Najčastejšie chyby pri cvičení: Takto určite neschudnete a riskujete zranenie

Cvičenie

gettyimages

Nezáleží na tom, či cvičíte pre štíhlejšiu líniu, pevnejšie telo alebo väčšiu fyzickú silu a výdrž. Aj ten najlepší úspech dokáže zmariť pár chýb na úvod, ktoré sa s vami budú vliecť dlhšiu dobu. Ako je možné, že niektorí ľudia idú cvičiť s nadšením a vy sa musíte tak veľmi prekonávať k pravidelnej polhodinke? Kde sa v nich berie toľko endorfínov, že sa ich telo pohybu prestane báť? Pri cvičení mnohí začiatočníci robia viacero chýb a tie sa s nimi vlečú, znásobujú, až svoju snahu o lepší životný štýl zase raz vzdajú.

Chudnutie vs. cvičenie

Dlhé roky panoval všeobecný názor, že ak chcete schudnúť, musíte upraviť svoj denný kalorický príjem a začať pravidelne cvičiť. Výsledky cvičenia sú však v mnohých prípadoch rýchlo “pochované”. Hodinové aeróbne cvičenie zajete nevinnou kalorickou tyčinkou a ste opäť na začiatku. I naďalej preto platí, že chudnutie je vo veľkej miere závislé od zloženia vašej stravy.

Fyzická aktivita a cvičenie má však veľký prínos pre udržanie aktívnej svalovej hmoty. Čím viac svalov vaše telo nesie, tým viac prijatej energie dokáže spáliť na svoju činnosť. A to je pre úbytok kilogramov želaný efekt.

Dá sa schudnúť aj bez cvičenia, ale bude to trvať dlhší čas. Nezískate však na kondícii a nenadobudnete tie správne krivky. Navyše, ak telo podáva výkon, začnú sa uvoľňovať hormóny šťastia a vy sa budete aj po náročnom cvičení cítiť lepšie. Viac životnej energie sa rýchlo pretaví aj do lepších výsledkov, pocitov aj výkonnosti počas bežného dňa.


Mohlo by vás zaujímať: Trápite sa diétou, cvičíte, a výsledky nikde? Tu je 8 možných dôvodov


Prečo cvičiť vo vyššom veku?

Odpoveď je jasná – pretože je to pre vaše zdravie maximálne prínosné. Nezáleží na tom, koľko máte rokov, vždy sa nájde aktivita, ktorú môžete bezpečne vykonávať. Základom je zaradiť cvičenie do bežnej dennej rutiny a prekonať predsudky o tom, že cvičenie bolí a spôsobuje zranenia. Práve naopak. Ak zanedbáte pohyb, koledujete si o množstvo zdravotných ťažkostí, ktoré prichádzajú s vekom. Pridaním pohybu, hoci aj po malých dávkach, zlepšujete vyhliadky na aktívnejšiu a zdravšiu jeseň života.

Aké benefity cvičenie prináša?

  • Vďaka cvičeniu podporujete činnosť metabolizmu a predchádzate ukladaniu tuku navyše.
  • Zlepšuje sa imunita, tráviace funkcie, krvný tlak a hustota kostí.
  • Znižuje sa riziko osteoporózy, Alzheimerovej choroby, cukrovky, obezity, srdcových chorôb a niektorých druhov rakoviny.
  • Podporujete svoju mobilitu, flexibilitu a balans. Predídete tak mnohým zraneniam a pádom.
  • Váš spánok sa zlepší.
  • Zbavíte sa stresu, pocitov úzkosti, príznakov depresie či hnevu. Nálada a sebavedomie porastie.

Pozor na tieto chyby

Odhodlanie cvičiť môže zmariť niekoľko nesprávnych postupov alebo pretrvávajúcich mylných domnienok. Vašou úlohou bude vyhnúť sa zraneniam, bolestiam, trvalým deformáciám a strate motivácie.


Mohlo by vás zaujímať: Makáte na sebe v posilke a nevidíte žiaden progres? Tu sú dôvody!


Vyvarujte sa tak týchto chýb:

Absencia rozcvičky: Viac ako inokedy je dôležité venovať pár minút úvodnému rozohriatiu. Práve rozcvička v podobe strečingu zahreje svaly a pripraví telo na tréning. Jej podcenenie má za následok rýchle preťaženie a zvýšené riziko úrazu, ktoré vás môže vyradiť z tempa na nasledujúce dni.

Pretrénovanie: Častým problémom ľudí, ktorí s cvičením začínajú, je predstava, že musia cvičiť až do úplného vyčerpania. Ak to s aktivitou hneď v úvode párkrát preženiete, telo sa nedokáže zregenerovať a už čoskoro sa dostavia bolesti. O to viac sa vytratí vaša motivácia pokračovať.

Cvičenie bez prestávky: Z podobného súdka je aj každodenné cvičenie. Tréning 7 dní v týždni vás nedostane rýchlejšie k vytúženému cieľu. Z dlhodobých sledovaní je zrejmé, že ak si nedáte medzi tréningmi pauzu, váš organizmus sa unaví a skolí vás prvý vírus. Reakcia obranyschopnosti tela je oslabená, ak si pravidelne nedáte deň odpočinku. Doprajte svalom čas na oddych a nevyčerpávajte sa.

Rýchla zmena štýlov cvičenia: Je prirodzené, že si nemusíte hneď na prvýkrát zvoliť cvičenie, ktoré vám sadne a bude vyhovovať. Ideálne je, ak natrafíte na štýl cvičenia, kde môžete meniť intenzitu aj aktivity a nebudete pociťovať stereotyp. Dajte šancu každému typu tréningu, ktorý vás zaujme a zotrvajte pri ňom aspoň pár dní. Iba tak sa môže prejaviť jeho účinok. Niekedy je prvotný nesúlad spôsobený iba príliš vysoko nasadenou latkou.

Chudnutie iba z jednej oblasti: Chcete schudnúť z brucha, bokov alebo stehien? Zameranie sa len na jednu problémovú časť neprinesie želané výsledky. Nefunguje to. Ak chcete telo vyformovať, je potrebné cvičiť komplexne a zapájať všetky svalové skupiny.

Málo jete: Veľmi častou chybou, najmä pri radikálnych diétach, je výrazne obmedzený energetický príjem. V kombinácii s intenzívnym cvičením však neschudnete toľko tuku, ako predpokladáte. Organizmus totiž siahne do zásob a začne vyčerpávať svaly. Nezvládne enormnú záťaž a objavia sa zdravotné komplikácie.

Dali ste si príliš vysoké ciele: Schudnúť 10 kíl za dva týždne je cieľ s nereálnym a hlavne nestabilným výsledkom. Neúspech povedie jednoznačne k strate motivácie.

Nedostatok trpezlivosti a pevnej vôle: Cvičenie vyžaduje systematickosť, pravidelnosť a pozitívne zmeny v celkovom životnom štýle. Úspech v tejto oblasti sa nezrodí sám a spočiatku vyžaduje isté odriekanie.

Pamätajte však na to, že ste sa v živote dokázali prispôsobiť aj veciam, s ktorými ste vnútorne vôbec nesúhlasili. V tomto prípade však robíte niečo pre seba, tak svoje plány nevzdajte hneď na začiatku.


Darí sa vám pri cvičení napredovať s chudnutím? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame