ROZHOVOR Výživová poradkyňa a foodblogerka: Kvások mi zmenil život

Naty Žúreková Štefková

archív Naty

Možno ste si aj vy všimli, že kvások sa pomaly ale isto vracia do našich kuchýň. Pravda, z niektorých sa nikdy nevytratil, no mnohí ho po rokoch znovu objavujeme a vychutnávame si jeho benefity. Zásluhu na popularizácii kvásku má nepochybne i foodblogerka Naty Žúreková Štefková, ktorá je zároveň výživovou poradkyňou a športovou dietologičkou.

Naty miluje jedlo, ktoré je zdravé a chutné zároveň. Kvások ako základ pečenia sa stal doslova jej srdcovkou. Keď objavila jeho vynikajúce účinky na zdravie človeka, rozhodla sa dať o nich vedieť aj ostatným. Dnes učí, že niet nad domáci kváskový chlebík, pečivo či koláče.

Bolo varenie a pečenie odjakživa vaším koníčkom?

Jasné, v kuchyni sa dialo pre mňa vždy niečo zaujímavé. Moja starenka, ako sme ju volali, ma volala k práci a jej neúnavná trpezlivosť odpovedať na moje otázky ma fascinovala. Vždy pripojila nejaký príbeh zo svojej mladosti a zažívali sme spolu veľa radosti a pohody v kuchyni. Ona robievala skôr koláče a múčne varené jedlá. Moja maminka ma zasa formovala v oblasti chleba. Aspoň raz do týždňa upiekla domáci chlieb, na ktorého chuť nikdy nezabudnem. Obe tieto ženy ma učili k láske k domácemu a ku kvalite. To sú pevné základy, na ktorých som mohla začať stavať svoje pečenie. Alebo to možno boli základy, vďaka ktorým som to v kuchyni nevzdala, pretože začiatky mojej kuchynskej kariéry boli dosť kritické.

Vaši priaznivci vás veľmi milo prezývajú „kváskovačka“. V centre vašej pozornosti totiž stojí kvások, ktorý vám vraj zmenil život. Ako ste ho objavili a čo sa vlastne stalo?

Veru, akosi mi to pomenovanie prischlo. Bola to náhoda. Vlastne, na náhodu neverím, skôr si myslím, že to tak malo byť. Aj keď to bola láska na prvé pečenie, moja kvásková cesta bola dosť strastiplná. Už ako adolescent som začala mať problémy s pankreasom, čo ma priviedlo k zamysleniu sa, ako dokáže strava ovplyvniť naše zdravie. Zmenila som životný štýl, prestala som nútene jesť mäso a veľa študovala o strave.

Neskôr, už ako matka troch detí, ktorých sužovali alergie a ekzémy, som nevedela, čo mám ešte vynechať či doplniť do stravy, aby sa náš zdravotný stav aspoň zlepšil. A vtedy to prišlo – náhodne, alebo skôr cielene, som našla článok o kvásku a jeho benefitoch. Našla som tam všetky naše problémy a pochytila ma panika, prečo ešte nekváskujem?! Veľa som si čítala, pýtala sa a keď som konečne držala v rukách kvások, pochytila ma panika číslo dva: čo s ním mám robiť?

Milión otázok, pri ktorých mi napadlo len jediné rozvážne riešenie – dať ho do chladničky, kde na mňa počká. Po štyroch dňoch vnútorného boja som si povedala, že nemám čo stratiť. Upiekla som chlieb, ktorý vôbec nevyzeral príťažlivo. Ale bol môj a bol chutný. Keď si aj deti pochvaľovali, vedela som, že toto je moja cesta. Pomaly ustupujúce prejavy ekzémov, alergií a celkové posilnenie imunity ma motivovali, aby sa z kváskovania stal môj životný štýl.   

Naty miluje jedlo, ktoré je zdravé a chutné zároveň

Mnohí začínajúci „kulinári“ považujú prácu s kváskom za zložitú. Ako to prebiehalo u vás?

Začiatky boli skôr katastrofálne, ako hrozné. Nemala som žiadne jednotné informácie. Na fórach mi desať ľudí napísalo desať rôznych odpovedí. Bola som veľmi zmätená. Asi len postupné zlepšovanie zdravotného stavu ma motivovalo nehodiť flintu do žita. Na všetko som si prichádzala postupne sama. Nevedela som, že cesto treba zmotať, aby nepopraskalo. Kedy je ten správny čas dať chlieb piecť, ako správne miesiť, aby som upiekla chlieb „balón“ a mnohé ďalšie otázky mi zodpovedalo len neustále opakovanie a skúšanie. Ešteže som sa nenechala odradiť.

Čo dnes z neho pečiete a v čom vidíte jeho prednosti? 

Kvások mi naozaj zmenil život. Používam ho všade tam, kde chcem cesto naplniť bublinkami. Nie sú to len chleby. Je to aj pečivo, koláče, bábovka, muffiny, langoše, pizza, tyčinky či torta. V lepkovej aj bezlepkovej verzii. Jeho prínos je naozaj veľký. Nenafukuje, takže som si mohla dopriať aj po pôrode čerstvé pečivo. Je úplne bez prídavných látok. Chuť kváskových produktov je lepšia, výraznejšia, plnšia. Vďaka nižšiemu glykemickému indexu je vhodný pre diabetikov.  Podporuje peristaltiku čriev, upravuje teda naše trávenie, čistí črevá a tým aj prispieva k lepšej využiteľnosti vitamínov a minerálov. Kváskové produkty sú stráviteľnejšie, nezaťažujú náš organizmus. Nemáte teda ten známy pocit ťažoby na žalúdku.


Mohlo by vás zaujímať: ROZHOVOR s Lenivou kuchárkou: Medzi zdravým a chutným jedlom nemusia byť kompromisy


Aké sú ďalšie výhody kvásku?

Ľudia kvások vyhľadávajú aj pre jeho schopnosť „nabúravať“ zložité štruktúry lepku a rozkladať kyselinu fytovú, ktorá viaže na seba dôležité minerály. Geniálne na kvásku je, že aj bez konzervantov vydrží kváskom prekyprený produkt čerstvý aj sedem dní. Kvások má v tejto dobe len jednu nevýhodu – čas. My v uponáhľanej dobe máme akosi pocit, že kváskovanie nie je pre nás, pretože by nám to zhltlo aj posledný voľný čas a stali by sme sa otrokmi. Je to však len vidina, ktorá nás chce odstrašiť od toho dobrého. Kváskovať a oslobodiť sa od pekární sa dá aj popri práci, rodine a domácnosti. Existujú tipy a triky, vďaka ktorým je kváskovanie relax a radosť.

Vašim želaním je, aby bol kvások v každej rodine, ako kedysi. Svoje rady ste zhrnuli v knihe a robíte aj ďalšie aktivity…

Áno, kvások bol naozaj kedysi v každej rodine. Dokonca bol tak cenený, že keď sa dievča vydávalo a odchádzalo z domu, dostalo od mamy trochu z kvásku, aby sa vedelo postarať o to najzákladnejšie v rodine – chlieb. Štýl života na základe motta „čas sú peniaze“ však kvások rýchlo vytlačil do úzadia. Pre nás je to veľká škoda. Preto sa snažím osvetou navrátiť do domácností to, čo bolo kedysi samozrejmé: kváskovanie.

Sprvu som si založila blog Chuť od Naty, kde som písala svoje recepty, tipy a triky pre ľudí, ktorí ma začali čoraz viac kontaktovať, aby som im poradila. Časom som pochopila, že niekedy je lepšie jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť, a začala som robiť kurzy kváskovania. Kurzy sú rozdelené na viaceré typy – pre začiatočníkov aj pokročilých, ktorí chcú vychytať v kváskovaní muchy a doviesť ho tak k dokonalosti. Ľudia sa tak pod mojím vedením naučia piecť nadýchaný chlieb, mäkké rožky, alebo sa naučia kváskovať bezlepkovo.

Aby bolo kváskovanie jednotné, ľahko pochopiteľné a dostupné pre každého rozhodla som sa svoje skúsenosti s kváskom zhrnúť s Danielou Rau do knihy Kváskovanie – Recepty z kvásku. Okrem teoretických a náučných informácií sa v knihe nachádzajú aj recepty jedál upečených, uvarených alebo usmažených pomocou kvásku v lepkovej i bezlepkovej verzii. Následne k nej pribudla aj jej „sestra“, druhá kniha Kváskovanie 2 – Poklady z vašich kuchýň.

Naty miluje jedlo, ktoré je zdravé a chutné zároveň

Váš hlad po informáciách o potravinách a jedle a ich účinkoch na ľudský organizmus spôsobil, že ste pôvodné povolanie vymenili za iné. Čomu sa venujete?

Je to tak. Niekedy sa oplatí byť zvedavá. Pôvodne som bola pani učiteľkou. Neskôr sa zo mňa stala výživová poradkyňa a športová dietologička, presne pre tú moju zvedavosť. Som detailista. Mám rada jasne pochopené veci do bodky. To, čo ma napĺňa šťastím a čo beriem ako svoje povolania, je moja rodina – manžel a tri deti. To je moja práca aj moje hobby. Ostatné dotvára môj život.


Poznali ste už predtým foodblogerku Naty Žúrekovú Štefkovú? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: archív Naty, archív Naty, Miroslava
Odporúčame