Čo vo vyššom veku prináša nová láska? Zahoďte predsudky, no buďte opatrní

Muž

gettyimages

Je skutočne také ťažké nanovo sa zaľúbiť aj vo vyššom veku? Pre rôzne príčiny je mnoho ľudí po päťdesiatke opustených, smutných, no pritom túžiacich po úprimnom vzťahu a citoch. Keďže toho veľa prežili, skúsenosti im bránia byť otvorení novým možnostiam. Pri zoznamovaní sú veľmi opatrní, sprevádzajú ich pochybnosti a obavy. Chýba im odvaha začať v živote “niečo nové” s novým človekom. Čo ak to nevyjde? Čo ak sa popálite a rodina vám to bude vyčítať? Nedajte sa obrať o pekné chvíle, šanca na vážny vzťah a lásku kvitne v každom veku.

Tri dôvody pre risk

Nikto z nás už nebude mladší. To však neznamená, že by ste si mali odopierať právo na osobné šťastie. V súčasnosti sa pre rôzne príčiny rozvádzajú aj ľudia v zrelom a staršom veku. Dokonca ani tí, ktorí ovdovejú, nemusia zotrvávať v smútku do konca svojho života.

Život totiž plynie rýchlejšie ako si uvedomujeme, a keď sa za sebou obzrieme, tak jediné, na čo najradšej spomíname, sú chvíle, keď sme boli šťastní. Vzájomná láska, pochopenie a dôvera sú presne tým, na čom po rokoch skutočne záleží. A ak ste v mladosti venovali veľa času práci, zabezpečeniu rodiny, život vám pretiekol cez prsty a odrazu síce máte veľa času nazvyš, ale už ho nemáte s kým zdieľať.

Na to, aby ste nabrali odvahu vyskúšať nový vzťah aj vo vyššom veku sú minimálne tri dôvody:

  • Pre bohaté životné skúsenosti dokážete človeka skôr odhadnúť a presne viete, čo chcete a čo sa vám páči, čo netolerujete a v živote nepotrebujete. Každého potenciálneho partnera isto dobre zvážite.
  • Nezakladáte si na hmotných veciach a majetkoch, nehľadáte človeka s konkrétnym sociálnym statusom. Viete žiť aj osamote, ste sebestačný človek a chcete k sebe niekoho, s kým budete tráviť voľný čas, smiať sa, rozprávať,…
  • Pocit osamelosti zhoršuje zdravotný stav v mnohých oblastiach a dokonca aj urýchľuje starnutie. Ak trpíte nedostatkom sociálnej interakcie, zvyšujete riziko rozvoja duševných chorôb. Vždy je lepšie jedno malé nevinné hašterenie s hundrošom, ako dlhé večery s hlbokým smútkom v duši.

Mohlo by vás zaujímať: Na rande v päťdesiatke: Čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť?


Nebojte sa znova zaľúbiť

Najťažšie je prelomiť dlhšie trvajúcu samotu. Ak sa aj rozhodnete, že už viac nechcete byť sami, je zase náročné nájsť spôsob, ako spoznávať nových ľudí. Niekedy sa stačí poobzerať po svojom okolí a možno ten milý sused, ktorý vám pomáha s nákupom po vás už dlhšie pokukuje. Alebo stačí pozvať na kávu kolegyňu, ktorá nešetrí úsmevom pri vzájomnom očnom kontakte. Ak to nevyjde, je čas hľadať spriaznenú dušu aj na neznámych miestach. Ako na to?

  1. Chýbajúca spontánnosť v zoznamovaní a zároveň strach z prvotného odmietnutia paralyzovali už veľa ľudí. “Čo už len môžem ja niekomu ponúknuť?, Kto by mal o mňa záujem? – na tieto pochybovačné otázky zabudnite. Uvedomte si svoju hodnotu. Nie ste o nič menej človekom, nech je váš životný osud akokoľvek ťažký.
  2. Neuzatvárajte sa pred svetom. Hoci to, čo poznáte, je pre vás stabilná pôda pod nohami, neponúka veľa nových príležitostí. Snažte sa chodiť čo najviac medzi ľudí a nepopierajte svoje túžby s výhovorkou, že na vás už nič dobré nemôže čakať. Nový partner nepríde za vami domov. Napríklad sa rozhodnite pre nejaký zaujímavý kurz – je šanca, že tu spoznáte človeka, s ktorým budete mať hneď jednu spoločnú tému.
  3. Ujasnite si, ako sa pozeráte na svet okolo seba a ako vnímate ostatných ľudí. Vo vzťahoch je to väčšinou tak, že naše správanie má tendenciu priťahovať isté typy pováh. Zacyklujeme sa v rovnakých problémoch, kým sa nepoučíme. Preto, ak ste doteraz mali v živote “šťastie” na alkoholikov, zamyslite sa a spomeňte si, aké boli prvotné signály. Tentokrát ich už neprehliadajte a určite si nového partnera nehľadajte v miestnej krčme.
  4. Zostaňte na 100 % sami sebou. Nemeňte na sebe žiadne zásadné veci, dokonca ani oblečenie, len preto, aby ste sa zapáčili. Isto už viete, že v prvotnej zaľúbenosti má človek klapky na očiach a nevšíma si rozdielnosti, ktoré časom spôsobujú škrípanie. Ste vo veku, keď už presne viete kto ste, čo od života chcete a potrebujete. Akákoľvek pretvárka bude odhalená omnoho skôr, ako tomu bolo v mladšom veku.
  5. Nový vzťah v zrelom veku nie je len o rozume. Cit, ktorý môžete zažiť, je rovnako silný ako kedykoľvek predtým. Dokonca aj intenzívnejší. Možno aj vy máte vo svojom okolí šťastnú dvojicu, ktorá sa dala dohromady po šesťdesiatke a sála z nich harmónia, láska a pozitívna energia. Výskum na Univerzite Göttingene ukázal, že čerstvo zamilované páry nad 50 rokov si dokážu veľmi uspokojivo vychutnávať aj intímnu rovinu a ich spokojnosť pretrváva podstatne dlhšie ako u mladších ročníkov.

Spýtajte sa sami seba: Čo by ste stratili tým, ak sa rozhodnete, že chcete ešte zažiť trochu lásky, porozumenia a príjemných chvíľ? Je to určite lepšie, ako sa naďalej trápiť osamote. Možno to poznáte – s láskou sa každá radosť násobí a každá starosť delí…


Aké skúsenosti máte s novou láskou vo vyššom veku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame