Vianoce bez zbytočných tráviacich ťažkostí: Poraďte si v kritických situáciách!

Vianoce

gettyimages

Každoročne počas vianočných sviatkov musia lekári pre tráviace ťažkosti ošetriť desiatky ľudí. Najviac ohrozená je tá skupina, ktorú trápi ochorenia žlčníka, upchávanie žlčových ciest kameňmi, zápaly podžalúdkovej žľazy a pečene, ale dokonca aj ľudia s vysokým krvným tlakom, ktorí to preženú s údeninami a organizmus tak vystavia extra dávke soli.

Nárazové prejedanie a pitie väčšieho množstva alkoholu je však rizikom aj pre zdravých ľudí. Pridružiť sa môže nafukovanie, kŕče a bolesti v bruchu. Ak si k tomu pripočítate riziko infekčných a hnačkových ochorení z pokrmov, ktoré neboli dostatočne tepelne upravené, môžete počas sviatkov stráviť viac času na toalete ako pri vianočnom stromčeku. Ako si pomôcť v kritickej situácii? A kedy pri problémoch už radšej navštíviť lekára?

Bolesti brucha

Majonézový šalát s vysmážanou rybou, kapustnica, niekoľko druhov zákuskov, sýtené nápoje – sviatočné dni sú plné kalorického jedla, ktoré enormne zaťaží trávenie. Výsledkom sú bolesti brucha, nepríjemné kŕče a nafukovanie. Spôsobili ich tie najdivnejšie kombinácie, ktoré by ste bežne neskonzumovali. Ako prvá pomoc dobre poslúži rascový, feniklový alebo anízový čaj, ktoré zmiernia nafukovanie.

Pálenie záhy potrápi najmä pri mastných, sladkých, korenených a kysnutých jedlách. Uzatvárací mechanizmus medzi pažerákom a žalúdkom je namáhaný, nestíha a žalúdočné kyseliny prenikajú spätným chodom vyššie – do pažeráka. Výsledkom je pálenie v nadbrušku siahajúce pod hrudnú kosť. Páleniu záhy môžete predchádzať tak, že pre každým jedlom vypijete pohár čistej vody, vyhnete sa mastným a koreneným jedlám, káve aj alkoholu. Nebudete jesť minimálne 3 hodiny pred spánkom a pod hlavu si podložíte o jeden vankúš naviac.

Ako spoznať, že je čas navštíviť lekára? Ak bolesť brucha neprechád do 3 – 4 hodín, je čoraz intenzívnejšia a ani pri polohe ležmo nedokážete zaujať polohu, pri ktorej by sa vám uľavilo. Kritické je aj zastavenie vetrov, tvrdnutie brucha v silnejúcich kŕčoch a zvracanie.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie záhy, pokazený žalúdok či kosť v krku: Ako zatočiť s nástrahami Vianoc?


Hnačky a zvracanie

Azda najmenej očakávaným problémom sú hnačky a zvracanie, ktoré indikujú, že sa do tela dostali toxické látky, a to sa ich teraz snaží čím skôr dostať preč. Príčinou mohli byť infikované vajíčka, pokazený viacdňový majonézový šalát, obložené misy, domáci vaječný likér, nedostatočne tepelne spracované mäsové výrobky. Ak ste už zvracali viac ako dvakrát a v priebehu pár hodín ste niekoľkokrát navštívili toaletu, automaticky prejdite na diétny režim. Je dobré vedieť, že toxíny musia z tela von, preto nemusíte hnačku ani zvracanie prvé hodiny urputne zastavovať voľne dostupnými liečivami.

Najdôležitejší je pitný režim, ktorý zabráni dehydratácii a celkovému oslabeniu tela. V tomto prípade to je jednoznačne čistá voda, po malých dúškoch, každých 10 – 15 minút. Osvedčený je aj čierny čaj alebo „vybublinkované“ kolové nápoje.

Pri vážnych stavoch je dobré mať po ruke domáci rehydratačný roztokdo pol litra vody vmiešajte ½ čajovej lyžičky soli, 4 čajové lyžičky cukru a šťavu z polovice citróna. Cukor dodá energiu, soľ v tele viaže vodu a zabraňuje dehydratácii a vitamíny z citrónu obnovujú stratenú rovnováhu.

Kedy vyhľadať lekára? Ak sa váš stav nezlepšil ani po 48 hodinách (u detí po 24 hodinách), ak ste príliš slabí, pridružili sa ďalšie ťažkosti (dezorientácia, vpadnuté oči a tmavé kruhy pod očami, vysoká horúčka, neschopnosť udržať v sebe ani dúšok vody) – neváhajte a vyberte sa na pohotovosť.

Ťažkosti so žlčníkom

Veľmi časté je aj podráždenie žlčníka alebo v horšom prípade upchatie žlčových ciest. Že niečo nie je v poriadku spoznáte podľa pichania v hornej pravej časti brucha. Vinníkom sú mastné a sladké pokrmy a tiež aj alkohol. Ak nejde o akútny stav, stačí prejsť do šetriaceho režimu, v ktorom vylúčite príjem tuku (ponechať si v jedálničku môžete iba kvalitný olivový olej alebo maslo). Zabudnúť by ste dočasne mali na mäso, mäsové výrobky, údeniny, syry, vajcia, kávu, bublinkové nápoje, zeleninu, z ktorej nadúva a všetky dochucovadlá s konzervantami.

Rozbúrený žlčník upokojuje mätový alebo púpavový čaj, ľubovník bodkovaný a medovka lekárska. Odporúča sa raňajkovať – žlč nahromadená počas noci sa tak totiž rýchlejšie odplaví. Miesto vysmážania pokrmy pripravujte v pare alebo vlastnej šťave. Je lepšie jesť    5 až 6-krát denne, avšak v malých porciách. Jedlo by nemalo byť horúce, ale ani studené.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa cez sviatky popíjať? Vyhnite sa cigaretám, zhoršujú totiž „opicu“


Veľa alkoholu

Prehnať to s alkoholom je počas sviatkov ľahké. Nepríjemná spoločníčka – opica – je však akýmsi mementom toho, čomu ste váš organizmus pár hodín dozadu vystavili. K typickým príznakom patrí bolesť hlavy, zvracanie, hnačka, tras končatín, únava, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuky. Pri pití alkoholu najviac zaťažujete pečeň. Tá premieňa pomocou enzýmu alkoholdehydrogenáza etanol na acetaldehyd a dokáže odfiltrovať až 99% tohto jedu. Zvyšok sa dostáva do tela. Čím viac ste toho vypili za kratšiu dobu, tým je acetaldehydu v tele viac. Ničí srdcové, pečeňové a mozgové bunky, pri rýchlom pití navyše riskujete aj hypoglykémiu, keďže pečeň je zamestnaná spracovaním etanolu a nestíha štiepiť glukózu. Bunky preto nie sú zásobené energiou.

Na odbúranie alkoholu z tela sa spotrebúva veľké množstvo energie, minerálov a vitamínov. Práve preto vas postihuje malátnosť a únava. Ako si pomôcť? Klasikou je silný mäsový alebo zeleninový vývar. Snažte sa čo najviac spať, telo sa skôr zregeneruje, ako pri motaní sa po domácnosti.

Nezabudnite ani na pitný režim. Okrem vody sa odporúča piť sladený čaj s citrónom. Svoju úlohu výborne splnia aj kyslé pokrmy – kyslé ryby, kyslá kapusta, kyslé uhorky. Ak sa začnete cítiť lepšie a točenie hlavy ustúpi, choďte sa poprechádzať na čerstvý vzduch – metabolizmus obnoví svoju činnosť a zlepší sa prekrvenie tkanív, takže sa škodlivé látky skôr vyplavia z tela.


Ako s tráviacimi ťažkosťami počas Vianoc bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame