Pravdivý príbeh: Muži mi v živote nechýbajú, rozhodla som sa žiť sama

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Ako náhle si vyberiete životný štýl, ktorý sa čo i len trošku vymyká šedému priemeru, musíte počítať s tým, že sa stanete terčom rôznych posmeškov. Ani ja som sa im nevyhla. No všetky predsudky som hodila za hlavu. A ktovie, možno aj vďaka nim som teraz oveľa silnejšia.


Volám sa Lenka, tento rok som oslávila 45 rokov. Iba s rodičmi. Bez detí, bez partnera. Žijem si však produktívnym a spokojným životom. Mnohí si však myslia, že to nie je možné. V živote som sa stretla s kadejakými názormi. Sú také jedinečné a zaujímavé, že by bola škoda sa s nimi nepodeliť.

Nie som škaredá stará panna, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nikdy som nemala núdzu o mužskú pozornosť. Na strednej škole som sa dala v poslednom ročníku dokopy so spolužiakom Matúšom, no vzťah ma jednoducho nenapĺňal. Už vtedy som pochopila, že nechcem žiť šablónovitý život. Ešte pred maturitou som sa s ním rozišla. Možno aj preto išiel na skúšky až v septembri. Mala som ho rada, no netúžila som po rodinnom krbe, po deťoch či iných pomyselných istotách.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Prebíjam sa životom, vykašľal sa na mňa manžel i rodina


Počas vysokej som nejednému mužovi musela dať ráznejšie najavo, že jednoducho nemám záujem. Moja babka sa ma pri každej povinnej rodinnej návšteve pýtala, kedy jej už konečne predstavím mládenca. Keď som vždy len mykla plecom, začala ma citovo vydierať. Plakala, či jej nie je súdené dožiť sa pravnúčat. Nie nebolo.

Po čase sa k nej pridala moja mama, ktorej najväčšou starosťou bolo, čo povedia ľudia, ak ostanem starou dievkou. Jej najčastejšou vetou bolo: Ja v tvojich rokoch som ťa už do škôlky vodila... Kadejako mi opisovala rozprávkovú víziu dokonalého manželstva, no mňa skôr táto predstava desila.

Aj na rodičoch som jednoducho videla, že ich nenapĺňa manželstvo. Láska vyprchala a po desaťročiach vzájomného spolužitia sa z nich stali len dvaja spolubývajúci, ktorí sa neustále hádali kvôli maličkostiam. A dieťa? Ja, ich jediná dcéra? Často sa ma snažili vtiahnuť na svoju stranu, aby som potvrdila ich názor.

Možno preto som si po vysokej povedala, že je na čase zmeniť vzduch. Vybrala som sa do Francúzka, kde sa mi spočiatku žilo veľmi ťažko. Je to krajina, v ktorej vládne národný duch a cudzincov veru neprijíma s otvorenou náručou. Avšak po rokoch skromnosti som sa celkom uchytila a začala som piecť koláčiky v jednej vychýrenej cukrárni na okraji Paríža. Vnútri mi bolo dobre. Vedela som, že sa chcem dať navždy viesť tým vnútorným pocitom a nie tým, čo mi vraví okolie.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Ako tridsaťročná som sa však nečakane zaľúbila. Volal sa Jean a bol... ženatý. Zistila som to v priebehu troch týždňov, tak som urobila chirurgický rez. Jeana som definitívne odstrihla zo svojho života. Bolelo to, no veľmi sa mi uľavilo. Aby som ho nemusela vídať, vrátila som sa na Slovensko.

V hlavnom meste som si otvorila cukráreň, ktorá si čoskoro urobila celkom dobré meno. Keď mám pár dní voľna, idem cestovať. Sama. A je to skvelý pocit. Nič mi nechýba, žijem si taký svoj autentický život. A kašlem na predsudky okolia. Väčšina ľudí si myslí, že si nedokážem uloviť chlapa.

Už neraz sa mi známi snažili dohodiť nejakého kamaráta, brata či dokonca vdovca, ktorý náhle prišiel o manželku. Ten pocit trápnosti, keď som sa musela zúčastniť neplánovaného rande, neprajem nikomu. Dohadzovačky skončili, až keď som pár zadaným ľuďom dohadzovala ja životného partnera. Pochopili, že presviedčať druhého o svojej pravde, je násilie.

Aj mama sa nakoniec zmierila s tým, že žijem bez partnera. Máme viac času na seba a vidí, že som šťastná. Sama prišla na to, že vnútorné šťastie je to najdôležitejšie na svete.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (26)

 • Vimuska 11.03.2019, 23:32

  Respekt!

 • Jana 02.03.2019, 19:58

  Súhlasím s tou ženou. Žije sama, ide kam chce, s kým chce a kedy chce. Nik jej nevyčíta keď sa niekde zdrží, keď nenavari, byt má podľa svojich predstáv a nik jej tam nezavadzia a nerozhadzuje. S mužom môže ísť na kávu, ale kvôli tomu ho mať doma? Aby sa žena náhodou nenudila a mala komu prať, upratovať a robiť matrac? MILE ZENY, NEBUDTE SMUTNE AK STE NENASLI MUZA S KTORYM BY STE ZOSTARLI. zOSTARNETE , ALE BEZ CHLAPA oMNOHO POMALSIE.

 • Stano 27.02.2019, 06:15

  evelina, v podstate máš pravdu, len takých prípadov je menej ako tých, kde starí ľudia umierajú v kruhu rodiny. A ak si za života rodinu a deti obstaráš, máš aspoň šancu, že tak nedopadneš. Ale ak rodinu nemáš tak tak dopadneš určite. Opustený a sám. Keby sa radšej každý staral o seba, aký by bol svet krajší. Ak sa rozhodla nemať rodinu, je to jej rozhodnutie a každý nech si hľadí svojich problémov, nikto to ružové nemá. A keď bude autorka na smrteľnej posteli zisťovať, že tu po nej nič neostane, bude to len jej smútok a žiaľ a nikto ho s ňou znášať nebude.

 • Július 25.02.2019, 18:36

  Škoda peknej holky a presne takto Slovenský národ stárne a mizne pred našimi očami :( R.I.P.

 • Katka 22.02.2019, 23:56

  Úplne každý si môže vybrať, ako chce žiť. Či chce partnera, manžela, deti. To, že si väčšina myslí, že normálne je uzavrieť manželstvo, vychovávať deti ... - to je ich vec. Je to len a len na každom človeku, čo si vyberie a nenechá sa dotlačiť do nejakej šablóny. To, že sa rozhodla byť sama, neznamená, že je duševne narušená, škaredá, zakomplexovaná. Iba sa rozhodla tak, ako to považovala pre seba za najlepšie. To, že je žena, neznamená, že sa MUSÍ vydať, MUSÍ mať deti. MUSÍ mať vnukov. To isté platí aj pre pánov. Ži a nechaj žiť. Také je to jednoduché. Ona nikoho nepresvieča, nekritizuje a neodsudzuje. Len napísala, ako si zariadila svoj život.

 • evelina 22.02.2019, 17:14

  pre apoliticky.... poobzeraj sa po svojom okolí a uvidíš utrápených osamelých starých ľudí, ktorí (zle) vychovali svoje deti, dali im všetko, čo mohli a aj tak sú sami. V bulvári sú často prípady, kedy starí rodičia podľahli podvodníkom a dali im svoje úspory na vnukov, ktorých celé roky nevideli a preto ich nepoznajú... táto stará dievka aspoň nebude sklamaná z nevďačnosti svojich detí... A že si nezavesila na krk nejak=ho uja, ešte nemusí byť nešťastná a zakomplexovaná... mám takú susedku a všetci okolo jej závidia :)

 • Peter 22.02.2019, 17:04

  Protransatlantický liberáli sa nám činia. Tak tak. Ďalší článoček, určený na vymytie mozočkov a dehonestovanie významu klasickej rodiny, ako základnej bunky štátu. Autorov takýchto sračiek by mali zatvárať a trestať za vlastizradu!

 • Apoliticky 22.02.2019, 14:49

  Typicka dusevne narusena zakomplexovana stara dievka...ked bude umierat sama opustena bez rodiny a bez deti...bude lutovat...ale bude uz neskoro... pretoze deti su zmysel zivota !...na nicom inom nezalezi !...vsetko ostatne je marnost nad marnost !...aj jej bezvyznamny zivot medzi Francuzskom a Slovenskom...

 • Eva 22.02.2019, 10:01

  sabina tiež som sa pár krát sklamala ale nevzdala som to..síce som sama ale na mužov som nezanevrela..majú aj dobré vlastnosti..dobre sa s nimi komunikuje, sú zábavní, vedia riešiť veci inak ako my ženy a niekedy teda aj lepšie, a rada sa pozerám na veci ich pohľadom..samozrejme musí to byť muž ktorý má aj nejaké to iq...a Harmonika..dobre som sa pobavila..smejem sa a spravilo mi to náladu :-)

 • sabina 21.02.2019, 21:45

  ..... Ľuboš.mam po 40iatke a teda žiadnej propagande nepodlieham ale zato veľa krát premýšľam prečo som si ja ako väčšina žien zavesila na krk chlapa. Dokonca moje 20 ročne manželstvo ma absolútne presvedčilo že keby sa dalo žiť ešte raz tak určite bez pána tvorstva. Zdieľam názor ženy ktorá to tu spomenula že pre ženu je chlap najväčším stresorom v živote.vsetko pekne čo som si kedy o chlapoch myslela si už nemyslím.naopak si myslím že chlapi majú vlastnosti ako klebetenie hystéria slabostvo klamarstvo faloš čo pripisujú ženám ale hodí sa to na mužov. To počiatočné zaľúbenie a sex za ostatné premenené roky určite nestali...

1 2 3 >

Pridať komentár