Tipy a triky ako doma ušetriť: Takto sa vyhnete prehnaným účtom za energie

Prasiatko

pixabay.com

Tento rok neprináša dobré správy pre našu peňaženku. To, čo potrebujeme pre bežný život, o pár percent zdražie. Keďže však elektrinu, plyn, teplo aj vodu používame každý deň, náklady sa ročne v súčte zvýšia o desiatky až stovky eur.

Aby bola predstava jasnejšia, ide o takéto čísla – priemernej slovenskej domácnosti sa platby za elektrinu zvýšia o 6 – 7 %, za plyn si priplatíme takmer o 6% viac, za teplo maximálne o 5% viac a vodné a stočné porastie o 1,7%. Zvyšovanie môže byť odlišné, v závislosti od dodávateľa, pravdu to však nezmení.

Ceny komodít na svetových trhoch výrazne zdraželi, a to sa premieta aj do cien pre konečných spotrebiteľov. A keďže máme radi svoj komfort, nebudeme teraz šetriť tak, že večery strávime po tme a v zime pri sviečke. Existuje niekoľko zaujímavých spôsobov a tipov, ako jednoducho a prakticky v domácnosti šetriť energiami.

Ako ušetriť výdaje za prevádzku spotrebičov

Zamerajte sa predovšetkým na tie spotrebiče, ktoré sú pravidelne alebo permanentne používané. Najväčšími žrútmi elektrickej energie sú zvyčajne chladnička, mraznička a práčka. Ak stojíte pred kúpou nového spotrebiča, voľte najlepšie energetické triedy A+++ alebo A++ a takú veľkosť, ktorú skutočne vo svojej domácnosti aj využijete. Nepreplácajte za objem, ktorý bude prázdny. Vyššia počiatočná investícia sa vám veľmi rýchlo vráti na nižšej spotrebe energií.


Mohlo by vás zaujímať: Platíte priveľa za energie? Možno robíte tieto chyby!


Ak sa ale k výmene nechystáte, potom pri domácich spotrebičoch dodržiavajte nasledujúce pokyny:

  • Chladničku ani mrazničku neumiestňujte blízko zdroja tepla (radiátor, sporák, rúra). Potrebujú chladné miesto. Každý stupeň okolitej teploty navyše, zvyšuje ich spotrebu o 4%!
  • Pravidelne odstraňujte námrazu na stenách mrazničky aj chladničky.
  • Ideálna teplota v chladničke je 6 – 7 °C. Čím nižšia teplota, tým vyššia spotreba.
  • Skontrolujte tesnenie dvierok. Je zdrojom veľkých únikov studeného vzduchu.
  • Pre všetky spotrebiče a techniku, ktoré zostávajú v stand-by režime (napr. červená dióda na vypnutom televízore) a nie je možné ich úplne vypnúť inak ako vytiahnutím zo zásuvky, si kúpte predlžovací kábel s vlastným vypínačom.
  • Všetky nabíjačky a adaptéry, ktoré práve nenabíjajú vyťahujte zo zásuvky. Ich spotreba je síce minimálna, ale prečo zbytočne vyhadzovať peniaze?

Šikovná gazdinka šetrí aj pri varení

Pri varení nezabúdajte na pokrievky, znižujú spotrebu energie až o 25 % a zároveň urýchľujú čas varenia. Dôkladne vyčistite dvierka na rúre, aby ste videli na priebeh pečenia. Každé jedno otvorenie navyše znamená únik 20 % tepla. Snažte sa využívať zostatkové teplo, napríklad po upečení koláča v rúre, vložte dnu nedávno dopečené mäso, ktoré sa príjemne zohreje a pri servírovaní nebudete musieť používať mikrovlnnú rúru.

Iste nezaškodí, ak urobíte revíziu aj v starých hrncoch a panviciach. Čím viac pripálením na dne nádob, tým väčšia spotreba na ohriatie samotného hrnca alebo panvice.

V súčasnosti sú v kuchyniach veľmi obľúbené hrnce, ktoré umožňujú pomalé alebo tlakové varenie. Pri tlakovom skrátite dobu varenia na polovicu. Pomalé varenie síce trvá niekoľko hodín, uchováva však veľké množstvo živín, vitamínov a chuti. Spotreba tzv. pomalého hrnca býva zvyčajne nízka.

Podľa možnosti, riad neumývajte pod tečúcou teplou vodou. Najskôr si teplou vodou napustite drez, pridajte saponát a zbavte riad všetkých nečistôt a mastnoty. Následne ho opláchnite pod studenou vodou. V kuchyni je žiadaným pomocníkom umývačka riadu – hoci okrem vody “žerie” aj elektrinu, z rôznych porovnávaní a dlhodobých sledovaní je omnoho úspornejšia ako tradičné ručné umývanie.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa chybám na konci zimy: Správne kúrenie šetrí náklady i prostredie


Pozor na kúrenie a vetranie

Vždy, pred hlavnou vykurovacou sezónou skontrolujte stav kotla a radiátorov. Tie je najmä dôležité odvzdušniť a doliať do systému dostatočné množstvo vody. Teplovodné potrubia idúce cez pivnicu alebo garáž zaizolujte. Za radiátory môžete pre úsporu energie umiestniť tepelné izolačné fólie, ktoré do miestnosti odrážajú až 90 % tepla.

Dajte si záležať na regulácii kúrenia a neprekurujte zbytočne miestnosti, v ktorých sa spí. Postačí teplota 18 – 20 °C. Každý stupeň navyše zvyšuje náklady na teplo o 6 %. Ak je možné, nainštalujte v dome termostat, na ktorom je možné nastaviť teploty pre rôzne časti dňa. To znamená, že počas vašej neprítomnosti alebo počas noci sa bude udržiavať nižšia teplota ako počas hodín, kedy ste aktívne doma.

V zime vetrajte iba krátko, ale vo veľkom. Otvorte na pár minút okno dokorán, aby sa vzduch v miestnosti vymenil bez toho, že by ochladli steny a nábytok. Obľúbené mikrovetranie nie je prínosné ani pre kvalitu a vlhkosť dýchaného vzduchu, ani pre vaše peniaze. Počas vetranie nezabudnite vypnúť v miestnosti radiátory.

Ako šetriť vodou?

Miesto napúšťania plnej vane sa radšej osprchujte. Skontrolujte všetky tesnenia a kvapkajúce kohútiky. Desať nenápadných kvapiek za minútu totiž znamená 20 litrov vody mesačne. Úspornejšie sú pákové kohútiky, pri klasických strácate litre vody pri zastavovaní. Vždy, keď nepotrebujete tečúcu vodu, zastavujte ju, aj počas párminútového umývania zubov, šampónovania či mydlenia.

Pri praní si dajte záležať na tom, aby bol bubon práčky naplnený. Práčka totiž na jeden cyklus minie rovnaké množstvo vody, nezáleží na tom, či ste prali jedno tielko alebo 8 tričiek.

Ak na WC namontujete úsporné splachovacie zariadenie s dvomi stupňami splachovania, ušetríte ročne tisícky litrov vody.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Triky so svetlom

Už všetci vieme, že žiarovkám odzvonilo. Predovšetkým preto, že 90% elektrickej energie menili na teplo a až zvyšok na svetlo. Na rad prišli úspornejšie žiarivky a čoraz populárnejšie LED svetelné zdroje. LED žiarovka s diódami má výnimočnú životnosť, avšak niekedy aj cenu. Spotreba energie však v porovnaní s klasickými žiarovkami klesla na desatinu, a to pri zachovaní rovnakej kvality osvetlenia (napr. 6-wattová LED žiarovka = 60-wattová žiarovka) a súčasne nevzniká okolité teplo ani straty energie.

Je však ešte pár miest, kde sa oplatí klasickú žiarovku používať – v malých miestnostiach, na ktorých sa zdržujete iba pár minút a potrebujete rovno jasné osvetlenie – teda WC, komora, kumbál, schody do pivnice.


Ako sa najlepšie darí šetriť energiami vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame