Akné trápi skoro polovicu dospelých žien: Poradíme, ako s ním bojovať!

Tvár

gettyimages

Akné je považované za kožný problém tínedžrov. Hoci sa skutočne objavuje medzi desiatym až štrnástym rokom a postihuje hlavne „násťročných“, výskyt boľavých červených vyrážok nie je raritou ani v tridsiatke. Mnohých určite prekvapí, že medzi štyridsiatym a päťdesiatym rokom života s ním ešte stále bojuje približne 41 percent žien.

Príčina vzniku akné s vekom nesúvisí, je vždy rovnaká – zvýšená tvorba mazu a premnoženie baktérií, ktoré akné spôsobujú. V dospelosti sa pod jeho vznik podpisuje hlavne hormonálna nerovnováha, spôsobená tehotenstvom, menštruačným cyklom či menopauzou. Veľkú úlohu zohráva aj dedičnosť, stres, nevhodná kozmetika, užívanie niektorých liekov a celkové ochorenia organizmu. 


Mohlo by vás zaujímať: Zdravotné problémy, ktoré potrápia takmer každú druhú ženu


Alfou a omegou je starostlivosť

Ak ste si mysleli, že hnisajúce pupienky sú jednoducho súčasťou vášho života, s ktorou sa treba len zmieriť, ste na omyle. Bojovať s akné má význam aj vtedy, keď už dávno nepatríte k pubertiakom.

Pleť je od istého veku náročnejšia a hoci akné stráca na intenzite a neprejavuje sa rovnako búrlivo, ako v mladosti, zhoršiť si ho môžeme práve nesprávnou či nedostatočnou starostlivosťou o pokožku.

U žien do 45-ky sa často hovorí o tzv. kozmetickom akné. Vzniká vtedy, keď nepoužívame na svoju pleť vhodnú kozmetiku. Chybu robia najmä dámy s mastnejšou pokožkou, ktoré si vyberajú príliš hutné krémy, a tie im dráždia mazové žľazy. Výsledkom je vznik čiernych bodiek či dokonca zapálených vyrážok.

Treba uprednostniť produkty s ľahšou konzistenciou, s označením „nekomedogénne“. Ich výhodou je, že pleť dostatočne hydratujú, a pritom ju zbytočne nepremasťujú.

Pozor! Kozmetika pre tínedžrov vhodná rozhodne nie je, pretože ju môže nadmerne vysušiť. Našťastie, na trhu sú dnes už aj prípravky, ktoré pôsobia protizápalovo, a zároveň majú účinky proti starnutiu pleti.


Mohlo by vás zaujímať: Fajčenie alebo solárium: Toto sú najväčšie prehrešky voči pleti, ktoré budeš neskôr trpko ľutovať


Ako pomôže lekár?   

Kým u pubertiakov sa akné objavuje najčastejšie v hornej polovici tváre, teda na čele a lícach, v neskoršom veku postihuje predovšetkým bradu a krk. Najhoršie, čo pri objavení vyrážok môžete urobiť, je vytláčať si ich doma. Neodborným zásahom totiž riskujete vznik jazvičiek, a to v období, kedy sa vaša pleť už regeneruje skutočne pomalšie.

Oveľa lepším riešením je pravidelná návšteva kozmetického salóna či dermatokozmetického centra, kde si okrem dôkladného čistenia pleti môžete dopriať aj terapiu prístrojmi, ktoré upokojujú mazové žľazy a pôsobia protizápalovo (laser, LED lampa…).

Chybou nie je ani návšteva lekára. Ten vám po posúdení stavu vašej pleti odporučí medicínske masti či krémy s obsahom rôznych účinných látok, prípadne zvolí aj liečbu antibiotikami.

Náš tip: ak ste vyskúšali už naozaj všetko, a nič nezaberá, možno sa treba zamyslieť aj nad tým, v akom stave je váš organizmus. Zápal v tele sa totiž môže prejaviť aj zápalom na koži. Niekedy stačí dôkladné ošetrenie chrupu, inokedy vyriešenie problému s boľavým hrdlom. Zbytočnosťou určite nie je ani vyšetrenie hladiny hormónov…   


Čo v boji s akné najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame