Nehromaďte okolo seba zbytočnosti: Zbavovanie sa starých vecí môže byť skutočne liečivé

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Ťažko sa zbavujete starých vecí?

Ak sa aj vy pozriete kritickým okom na svoju domácnosť, určite v nej s veľkou pravdepodobnosťou nájdete množstvo zbytočností, ktoré hromadíte už celé roky

Ak sa aj vy pozriete kritickým okom na svoju domácnosť, určite v nej s veľkou pravdepodobnosťou nájdete množstvo zbytočností, ktoré hromadíte už celé roky. Sú to veci, s ktorými sa ťažko lúčime a odkladáme ich z miesta na miesto, avšak nemáme v sebe silu či odhodlanie na to, aby sme sa ich dokázali raz a navždy zbaviť.


Uchovávame ich „v prípade potreby,“ pričom sami sme si vedomí toho, že príležitosť na ich využitie sa pravdepodobnbe už nikdy nenájde. Hromadenie vecí však aj podľa psychológov negatívne vplýva na našu psychiku. Ak sa zbavíme zbytočností, upraceme nielen v našej domácnosti, ale aj v našej mysli.

Všade samé veci

Veci, ktoré odkladáme, môžu mať rôznu podobu. Niekto sa nevie zbaviť nepotrebných kúskov oblečenia, ktoré na sebe nemal už celé roky, druhý lipne na dekoratívnych predmetoch, nepraktických darčekoch, nefunkčných spotrebičoch či starých magazínoch. V skutočnosti nezáleží na tom, čoho máte v domácnosti priveľa. Dôležité je niečo iné. To, že sa ich neviete vzdať. Môže to byť prejav disposofóbie, čiže strachu zo zbavovania sa starých vecí.

Negatívny dopad na psychiku

Nepotrebné veci zbytočne zaberajú veľa miesta. Určite ste to zaregistrovali najmä pri upratovaní. Ak máte v domácnosti priveľa takýchto vecí, poriadok udržíte len veľmi ťažko. A to nám podľa odborníkov vôbec nepridáva na psychickej pohode.

Keď máme zaprataný byt či dom, sme neustále vizuálne stimulovaní pohľadom na nepotrebné predmety, ťažšie sa nám relaxuje, pretože naša myseľ nám neustále môže pripomínať, že treba začať bojovať s neporiadkom. V skutočnosti ten boj nemusí byť zložitý. Stačí sa len rozhodnúť.


Mohlo by vás zaujímať: Hromadia sa vám doma nepoužívané veci? Takto s nimi konečne zatočíte!


Stavte na minimalizmus

Minimalizmus, teda štýl, ktorý si zakladá na jednoduchosti a na absencii nepotrebných predmetov, sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Uplatňuje sa nielen v architektúre, ale dostáva sa aj do ostatných oblastí života. Jeho princíp je jednoduchý. Kupujte len nutné a zbavujte sa zbytočností. V domácnosti, v ktorej nie ste zahltení množstvom harabúrd, sa ľahšie udržuje poriadok.

Uchovávajte spomienky, nie veci

Ak ste sa rozhodli zbaviť sa všetkých magnetiek, starých časopisov, oblečenia, vázičiek či iných vecí, musíte sa k tomu postaviť rázne. Nenechajte si žiaden priestor na vyjednávanie. Zoberte si smetný kôš a hádžte do neho všetko čo nechcete, nepotrebujete alebo nepoužívate.

Ak ste na sebe nemali nejaký kus oblečenia viac ako rok, zbavte sa ho. Tento proces zbavovania sa starých vecí vyžaduje nemálo odvahy. Výsledok však jednoznačne stojí za to.


Mohlo by vás zaujímať: NÁZOR Kupuj len to, čo naozaj potrebuješ: Povedať NIE nepotrebným nákupom má určite zmysel


Čistý domov – čistá myseľ

Závery štúdie z Personality and Social Psychology Bulletin zameranej na udržiavanie poriadku v domácnosti jednoznačne dokázali pozitívny vplyv zbavovania sa nepotrebných vecí na našu psychiku.

Ak prejdete touto zaťažkávacou skúškou, budete mať viac energie na iné činnosti, zníži sa u vás hladina kortizolu – hormónu, ktorý je hlavný indikátor stresu a zároveň sa zvýši vaša produktivita. Je predsa normálne, že sa nám nechce púšťať do povinností, keď okolo nás vládne neporiadok.

Aby ste sa cítili dobre, nemusíte sa stať otrokom upratovania. To je zas druhý extrém. Avšak zbavovanie sa starých, nepotrebných vecí vám pomôže pohnúť sa dopredu. A to občas potrebujeme všetci.


Darí sa vám zbavovať starých nepotrebných vecí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Zuzana 11.02.2019, 14:32

  Netreba ísť do extrémov. Toť vsio.

 • Oliver 10.02.2019, 17:52

  Hrozne ja som zdedil tolko veci knihy hlavne a obrazy neviem co s nimi. Cca 3000 knih a 20 obrazov aj cennych.

 • trader 10.02.2019, 11:19

  Stari hromadia stare haraburdy a ked zomru tak ich deti to vyhodia na smetisko.

 • fero 10.02.2019, 10:13

  kinki : Máš pravdu. Ja netvrdím, že mám pravdu, ja som len položil otázku. Ja to vidím inak, ako Ty. Teda azda budeš súhlasiť, že každý má svoju pravdu. A propos ( len pre poriadok ) Určite vieš, že som nemal na mysli taký stav, aký si popísal (a), ten samozrejme považujem za hovadinu.

 • kinki 10.02.2019, 09:06

  Fero, nemas pravdu. Napisem Ti teraz priklad. V nemenovanej dedinke na Liptove, byva v jednej bytovke pan Jaroslav. Ma 2 dospele dcery, ktore uz ziju mimo jeho domacnosti, takze zostali so zenou v 3 izbovom byte uz iba sami. Aj tak je mu to malo. Okrem toho, ze ma 2 pivnice, postavil si pred jednou z nich este skrine na zamku, a vedla skrin este umiestnil dalsie nepotebne rarohy, ktore v zivote uz nebude potrebovat. Pred druhou pivnicou naskladal bednicky s prazdnymi flasami od kompotov, hoci toto vsetko je proti poziarnym prepisom. Ako je mozne, ze tymto 2 ludom nestaci 3 izbovy byt, a 2 pivnice na tie ich nepotrebne rarohy???? Chori to ludia, ktori by sa mali dat liecit. Pozdravujem pan Jaroslav, a ak ste sa spoznali, odkazujem: Majetok sa meria vyskou konta na ucte, a nie zhromazdovanim nepotrebnych raroh.

 • kinki 10.02.2019, 08:55

  suhlasm

 • fero 10.02.2019, 06:28

  Isteže krámy treba vyhodiť. Bolo by ale zaujímavé urobiť prieskum, ako pôsobí na psychiku prázdny byt len s najnutnejšími vecami. Prázdny byt bez nábytku ( Japonci spia a sedia na zemi), bez sošiek, vázičiek, kvetov, kníh, fotografií, CD DVD, LP platní, kopy tričiek, ponožiek, topánok, košieľ, kabátov, spoďárov, hrncov, tanierov, príborov, pohárov, hrnčekov, variech, nožov, športových potrieb, ........atď.......atď...... Stačí niečo na ležanie, deka, koberec, jeden tanier, hrnček, lyžica, nôž, kastról ( stačí to na čundri , musí stačiť aj doma) + PC s uchovanými spomienkami. To má pozitívne pôsobiť na psychiku? No nie som si istý.

1

Pridať komentár