Ako chudnúť aj počas Vianoc? V zime je to zložitejšie, no je to možné!

Činky

gettyimages

Uvažujete nad tým, kedy je ideálny čas na chudnutie? Ak sa rozhodnete zbaviť prebytočných kíl, neexistuje žiadne ročné obdobie, ani mesiac, ktorý by ste mali preferovať. Prejsť na zdravšie, menej kalorické stravovanie a zaradiť do svojho života viac pohybu môžete kedykoľvek – hoci aj z hodiny na hodinu, netreba čakať na povestné: “Chudnem od zajtra.”

Zbavuje sa v zime kíl ťažšie? Napadlo vás niekedy popracovať na štíhlejšej línii pred sviatkami? Sme vystavení lákavým rizikám v podobe chutného jedla, máme menej príležitostí tráviť čas vonku a už sme tak nejak vopred stotožnení so zimnou formou, ktorá je o 2 – 4 kilogramy ťažšia ako počas leta. Ako sa presvedčiť do vyššej aktivity a odolať maškrteniu počas dlhých večerov?

Metabolizmus pracuje stále rovnako

Ľudské telo musí pre svoj bežný chod spaľovať energiu prijatú zo stravy. Zatiaľ, čo v zime spaľuje viac energie na tvorbu tepla, aby sme si udržali konštantnú telesnú teplotu, v lete zase vydáva energiu na ochladzovanie. Pri porovnaní nemožno určiť, či náš metabolizmus pracuje v niektorom ročnom období rýchlejšie alebo pomalšie. Pracuje stále rovnako. Metabolizmus máme len jeden, no na prírastok alebo úbytok kilogramov má obrovský dosah spôsob nášho života v jednotlivých ročných obdobiach.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte vo forme a zbavte sa kíl navyše: Stavte na bežky!


Prečo v zime priberáme?

  • Pocit chladu nás núti jesť potraviny s vysokou energetickou hodnotou, predovšetkým z kategórie sacharidových.
  • Krátke dni a ponuré počasie utlmujú našu fyzickú činnosť, prestávame sa venovať pravidelným športovým aktivitám, práci v záhradke, nechodíme tak často do prírody.
  • Dlhé tmavé večery a noci spôsobujú, že organizmus sa skôr prepína do stavu pokoja a nečinnosti a trápi sa so zvýšeným pocitom únavy.
  • Predvianočné vypekanie, občerstvenie na vianočných trhoch, sviatočné menu od Vianoc až do Troch kráľov zvyčajne nezahŕňajú diétne pokrmy, ale hotové kalorické bomby.
  • Zimné oblečenie maskuje pár kíl navyše – široké svetre, veľké kabáty a bundy neodhaľujú telo ani faldíky a tak pohľad do zrkadla nespôsobuje výčitky. Tie sa, ako to už poznáme, zvyčajne dostavia až na jar.

Užitočné rady

Príčin, pre ktoré sa väčšina z nás cez zimu zaoblí a má problém zapnúť gombík na nohaviciach je hneď niekoľko, nemali by však byť našou výhovorkou ani ospravedlnením. Upraviť jedálniček a pridať pohyb, hoci aj v domácom prostredí, nemôže byť ani počas zimy na škodu. Práve naopak – ak sa rozhodnete zaradiť do stravy potraviny typické pre diétovanie (ako napríklad množstvo zeleniny, ovocia, orechov, olejnatých semien, strukoviny, ryby a chudé mäso), môžete získať extra dávku vitamínov, minerálov, proteínov, zdravých tukov a vlákniny, ktoré podporia vašu obranyschopnosť, zlepšia trávenie a činnosť čriev a prispejú k celkovému zdraviu.

V žiadnom prípade sa nevyberajte cestou radikálnej diéty typu – jedna káva, pomaranč a kúsok mäsa so zeleninou na celý deň. Váš organizmus by bol pri nedostatku energie vystavený všetkým okoloidúcim vírusom a baktériám. Nevládal by sa tak ubrániť nachladnutiu ani chrípke, ktoré vás môže na niekoľko dní úplne odstaviť z bežného fungovania. Okrem toho by ste pociťovali aj veľkú únavu a v spojení so všetkými rizikovými faktormi (zima, tma, málo pohybu), by táto vaša snaha skončila nočným rabovaním chladničky.


Mohlo by vás zaujímať: Dokázala nemožné: Laura vážila takmer 140 kilogramov, za 3 roky tvrdej driny sa však zmenila na nepoznanie


Čo môžete pre seba urobiť?

Starostlivosť o telo by nemala začínať na jar a končiť v momente, ako oblečiete zimný kabát. Udržať sa v kondícii a pravidelne si dopriať kvalitnú a výživnú stravu dáva ten správny predpoklad na to, ako predchádzať nielen nadváhe, ale aj viacerým ochoreniam, ktorých rozvoj sa zvyšuje práve s pribúdajúcimi kilogramami.

  • Stavte na pravidelný pohyb – pri počúvaní hudby, sledovaní televízie, na domácich trenažéroch. Tých odvážnejších môže potešiť permanentka do fitness centra, plávanie, saunovanie…
  • Nezabudnite na pitný režim – v zime totiž nepociťujeme smäd tak intenzívne, ako počas leta. Okrem toho, že hrozí dehydratácia, pri nedostatočnom príjme tekutín spomaľujete svoje trávenie aj metabolizmus. Výborná je čistá voda a čaje, ktoré prehrejú telo a urýchlia látkovú premenu – zázvorový čaj, čaj so škoricou, kardamonom…
  • Biely cukor výrazne obmedzte – skúste vo svojej kuchyni používať trstinový cukor, med stéviu, kokosový cukor, sirup z agáve a javorový sirup.
  • Namiesto bielej múky a bieleho pečiva vyberajte celozrnné varianty, ktoré vznikajú mletím celých zŕn a ich proces úpravy je šetrný k obsiahnutým živinám. Ide o biologicky veľmi hodnotnú a zdravú náhradu, ktoré má v zdravom stravovaní svoje miesto.
  • Jedzte čo najviac ovocia a zeleniny – prispejete k posilneniu imunity a zvýšite svoju výkonnosť.
  • Nevynechávajte raňajky – ak sú dobre zvolené a vyvážené, dodajú vám energiu na celé dopoludnie a lepšie odoláte maškrteniu alebo príliš veľkým porciám na obed.
  • Zmeňte spôsob prípravy jedla – vysmážanie na množstve oleja nahraďte pečením vo vlastnej šťave alebo varením v pare.
  • Doprajte si dostatok spánku – iba tak môžete doplniť chýbajúcu energiu, ktorú by ste si inak počas dňa kompenzovali kalorickým jedlom.

Podarilo sa vám schudnúť aj počas zimy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame