Zdravšie vianočné pečenie: Skúste to inak, bez prehnaných kalórií i cholesterolu

Vianočné pečivo

pixabay.com

Vianoce sú sviatkami hojnosti – s tým asi veľa nenarobíme. Okrem tradičnej kapustnice a zemiakového šalátu s rybou zrejme ani v jednej domácnosti nechýbajú koláče a zákusky od výmyslu sveta. Kedysi sa dokonca šikovnosť gazdinky posudzovala podľa toho, koľko druhov vianočného pečiva dokázala napiecť. Asi len málokto si tieto sladké dobroty dokáže odoprieť. Našťastie, ani netreba. Stačí len začať piecť zdravšie…

Základ je múka

Čím pri zdravšom pečení začať? Napríklad tým, že polovicu klasickej bielej múky v recepte nahradíte celozrnnou. Tá má v priemere o 60 až 80% viac vápnika, železa, horčíka a zinku.

Rovnako dobrú službu vám urobí aj múka špaldová, ktorá je na klasické pečenie najlepšia. Pre „bezlepkáčov“ sú na výber aj ďalšie možnosti, napríklad kukuričná, mandľová, kokosová, tapioková či amarantová múka.

Náš tip: Pri nahradení klasickej múky zdravšou alternatívou skúste hľadať recepty, ktoré využívajú práve tieto typy múk. Často totiž majú iné vlastnosti a tak by pri rovnakom množstve použitej múky nemusel byť výsledok uspokojujúci.


Mohlo by vás zaujímať: Vianočné pečenie bez múky: Tieto delikátne chuťovky nemajú konkurenciu


Na biely cukor zabudnite

Ďalšou dôležitou ingredienciou v koláčoch je cukor. Vo väčšine receptov na vianočné sladkosti sa biely rafinovaný cukor dá bez problémov nahradiť medom. Med je ale ideálne  používať tam, kde sa nevyžaduje tepelná úprava, pretože zahrievaním sa zbytočne ničia jeho cenné látky. Siahnuť môžete po trstinovom cukre.

Náš tip: Kým si na trstinový cukor zvyknete, vhodnejšia je svetlá forma v bio kvalite.

Osladiť cesto môžete aj kokosovým cukrom, ktorý má nižší glykemický index ako trstinový. No a vyberať sa dá aj z ďalších sladidiel – sušenej trstinovej šťavy, melasy, sirupu z agáve, javorového sirupu či jačmenného, kukuričného alebo ryžového sladu. Niektoré odborníčky na zdravú výživu sladia aj sušeným ovocím. Hrozienka, slivky či ďatle si na dve hodinky namočia, a potom ich len rozmixujú a pridajú do koláča.

Nie je tuk ako tuk

S výberom tuku je to o čosi zložitejšie. Nezhodnú sa ani odborníci. Rovnako ani blogy, ktoré sa zaoberajú zdravším pečením. Zvyčajne polovica z nich siaha po klasickom masle a ďalšia polovica uprednostňuje rastlinné tuky.

Tuk dodáva pečivu krehkosť a jemnú chuť. Rozhodne platí, že pri výbere tuku by sme nemali šetriť na kvalite, lebo len tak sa bude ľahko zapracovávať a v ceste nebudú hrudky. Tuk by mal svojimi chuťovými vlastnosťami a vôňou pripomínať tradičné maslo. Nie je teda jednoduchšie siahnuť rovno po masle?

Energetická výdatnosť rastlinných aj živočíšnych tukov je rovnaká, neschudnete ani z jedného. Maslo však obsahuje veľké množstvo nasýtených mastných kyselín, ktorých v strave už tak prijímame veľa. Jeho obhajcovia vyzdvihujú lahodnú chuť a krásnu vôňu, odporcovia však upozorňujú, že s konzumáciou masla ide ruka v ruke zvýšený cholesterol.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o vianočnom pečení: Prečo sa mu venujeme, odkiaľ máme recepty a kde sa pečie najviac?


Zlá povesť

Margaríny, alebo stužené rastlinné tuky sa vyrábajú už dlhú dobu a nemali veru najlepšiu povesť. Tá bola založená na starom spôsobe výroby, ktorej detailmi vás nebudeme zaťažovať. Stačí uviesť, že pri nej vznikali trans-mastné kyseliny, ktoré sú považované za najviac nezdravé tuky. Od tej doby však výrobné technológie pokročili a dnes výrobcovia margarínov tvrdia, že trans-mastné kyseliny sú už minulosťou.

Je teda len a len na vás, po čom siahnete. Či uprednostníte overený kvalitný margarín, alebo namiesto troch koláčov urobíte radšej jeden, ale s poctivým masielkom. No a pre tých, ktorým nevadí trochu experimentovať, je tu ešte tepelne stály kokosový, prípadne palmový tuk. 


Snažíte sa aj vy na Vianoce piecť zdravo? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Miroslava
Odporúčame