Za priberanie môže hlavne veľkosť porcií: Je to ako bludný kruh, vyhnite sa mu!

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nakladáte si podľa Vás optimálne porcie?

Úspešné chudnutie je o odopieraní si nezdravých pochúťok a o plánovaní a odhodlaní zbaviť sa kíl navyše

Je logické, že pri chudnutí či priberaní hrá svoju vážnu úlohu aj psychika. Veď často je práve chudnutie o odopieraní si nezdravých pochúťok a o plánovaní a odhodlaní zbaviť sa kíl navyše. No boj s kilogramami sa môže začať už v momente, keď si sadáte za stôl pri obede alebo večeri.


Duševné rozpoloženie

Na čo myslíte, keď si nakladáte na tanier porcie jedla? Na to, ako je jedlo chutné, ako je zdravé, alebo na to, aby ste ukojili hlad? Dávka jedla, ktorú si zvolíme, je spojená s duševným rozpoložením, s ktorým si sadáme za stôl. Ukázal to výskum predstavený na kongrese americkej Spoločnosti pre štúdium ingestívneho správania, ktorého sa zúčastnili dobrovoľníci, z ktorých časť mala problémy s nadváhou a druhá časť nie. Boli vyzvaní, aby sa obslúžili jedlom, a pritom im vedci dávali pokyny, na čo majú myslieť.

Keď vedci merali veľkosť porcií, zistili, že sledované osoby k sebe boli skúpejšie, ak im bol daný pokyn myslieť na zdravie. Nie náhodou sa za tejto situácie v mozgu aktivuje miesto, kde je "sídlo" sebakontroly. Keď im naopak vedci prikázali, aby jedli do sýtosti, porcie, ktoré si dobrovoľníci brali, boli oveľa väčšie.


Mohlo by vás zaujímať: Veľkosť tanierov a chudnutie: Aký majú vplyv na vašu postavu?


Rozdiel medzi radosťou a zdravím

"Keď sme dobrovoľníkov vyzvali, aby sa sústredili na radosť z jedla, potom si , ktorí mali normálnu váhu, naservírovali obvyklé porcie jedla. Naopak ľudia s nadváhou alebo obézni mali tendenciu vziať si prehnane veľkú porciu," vysvetľuje koordinátorka výskumu Stephanie Kullmannová z Eberhardovej-Karlovej univerzity v Nemecku. U obéznych ľudí to súvisí tiež so zvýšenou aktivitou v tých častiach mozgu, kde sídli chuť. Keď boli vyzvaní, aby sa sústredili na sýtosť, ich mozog "pracoval" menej v zónach, ktoré súvisia s pocitom odmeny.

Bludný kruh

"S akými myšlienkami pristupujeme k jedlu, môže aspoň čiastočne vysvetliť bludný kruh, v ktorom sa pohybujú obézni ľudia. Keď sa sústreďujú na radosť z jedla, porcie sa zvyšujú a rastie pocit uspokojenia, ktorý sa však znižuje, keď myslia len na to, aby sa zasýtili. Inak povedané, pocit plnosti u tých, ktorí bojujú s kilogramami navyše, je menej uspokojivý a prináša menšiu radosť než u tých, ktorí s váhou nemajú problémy," uvádza Kullmannová.

Táto skutočnosť výrazný vplyv, pretože označenie jedla za chutné a zdravé vedie k potrebe uspokojenia, ktorá u ľudí s nadváhou a obéznych končí zvyšovaním porcií.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete zhodiť zopár kíl? S týmito trikmi bude chudnutie hračka!


Priemerné porcie rastú

Teraz je jasné, že množstvo jedla, ktoré zjeme, a teda tendencia k priberaniu, priamo závisí na veľkosti porcií. Nie náhodou od 50. rokov minulého storočia do našich čias rástol výrazne počet obéznych ľudí a súbežne s tým rástli aj priemerné porcie v reštauráciách a prevádzkach rýchleho občerstvenia.

Zmena duševného rozpoloženia pred jedlom môže pomôcť: ak myslíme na zdravie, máme sklon obmedzovať objem jedla. Avšak hlavne tí, ktorí majú s váhou problémy a sústredia sa na potešenie z jedla, môžu byť vystavení riziku.


Aké veľké porcie si zväčša doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • evelina 10.01.2019, 12:13

    Pani Radke sa podarilo schudnúť až potom, čo do jedálnička zaradila na radu odborníkov aj sacharidy a vyradila umelé sladidlá. Tlieskam týmto odborníkom, pretože úplné vyradenia sacharidov a tzv. ketónová diéta vedie časom k obezite a napr. mozog k svojej činnosti nevyhnutne potrebuje cukor /názor iných odborníkov/....

  • evelina 10.01.2019, 12:07

    TV odvysielala prvú časť seriálu reštart s morbídne obéznou pani Radkou. Zo 136 kg váhy sa jej za 5 mesiacov podarilo schudnúť asi 40 kg... Spočiatku, keď ignorovala rady odborníkov schudla iba nejaké 3 kg, ale keď si UPRATALA V HLAVE a v minulosti a rešpektovala jedálniček, išli kilá dole. Tento seriál by si mali pozrieť babenky, ktoré sa vyhovárajú, že nevedia schudnúť, že sú aj s morbídnou obezitou zdravé, spokojné a šťastné a muži ich milujú také, aké sú )vyžraté( :( napr. superstar Anička alebo prvá federálna miss Ivanka !

1

Pridať komentár