná. Je to pre mna velky pomocník

 • evelina 13.01.2019, 12:46

  A žiarivo biele záclony? periem ich často a pred vlastným praním ich namočím do vlažnej vody s kuchynskou soľou na pár hodín... overené :))

 • evelina 13.01.2019, 12:44

  Mám overený rýchly a účinný spôsob umývania okien, keď do vlažnej vody pridám škrob alebo puding, dobre rozmiešam.... a umyjem tým rámy aj sklo...žiadne šmuhy a žiarivo čisté sklo, k tomu stierka s gumou a obyčajná utierka. Okno umyté za pár minút bez námahy.... stará mať poradili :)

 • adamko 13.01.2019, 10:48

  Príliš komplikované. Okno musí byť umyté za max. 10 minút. Netreba k tomu nič okrem dvoch handier, trochu Jari a fertig Maryška môžeš sa zakryť.

1

Pridať komentár