Baklažán je diétny pomocník obličiek a žlčníka: Pripravte ho tak, aby vám chutil

Baklažán

Baklapixabay.com

Neprišli ste na chuť tejto zelenine? Ak ju varíte alebo dusíte, niet sa čomu čudovať! Baklažány treba piecť alebo grilovať. Len tak sa rozvinie ich orechová aróma. S použitím vysokohodnotného oleja okrem kulinárskeho pôžitku nezanedbáte ani zdravotné hľadisko. Baklažány a olivový olej tvoria silnú dvojku proti vysokej hladine cholesterolu a chorobám zapríčineným jeho výškou. Majú však aj ďalšie benefity pre naše zdravie.

Plody podivných tvarov

Baklažán je plodová zelenina, ktorá sa botanicky zaraďuje do čeľade ľuľkovitých. Pochádza z Indie a je rozšírená v celej Ázii. Má rada teplé klimatické podmienky a u nás sa jej darí najmä v južných oblastiach. Zber sa začína v júli a trvá do októbra. Baklažány však dovážame po celý rok, a to hlavne z Talianska, Španielska, Turecka, Izraela a Holandska.

Je len málo druhov zeleniny, ktoré sa vyskytujú v takej širokej palete veľkostí a tvarov ako baklažány. Náš trh ovládajú vajcovité, stredne veľké plody tmavofialovej farby, no všeobecne je ponuka rôznorodá. Plody bývajú oválne, podlhovasté ako banány, malé ako vajíčka či veľké ako melóny. Ich šupky sú fialové, zelené, žlté, červenkasté alebo biele. Spoločnú majú bielu farbu dužiny a semienok.

Diétna zelenina s účinným zložením

Baklažán možno považovať za nízkokalorickú zeleninu. Poskytuje približne 24 kcal na 100 g dužiny. Obsahuje veľa vody, skoro žiadny tuk, malý podiel sacharidov a bielkovín. Významnú rolu zohráva dostatok vlákniny – približne 3 g. Priaznivý pomer sacharidov a vlákniny pomáha udržať hladinu cukru v krvi v normále. Baklažány sú tak ideálnou diabetickou stravou.

V ľuľku sa vyskytuje veľa minerálnych látok a stopových prvkov, ale len niektoré z nich v pozoruhodnejšom množstve. Patria k nim draslík, meď a mangán. Veľmi dobré zastúpenie majú aj vitamíny skupiny B, vitamín C a betakarotény rozpustné v tukoch. Chuť tejto zeleniny ovplyvňujú zdraviu prospešné horčiny.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete zhodiť pár kíl? Pomôže vám v tom baklažán!


Podporí činnosť obličiek

Vysoký obsah draslíka má v tejto zelenine dôležitú úlohu. Aktivizuje filtračnú činnosť obličiek a napomáha vylúčeniu nadbytočne nahromadenej vody. Vďaka tomu sú baklažány obzvlášť vhodné pri obličkových kameňoch, zadržiavaní tekutiny, vysokom krvnom tlaku a srdcovocievnych chorobách.

Výnimočná kombinácia proti rakovine

Napriek tomu, že baklažán pripravujeme s pomerne veľkou dávkou tuku, pozitívne ovplyvňuje telesnú hmotnosť. Napomáha správnej funkcii žlčníka, upravuje vylučovanie žlče a tvorbu štiav v pankrease. Je užitočný pre ľudí s pomalým trávením. Rastlinná vláknina v šupke a semienkach spolu s horčinami povzbudzujú vylučovanie tráviacich sekrétov, prispievajú k aktivizácii čriev a vylúčeniu cholesterolu.

Účinná zmes z medi a kyseliny listovej podporuje tvorbu červených krviniek. Vitamín C a mangán zasa regeneráciu väzivového tkaniva. Spolu pôsobia ako silné antioxidanty v boji proti voľným radikálom.

Aj výskumy ukázali, že plody z čeľade ľuľkovitých – baklažány alebo paradajky – sú veľmi bohaté na fytochemikálie, ktoré chránia pred rakovinou.


Mohlo by vás zaujímať: Baklažán je zdravá dobrota: Skvelý je zapekaný aj vo forme placiek


Dbajte na zrelosť a úpravu!

Ak sú na dužine hnedé fľaky, baklažány ležali dlho na sklade alebo sú prezreté. Nemali by sa skladovať na veľmi chladnom mieste. Nezrelé plody obsahujú jedovatý alkaloid solanín, ktorý pri úplnom dozretí takmer celkom zmizne. Táto toxická látka býva príčinou tráviacich ťažkostí. Pôsobením tepla sa však stráca, preto sa baklažány musia konzumovať vždy zrelé a tepelne upravené.

Pripravte ich čo najchutnejšie

Varením a dusením nevynikne ich lahodná chuť. Smažené sú zase ťažko stráviteľné, lebo nasávajú tuk ako špongia. Najzdravšie a zároveň najchutnejšie sú grilované alebo pečené ochutené kvalitným olivovým olejom a cesnakom. Podávané s paprikou predstavujú typické katalánske jedlo escalivada. Plody narezané na plátky treba osoliť a nechať niekoľko minút odležať. Potom ich stačí osušiť papierovým obrúskom.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ Dokážeš rozlíšiť ovocie od zeleniny? Nie je to tak ľahké, ako sa zdá


Zapekané baklažány v paradajkovej omáčke

Potrebujeme (2 porcie):

  • 500 g baklažánov
  • soľ
  • 3 PL olivového oleja
  • 5 strúčikov cesnaku
  • 400 g pokrájaných paradajok
  • 100 ml vývaru
  • 100 g údeného syra
  • mleté čierne korenie
  • ½ ČL mletej škorice a nového korenia.

Postup: Baklažány umyjeme, nakrájame asi na 1 cm hrubé plátky, osolíme a necháme odležať aspoň 20 minút. Osušíme papierovou utierkou, postupne opečieme v 2 PL horúceho oleja a necháme odkvapkať. Vo zvyšnom oleji opražíme cesnak pokrájaný na plátky, pridáme rajčiaky a vývar, ochutíme soľou, čiernym a novým korením, škoricou a zvoľna varíme 15 minút. Baklažány a omáčku vo vrstvách poukladáme do vymastenej formy a vložíme do rúry predhriatej na 200 ºC. Pečieme 10 minút, posypeme nastrúhaným syrom a vložíme ešte na 10 minút zapiecť.


Aké jedlá si z baklažánu doma pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy na recepty v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame