Prospeje to rodinným vzťahom: Dovoľte dospelým deťom žiť si vlastný život

Matka

gettyimages

Každý rodič miluje svoje dieťa. Láska však môže mať rôzne odtiene. Niektorí rodičia city vyjadrujú len zriedkavo, iní dokonca berú prejavy lásky za zbytočnosť, ktorá len deti rozmazná. Sú však aj rodičia, ktorí by za deti najradšej dýchali. A to aj vtedy, keď už dávno dosiahli dospelosť. Snažia sa za deti robiť všetky životne dôležité rozhodnutia a ak má ich dospelé dieťa na určitú vec opačný názor, prepadajú panike či citovému vydieraniu.

Všetci máme právo na vlastné chyby a rozhodnutia

Pravdepodobne aj vy poznáte mamu, ktorá neustále vyčíta svojmu dospelému dieťaťu rôzne životné rozhodnutia: „Keby si ma mal naozaj rád, tak sa nikdy odo mňa neodsťahuješ. Ak by ti na mne záležalo, už by bol dávno z teba právnik či lekár…“

Ak sa však človek čo i len trošku zamyslí nad týmito tvrdeniami, určite sa prikloní k názoru že takýto vzťah rodiča ku dieťaťu má od zdravého vzťahu poriadne ďaleko. Každý z nás právo na vlastný život, vlastnú voľbu a omyly. A v tom spočíva skutočná sloboda.


Mohlo by vás zaujímať: Keď dieťa neodíde z domu vtedy, keď má: Kde sa stala chyba?


Cieľom výchovy má byť zrelosť, nie závislosť

Pre dieťa je životne dôležité, aby sa naučilo robiť vlastné rozhodnutia. Niektoré malé je schopné urobiť už v materskej škole. Už tam sa podľa odborníkov môže učiť prvým následkom drobných rozhodnutí na každodenný život.

Ďalšia etapa rozvoja zodpovednosti nastáva v dobe dospievania, pričom jedinec by mal do dospelosti vstupovať ako plnohodnotná bytosť, ktorá sa vie nielen rozhodnúť, ale vie za svoje rozhodnutie niesť aj patričné dôsledky.

Dospelé deti viac nevychovávajte

Rodič dospelého dieťaťa by už nemal viac vychovávať. Proces výchovy je v tomto veku už ukončený. Preto dospelému synovi či dcére môžeme povedať svoj názor, upozorniť ho na možné riziká, no hlavná voľba by mala byť na ňom. Ak ho to nenaučíme, dieťa sa buď stále bude spoliehať na našu pomoc, alebo bude naopak robiť všetko preto, aby sa vymanilo z nášho zovretia.


Mohlo by vás zaujímať: Po rokoch sa situácia otočila: Ako si poradiť s tvrdohlavým starnúcim rodičom?


Prestaňte sa báť

Nejeden rodič má plnú hlavu katastrofických scenárov, v ktorých kľúčovú úlohu zohráva maximálne neefektívna fráza „Čo ak…“ Čo ak sa mu niečo stane, čo ak sa nevráti, a podobne. Našimi obavami nikomu nepomôžeme. Ani dieťaťu, ani sebe. Preto sa ju snažte čo najskôr vykoreniť z vášho života.

Ako tvrdí psychológ Marvin G. Knittel: Od narodenia dieťaťa až po jeho dospelosť, by sme sa mali snažiť o to, aby z nášho potomka vyrástla zrelá a nezávislá bytosť.“ V jeho slovách je veľká pravda. Ak rodič nevie ani v dospelosti pretrhnúť pupočnú šnúru so svojím dieťaťom, niekde sa stala chyba.

Vraví sa, že najvyššia forma lásky je rešpektovať voľbu ostatných. Samozrejme, dá sa to len vtedy, ak voľba druhého človeka nezasahuje do nášho života. Ak sa vám deti rozhodnú rozpredať nábytok, je jasné, že nebudete nečinne sedieť a len tak sa usmievať. Mimo takýchto extrémnych a najmä našťastie zriedkavých prípadov sa ich však nebojte nechať žiť vlastný život.


Darí sa vám príliš nemontovať do života dospelým deťom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame