6 dôvodov, prečo sa oplatí cvičiť v každom veku: Skúste to, budete sa mať lepšie

Cvičenie

gettyimages

Medzi negatívne aspekty dnešnej doby patrí nedostatok pohybu. Ľudia čoraz menej chodia pešo, neraz celý ich denný pohyb spočíva v presune k zaparkovanému autu. Dôsledky sedavého spôsobu života sa skôr či neskôr prejavia rôznymi zdravotnými komplikáciami.

Aj v období zrelosti by sme však nemali odsúvať pohyb na druhú koľaj. Stačí, ak si zvolíte vhodný spôsob cvičenia či pohybu, ktorý sa pre vás nestane nutným zlom, ale bude pre vás prirodzenou súčasťou každodenného života.

Toto sú tie hlavné výhody cvičenia, ktoré stoja za pozornosť:

1. Pomáha ostať vo forme

Podľa organizácie CDC by sa mali ľudia starší ako 65 rokov venovať aktívnemu pohybu minimálne 2,5 hodiny týždenne. Nie je to tak veľa. Môžete ísť na prechádzku, nenáročnú túru, s vnúčatami na detské ihrisko, hodinu pilatesu, kalenetiky, plávania alebo si zacvičiť Piatich Tibeťanov pred televízorom. Dôležité je začať. Všetko ostatné je už len vecou zvyku.

2. Znižuje krvný tlak i riziko vzniku infarktu

Je vedecky dokázané, že pravidelný pohyb výrazne znižuje riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Aj keď trpíte vysokým krvným tlakom, nemusíte sedieť na gauči a vyhýbať sa pohybu. Práve naopak. Pravidelné prechádzky v kombinácii s vhodnou medikamentóznou liečbou budú pre vaše srdce tou najlepšou terapiou.


Mohlo by vás zaujímať: Viete, čo vám bráni cvičiť? Prekonajte tieto bariéry a buďte aktívni


3. Zabraňuje predčasnému úmrtiu

Nedostatok pohybu je celosvetovým problémom, kvôli ktorým každý rok zbytočne príde o život približne 250-tisíc ľudí. Štúdia, publikovaná v magazíne Lancet, však ukazuje, že my sme tí, ktorí to môžu zmeniť. Stačí si aspoň trikrát do týždňa zaradiť do svojho rozvrhu pohybovú aktivitu, ktorá bude trvať od 30  do 60 minút.

4. Výrazne znižuje riziko vzniku depresie

Všetko so všetkým súvisí. Nenadarmo sa vraví, že v zdravom tele zdravý vzduch. Určite ste si na vlastnej koži všimli, ako vám pohyb môže výrazne zmeniť náladu k lepšiemu. Je to logické. Pri cvičení sa vyplavujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré sa postarajú o lepšiu náladu. Podľa výskumov môže pravidelné cvičenie znížiť riziko vzniku depresie až o 25 percent. A to je číslo, ktoré stojí za pozornosť.

5. Spomalí proces starnutia

Starnutie sa nedá úplne zastaviť, avšak môžeme ho výrazne spomaliť práve dodržiavaním správnej životosprávy a pravidelným pohybom. Vedci na základe štúdie telomér, teda koncových úsekov chromozómov, prišli na to, že pri pravidelnom pohybe sa aktivuje enzým telomeráza, ktorý zabraňuje skracovaniu telomér a tak sa spomaľuje samotný proces starnutia.


Mohlo by vás zaujímať: Makáte na sebe v posilke a nevidíte žiaden progres? Tu sú dôvody!


6. Posilňuje kosti

S pribúdajúcimi rokmi naše kosti strácajú na svojej sile a pružnosti. Každoročne sa množstvo kostnej hmoty u žien znižuje približne o 2 percentá. Nie je to veľa, no s vekom sa u nás zvyšuje riziko vzniku komplikovaných zlomenín.

Našťastie nemusíme byť bezmocní ani voči takémuto problému. Pravidelným cvičením si nielen spevníme kosti, ale i imunitu či flexibilitu. To sú ďalšie dôvody, prečo by sme nemali zanevrieť na cvičenie.

Prekonať sa!

Investícia času a energie do pohybu sa určite vyplatí. To, čo dáme nášmu telu, sa určite zúročí. Preto sa nezabudnime hýbať. Prekonajme nechuť a lenivosť. A poriadne si vychutnajme chvíle pohybu. Uvidíte, že časom prídu chvíle, keď si deň bez pohybu nebudete vedieť ani predstaviť.


Ako často si zvyknete zacvičiť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame