Plánujete životný reštart? Tieto tri zásady vám pomôžu zmeniť život od základov

Ženy

gettyimages

Prvé dni nového roku sú ideálnym časom na naštartovanie radikálnych zmien v živote. Znamená totiž nový začiatok. Životný reštart si však môžete naplánovať kedykoľvek, keď pocítite túžbu po zásadnej zmene. Pretože nie je nič horšie, ako stagnácia, ktorá je spojená s vnútornou nespokojnosťou.

Žiť tak, ako si predstavujeme

Kto by nechcel byť v živote šťastný? Pocit radosti a uspokojenia však predpokladá vyrovnanosť. A byť vyrovnaný znamená žiť tak, ako si predstavujeme, ako sme chceli, ako nás napĺňa. V živote každého človeka zvyčajne príde doba, kedy začne pociťovať nespokojnosť. Cítime, že niečo treba zmeniť a pravdepodobne niekde vo vnútri aj cítime, čo by to malo byť.

Opustiť komfortnú zónu

Manželstvo, práca, financie, životný štýl – niečo nefunguje podľa nášho želania a my už dlhšie vieme, že to chce podniknúť radikálne kroky. No odhodlať sa k nim nie je až tak jednoduché. Bojíme sa neznámeho, máme strach opustiť svoju komfortnú zónu. Neustále nám hlavou behá neodbytná myšlienka: Čo ak to nevyjde? Motivačný kouč Andy Winson ponúka tri jednoduché „urýchľovače“, ktoré nás naštartujú a pomôžu nám zmeniť život od základov.


Mohlo by vás zaujímať: Dávate si novoročné predsavzatia? Prezradili sme, čo sa nám podarilo a čo nie


1. Netrápte sa minulosťou

Minulosť je to, čo na svojom živote už zmeniť nemôžeme. Preto sa s ňou treba vyrovnať, byť vďačný za to, čo nás naučila a jednoducho za ňou urobiť hrubú čiaru. Mnoho ľudí sa v minulosti neustále vŕta, obviňuje seba či iných za prehry a pády, bojí sa, že opäť zlyhá. Minulosť je však minulosť a nie je dôvod opakovať staré chyby.

Treba sa poučiť, poďakovať aj za tie životné kotrmelce a konečne minulosť vnímať ako jednu definitívne skončenú etapu nášho života. Ak to totiž nedokážeme, blokujeme si nové možnosti. Kde je energia nasmerovaná dozadu, tam neprídu noví ľudia a neobjavíme tie správne výzvy.

2. Zbavte sa svojich strachov

Už vieme, že naša minulosť sa nerovná naša budúcnosť. Budúcnosť máme len a len vo svojich rukách. Najväčšia chyba, ktorú však môžeme robiť, je neustále sa báť zlyhania. Andy Winson hovorí: „Vezmite si príklad z malých detí. Keď vstúpia do miestnosti, kde je 300 ľudí, nezamýšľajú sa nad tým, ako budú pôsobiť. Sú prirodzené. Nemajú predsudky. Nemajú strach. A práve preto si dokážu podmaniť okolie.“

Strach zabíja naše sny, zväzuje nám ruky aj nohy. Doslova nás dokáže paralyzovať. A čo odporúča motivačný tréner? So strachom nebojovať, ale naučiť sa s ním pracovať. Využiť ho vo svoj prospech. Postaviť sa mu zoči voči, pripustiť si ho a neutekať. Strach je limitujúci faktor, ktorý nám bráni rásť. Ešte nás nejaká náročná situácia len čaká, a už si v hlave premietame desiatky katastrofických scenárov. Pritom sa väčšina z nich nikdy nestane.

Tieto negatívne myšlienky je potrebné stopnúť a nahradiť ich pozitívnymi. Strach vymeniť za lásku a radosť. Užívať si prítomnosť okamihu, radosť z očakávania, brať veci s nadhľadom. A zakázať si otázku: Čo ak…? Pretože kto chce uspieť, musí aj riskovať.  


Mohlo by vás zaujímať: Je to náročné, no stojí to za to: Tieto veci treba urobiť, ak sa túžite v osobnom živote pohnúť vpred


3. Majte víziu do budúcnosti

Čo chceme vo svojom živote zmeniť? Kam sa chceme posunúť? Toto sú základné otázky, na ktoré by sme si mali vedieť odpovedať. „Ak nevieš, kam smeruješ, nasmeruje ťa niekto iný. A ty začneš plniť sny niekoho iného,“ tvrdí Andy Winson.

A má pravdu. Bez nejakej vízie budeme našu budúcnosť len ťažko budovať vedome. Prísť na to, čo vlastne chceme, pritom nie je až tak ťažké. Skúste si pravdivo odpovedať na otázky: Ako vyzerá môj vysnívaný život? Čo by som chcel po sebe zanechať? Čo by ma napĺňalo? Ak už poznáme odpovede, zostáva len vysúkať rukávy a pustiť sa do toho.

Nezabudnite: Všetko sa začína a končí v hlave. Ak je myšlienka a túžba, stačí pridať už len vôľu nevzdávať sa. Realizácia zmien vyžaduje úsilie, ale výsledok bude určite stáť za to.


Naplánovali ste si v novom roku nejaké radikálne životné zmeny? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame