Starajte sa o vankúše a vyhnite sa problémom: Kedy je najvyšší čas vymeniť ich?

Žena

gettyimages

Dobrý vankúš zaručí pohodlie a pokojný spánok počas celej noci. Ani svoj najobľúbenejší vankúš ale nemôžete používať donekonečna. Ako zistíte, že je čas vyhodiť ho?

Máte pocit, že sa zhoršil váš spánok alebo bolesti spojené s chrbticou? Prvým krokom riešenia týchto problémov môže byť práve výmena vankúšov. Taktiež novovzniknuté problémy s dýchaním alebo vyrážky, ekzém a svrbenie pokožky môže byť spojené s nedostatočnou hygienou paplóna a vankúšov.

Starostlivosť o vankúše a paplóny

Pravidelná výmena obliečok by mala byť samozrejmosťou. I keď chránia paplón a vankúše pred nečistotami a zachytávajú pot, ich praním starostlivosť o posteľné doplnky nekončí. Samotné vankúše a paplóny by sa mali čistiť tiež a to minimálne dvakrát za rok. Väčšina novších materiálov, z ktorých sú vyrobené, je vhodná na pranie v práčke, pre istotu ale skontrolujte štítok s informáciami na vankúši.


Mohlo by vás zaujímať: Na vankúši záleží: Vyberte si správne a spite ako v bavlnke


Starnutie vankúšov

Čistením alebo prášením vankúšov môžete ich životnosť predĺžiť, no momentu, kedy prestanú spĺňať svoju funkciu, sa nevyhnete. Vankúš slúži ako opierka hlavy, vďaka ktorej bude aj počas spánku vaša chrbtica v prirodzenej polohe. Štruktúra výplne a forma vankúša sa ale rokmi mení, vyvíjanie tlaku na jedno miesto oslabuje materiál, z ktorého je vyrobený. To môže vyústiť v bolesti hlavy, krku a chrbtice, ako aj problémami so spánkom.

Kedy siahnuť po novom

Životnosť lacnejšieho vankúša z polyesteru je pol roka až dva roky. Kvalitnejšie vankúše z pamäťovej peny alebo vankúše označené ako dlhotrvajúce si svoju kvalitu udržia rok až štyri roky. Tradičné perím plnené vankúše môžu vďaka správnej starostlivosti vydržať až 5 rokov.

Jednoduchý test kvality vášho vankúša urobíte tak, že ho prehnete na polovicu. Ak sa sám od seba vráti do pôvodnej polohy, má pred sebou ešte dlhé mesiace, počas ktorých bude jeho používanie v poriadku. Ak zostane prehnutý, je najvyšší čas investovať do nového.


Mohlo by vás zaujímať: Trpíte bolesťami chrbtice? Vymeňte vankúš!


Kto musí meniť vankúše častejšie

Častejšiu výmenu vankúšov (raz alebo dvakrát ročne) by mali zvážiť ľudia, ktorí trpia alergiami na prach alebo roztoče, ľudia, ktorí trpia nadmerným potením alebo tí z vás, ktorí do postele púšťajú domácich miláčikov.

Náš tip: Nezabudnite vyprať svoj vankúš aj po prekonaní bakteriálnych a vírusových ochorení.


Ako často si vymieňate vankúše vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame