Nepriatelia nám dokážu otvoriť oči: Naučte sa to využiť pre osobný rozvoj

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Myslíte si, že máte veľa nepriateľov?

Harmonické medziľudské vzťahy tvoria základ spokojného a šťastného života

Harmonické medziľudské vzťahy tvoria základ spokojného a šťastného života. Nikto z nás dobrovoľne netúži po konfliktoch a neustálych hádkach. Najradšej by sme sa zavďačili všetkým a mali ideálne vzťahy. Avšak niekedy sa dostaneme do situácií, ktoré nás poriadne preveria.


Možno aj vy máte v okolí človeka, ktorý vás nemá rád a strpčuje vám život. Paradoxne, práve takýto človek môže z vás urobiť silnejšiu osobnosť. A to je len jedna z vecí, za ktoré mu môžete poďakovať.

Môže sa zdať, že slovo nepriateľ je príliš tvrdé, no v skutočnosti pre nás práve ľudia, ktorých „nemusíme“ predstavujú cennú lekciu. Toto je 6 dôležitých vecí, ktoré vás môžu naučiť.

1. Dá vám možnosť prejaviť váš skutočný charakter

Je ľahké byť milým a láskavým vtedy, keď sa nič nedeje. Avšak práve krízové situácie najlepšie prejavia náš skutočný charakter. Nepriateľ nám môže pomôcť nastaviť zrkadlo.

Ak aj v jeho prítomnosti, pod paľbou kritiky a nepríjemných slov, dokážete udržať svoje emócie na uzde, môžete si gratulovať. Ak vás však ľahko vytočí, aspoň budete vedieť, na čom musíte ešte popracovať.

2. Prebudí vo vás zdravú súťaživosť

Ak vám váš nepriateľ bude tvrdiť, že ste obyčajná nula, určite urobíte všetko, aby ste jemu (aj sebe) dokázali, že sa mýli. Preto sa budete snažiť prekonať svoje vlastné limity. Možno sa pustíte do niečoho, na čo by ste inokedy nemali odvahu. Pričom za túto odvahu prekročiť zónu komfortu môžete vďačiť práve vášmu nepriateľovi.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa asertivite: Pomôžete tým sebe aj kolegom


3. Naučí vás rešpektovať aj iný názor

Váš nepriateľ vás môže naučiť, že nič nie je len čierne alebo biele. Ak má na vec iný názor, môže vám pomôcť dívať sa na danú situáciu inými očami. Neraz sa stáva, že pravdu nemá ani jedna, ani druhá strana, ale tá je niekde uprostred. Ak sa naučíte počúvať a prijať názor druhej strany, môžete si sami rozšíriť obzory. A to je veľmi cenná skúsenosť.

4. Urobí z vás silnejšieho človeka

Vždy sa nájde niekto, kto nás nebude mať rád, komu budeme nesympatickí alebo bude mať niečo proti nám. A je to absolútne v poriadku. Cesta k cieľu sa nezaobíde bez prekážok. Práve nepriatelia môžu poriadne preveriť aj naše rozhodnutie. Ak je pevné, pôjdeme si pevne za svojim cieľom. Ak sme si neistí, ľahko nás zlomí kritika od nepriateľa.


Mohlo by vás zaujímať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


5. Neraz vám povie krutú pravdu

Toto uvedomenie vám taktiež môže pomôcť v osobnom rozvoji. Priatelia sa môžu pretvarovať. Neraz nám vravia veci, ktoré chceme počuť. Len skutočný priateľ má odvahu otvorene nám povedať aj nepríjemnú pravdu do očí. Avšak ten si nikdy nedáva servítku pred ústa. A za to mu môžeme byť vďační.

6. Naučí vás netrápiť sa nad tým, čo si o vás myslia ostatní

A to je poriadna skúška ohňom. Nepriateľ o vás môže narozprávať kadečo. Možno, že sa k vám donesú klebety, ktoré so skutočnosťou nemajú nič spoločné. Ak sa však naučíte nebrať si osobne klebety a hodnotenia ostatných, pochopili ste dôležitú životnú lekciu. Vždy sa nájde niekto, kto vás bude ohovárať či hodnotiť. Neoplatí sa vám však nad tým trápiť. Skúste preto pozornosť obrátiť na dôležitejšie veci.

Ľudia sa menia

Nepriatelia boli a budú. No treba mať na pamäti i to, že ľudia sa dokážu zmeniť. Ktovie, možno sa práve váš najväčší nepriateľ bude tým človekom, ktorý vás posunie najďalej. A za to by ste mu mali byť vďační.


Darí sa vám využiť nepriateľov vo váš osobný rozvoj? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Mia
  • Foto: gettyimages

Diskusia (0)

Žiadne komentáre


Pridať komentár