Po rokoch sa situácia otočila: Ako si poradiť s tvrdohlavým starnúcim rodičom?

Matka

gettyimages

Pomôcť starnúcemu rodičovi, ktorý akúkoľvek vašu snahu odmieta, reaguje podráždene, s nesúhlasom, až agresívne je skúškou trpezlivosti a odhodlania pre mnohé dospelé deti. O to viac, že krízové situácie prichádzajú práve vtedy, keď musíte najviac riešiť svoje dospievajúce deti alebo pomôcť už dospelým vlastným deťom. Ste doslova na roztrhanie. Medzigeneračné vzťahy musia prechádzať mnohými skúškami a len málokto z nás je na ne vopred pripravený. Ako si poradiť so vzdorujúcim rodičom? Ako ho ochrániť, pochopiť a pomôcť mu tak, aby vaše vzťahy neutrpeli?

Mama, otec – prečo nepočúvate?

Pre pár rokmi uskutočnený výskum Univerzity v Pensylvánii a Inštitútu úspešného starnutia v New Jersey priniesol zaujímavé číslo – až 77 % dospelých detí uviedlo, že ich rodičia sú tvrdohlaví v prijímaní akýchkoľvek rád, dokonca aj tých, ktoré súvisia s bežnými dennými problémami.

Neochota prijať dobre mienený názor vlastného dieťaťa sa pritom dotýka mnohých oblastí – stravovania, užívania liekov, bezpečnosti v domácnosti, šoférovania… V niektorých prípadoch ide o vážne rozhodnutia, kedy samotný nesúhlas rodiča vo vyššom veku znamená ohrozenie jeho zdravia alebo až života. Vidíte možné riziká, dokážete rýchlejšie situáciu vyhodnotiť, no čo robiť, ak rodič nepočúva? Odborníci dali dokopy niekoľko užitočných rád.

Zhodnoťte úroveň kognitívnych funkcií

Úsudok, pamäť a vnímanie starších ľudí ovplyvňuje prirodzené starnutie mozgu, avšak s ním narastá aj riziko rozvinutia mnohých ochorení podmienených vekom – rôzne formy demencie, vrátane Alzheimerovej choroby. Tieto zmeny sa prenášajú aj do správania a reakcií, spôsobujú nepozornosť a neistotu v bežnom fungovaní.

Vy, ako ich dieťa, tieto zmeny vidíte, vašej mame alebo otcovi sa dejú postupne, preto ich nevnímajú ako kritické. Dajte pozor na užívanie liekov tlmiacich činnosť mozgu a snažte sa aby prostredie, ktoré ich obklopuje, bolo čo najmenej stresujúce.


Mohlo by vás zaujímať: Staráte sa o svojich rodičov? Toto všetko by nemalo chýbať v ich jedálničku


Úprimne vyjadrujte svoju podporu, lásku, ale aj obavy

Doprajte svojmu rodičovi pocit, že vám na ňom záleží. Pravidelne sa zaujímajte o jeho život a nedovoľte, aby chradol pre nedostatok hrejivých emócií. Zároveň sa odporúča nahlas vyjadriť svoje obavy.

Už vopred predpokladajte, že nepôjde o jednoduchý rozhovor. Okrem obsahu je v tomto prípade veľmi dôležitá aj forma, tón vášho hlasu a priestor na jeho vyjadrenie. Chcete docieliť zmeny v niečom, čo má váš rodič zabehnuté, z jeho uhla pohľadu to funguje a nie je nebezpečné. Napríklad môže ísť aj o to, kde odkladá svoje peniaze, komu sa zdôveruje, ako sa stravuje, že je dôležité zamykať dom alebo nevpúšťať dnu cudzích ľudí.

Výborným postupom je navrhnúť aspoň dve riešenia – získa tak možnosť výberu a pocit, že rozhoduje. Alebo využite miernu manipuláciu a vytvorenie pocitu zodpovednosti za inú osobuOtec, pouvažuj o tom, že prestaneš s fajčením. Tvojim vnúčatám to škodí.

Zistite príčiny ich správania

Ak sa vám rodič v poslednej dobe jednoducho “nepozdáva” a spozorovali ste výrazne zmeny v jeho reakciách a správaní, citlivo pátrajte po možných príčinách. Je to zhoršujúci sa zdravotný stav? Užíva predpísané lieky? Do akej miery ho trápi osamelosť alebo smútok za mŕtvymi príbuznými? Neprejavuje znaky depresie? Za nevrlým neprístupným správaním sa v skutočnosti môže ukrývať mnoho negatívnych príčin, je len vás odhaliť tieto trápenia a rodičovi s nimi pomôcť.


Mohlo by vás zaujímať: Robot špeciálne pre osamelých seniorov: Usmieva sa, spieva či mračí


Neklaďte do popredia iba svoje záujmy

Fyzické a psychické problémy starých ľudí uberajú na ich schopnosti byť plnohodnotne sebestační. Čoraz viac potrebujú pomoc rodiny, opatrovateľov, či zdravotných sestier. Nie nadarmo prevláda v našej spoločnosti negatívny názor, že starý človek je ako malé dieťa – potrebuje opateru vo všetkých smeroch.

Na rozdiel od vzdorujúceho malého dieťaťa, ktorého môžete v rámci výchovy usmerňovať, so vzdorujúcim tvrdohlavým rodičom si tak ľahko neporadíte a musíte rešpektovať jeho autonómnosť. Človek, ktorý bol kedysi pri sile a vychoval vás, potrebuje dnes predovšetkým vaše pochopenie. Hoci už má svoj vek, rešpektujte jeho názor a nesnažte sa za každú cenu rozkazovať, dominovať a vnucovať svoje postupy.

Zabudnite na súperenie – mnohokrát ide o zdravie

Bolo by naivné myslieť si, že všetko sa vyrieši iba zmierlivým tónom. Vzťahy v rodine nemusia byť ideálne, ako medzi deťmi a rodičmi, tak aj medzi súrodencami. Rivalita medzi súrodencami môže v tomto prípade vyústiť do zbytočného zmätku. Jedno dospelé dieťa trvá na umiestnení rodiča do domova seniorov (v domnienke, tam by mal dohľad 24 hodín denne), druhé si chce rodiča vziať do opatery k sebe (pretože tam by mu bolo najlepšie). Rodič však naďalej trvá na tom, že zostane bývať sám vo svojom, hoci je to pre jeho zhoršený zdravotný stav už nebezpečné. Takúto situáciu mnohokrát vyrieši až odporučenie od lekárov, ktorých názor má pre mnohých starších ľudí i naďalej váhu a navyše nie je zaťažený žiadnymi rodinnými emóciami a nezhodami. Dohodnite sa s lekárom, rýchlejšie dosiahnete zmeny.


Aké vzťahy máte so svojimi rodičmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame