Vôňu levandule milujeme: Upokojí telo i myseľ, jej účinky skúmajú i vedci

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte radi levanduľu?

Vôňu levandule milujeme všetci

S levanduľou sa dnes stretávame takmer všade – v gastronómii, drogérii, domácich receptoch alebo voňavkách. Do kúpeľa používame levanduľové soli, domácnosť rozvoniava po levanduľovej sviečke alebo esenciálnom oleji, dokonca existujú i tabletky na upokojenie s obsahom levandule. Ľudia jednoducho levanduľu milujú. No sú jej žiadané účinky na ľudský organizmus skutočne tak pozitívne? Na to sa snažia prísť vedci na celom svete.


Upokojujúca vôňa

Túto fialovo kvitnúcu rastlinku ľudia využívajú prinajmenšom od stredoveku. Pekne vonia, ale to nie je všetko. Zadajte si levanduľu do internetového vyhľadávača a vo výsledkoch sa budú opakovať slová ako upokojujúca, relaxačna, uvoľňujúca.

Už naše staré mamy vedeli o liečivých účinkoch tejto zázračnej rastliny. Pod vankúš nám vkladali voňavé vrecúška a my sme sa vďaka nim vždy dobre vyspali. Môžu za to silice, ktoré levanduľa obsahuje. Majú upokojujúce účinky na nervový systém, zlepšujú psychickú odolnosť, protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Tieto silice sa najčastejšie získavajú destiláciou čerstvých kvetov a stoniek pomocou vodnej pary.

Levanduľa údajne dokáže zmierňovať stres a úzkosť. Ale sú tieto účinky viac, než len ľudovou medicínou? Áno, sú, odpovedá Hideki Kašiwadani, fyziológ a neurológ japonskej univerzity Kagošima. "Mnoho ľudí pristupuje k účinkom rôznych vôní so skepsou," uviedol Kašiwadani a dodal: "Ale medzi rôznymi poverami je aj pravda založená na vedeckých základoch."


Mohlo by vás zaujímať: Levanduľa má nielen čarovnú vôňu: Pomôže pri kožných problémoch či bolesti zubov


Pozitíva u myší

V štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience, Kašiwadani s kolegami zistili, že vdychovanie linaloolu - terpenového alkoholu prirodzene sa vyskytujúceho vo vôni levandule - je tak trochu ako dávka valia. Účinkuje na rovnakú oblasť myšieho mozgu, avšak bez vedľajších účinkov valia, ako je únava či ospalosť.

Kašiwadani a jeho kolegovia sa začali zaujímať o to, ako by mohol linalool účinkovať na zníženie úzkosti, keď skúmali jeho účinky na zmiernenie bolesti u myší. Vo svojej predchádzajúcej štúdii si všimli, že prítomnosť linaloolu myši zrejme upokojuje. Myši vdychujúce linalool boli dychtivejšie skúmať svoje okolie, čo naznačuje, že cítili menšiu úzkosť ako normálne myši. Nesprávali sa pritom ako keby boli opité, ako ich kolegyne, ktoré dostali dávku benzodiazepínov - liekov používaných proti úzkosti.

Pomoc pre ľudí?

Obdobné testy s ľuďmi sa zatiaľ neuskutočnili, ale Kašiwadani predpokladá, že linalool by mohol rovnako fungovať na mozog človeka a ďalších cicavcov, ktorí majú podobné emočné systémy obvodov.

To by bolo významné zistenie, pretože úzkostné poruchy postihujú globálne takmer pätinu všetkých dospelých a veľa liekov, ktoré sa používajú na ich zmiernenie, vedľajšie účinky, ktoré sú často znášané horšie ako samotná úzkosť. Kto by si potom radšej neprivoňal levandule a nedoprial si pokoj mysle bez vedľajších účinkov?


Mohlo by vás zaujímať: Zvýšte si sexuálne libido, zabojujte proti prechladnutiu: Poznáte zaujímavé účinky vôní?


Pomáha aj dnes

K tomu však máme zatiaľ ešte veľmi ďaleko, upozornil Kašiwadani. Linalool je len jednou časťou levanduľovej vône. Nie je jasné, ako na človeka bude pôsobiť - aká by mala byť správna dávka? A ako by sa mala podávať? Okrem toho má ľudský organizmus schopnosť navyknúť si na to, čo dostáva príliš často. Takže ak si izbu presiakneme levanduľovou vôňou v nádeji, že dosiahneme trvalý pokoj, mieru a vyrovnanosť, po čase ju prestanete vnímať - a úzkosť sa vráti.

To vám však nebráni využiť jej čaro. Napríklad v podobe chutného levanduľového čaju, alebo obľúbeného kúpeľa. Prípadne si levanduľovými vrecúškami prevoňať oblečenie a zároveň tak odlákať zo šatníka nechcené mole. Využití je obrovské množstvo.


Kde všade sa s vôňou levandule stretávate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • evelina 03.01.2019, 15:30

    Začal nám nový rok, preto vám všetkým želám veľa zdravia, šťastia, lásky a Božieho požehnania, nech sa vám darí v práci, v osobnom živote aj v rodine. Pf 2019 !

1

Pridať komentár