Užiť si penziu a ušetriť? Slováci sa na zimu sťahujú, skúšajú teplé krajiny

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Viete si predstaviť život za hranicami na dôchodku?

Aj váš život na dôchodku môže byť jedna úžasná dovolenka

Možno aj vám pri prečítaní titulku napadlo: to je ale pekná hlúposť! Verte, nie je. Nemci či Angličania na to prišli už dávno, my to zisťujeme až teraz: život na dôchodku môže byť jedna úžasná dovolenka. A netreba k tomu žiadne tučné konto.


Jarmila pracovala celý život ako úradníčka v škole. Jej dcéra žije v Kanade a ona tu zostala v rodinnom dome sama. Manžela pochovala pred mnohými rokmi, v meste ju prakticky nič nedrží. Navyše, dôchodok má nízky, a najmä vykurovacia sezóna je pre ňu finančne náročným obdobím. „Mala som čo robiť, aby som to utiahla,“ priznáva.

Zlom nastal, keď ju dcéra zobrala na dovolenku do Egypta. Tu sa stretla s Češkou, ktorá prenajíma a predáva štúdiové byty a apartmány v Hurghade. S veľkým prekvapením zistila, že jej klientelu v poslednej dobe tvorí stále viac Slovákov. Vracajú sa sem hlavne na zimné mesiace, no niektorí tu trávia aj väčšiu časť roka.


Mohlo by vás zaujímať: Krásne more a bohatá história: Objavte tajuplný Egypt ešte tento rok!


Byt aj za 20-tisíc

Kto by si namiesto studenej a sychravej zimy nechcel užívať príjemné podnebie s dvadsaťstupňovými teplotami?  Takáto možnosť je celkom reálna, a nejde pritom o žiaden luxus pre vyvolených.

Ak nemáte priveľké nároky a nepotrebujete prepych, štúdiový byt v mestskej štvrti kúpite aj za dvadsaťtisíc eur. Nečudo, že pár Slovákov a Čechov väčšie byty doma vymenilo za garsónky a kúpilo si byt v Egypte.

Samozrejme, investovať sa dá aj viac – v luxusnejších rezortoch spolu s nehnuteľnosťou kupujete okrem bezplatného doživotného vstupu do bazénov, posilňovne či sauny aj vrátnika, strážnu službu a upratovací servis. Ak však po kúpe nehnuteľnosti netúžite, byt či apartmán si môžete prenajať.

Ročné náklady na byt s rozlohou osemdesiat metrov štvorcových sa pohybujú okolo päťsto eur plus minimálna čiastka za vodu a elektrinu. „Ja si momentálne platím jednoizbový byt, vychádza ma to 70 eur na mesiac a k tomu 5 eur za elektriku. Prenajatý ho mám cez známu, ktorá tu býva – realitky sú spravidla drahšie,“ prezradila Jarmila.

Lacné ovocie, lieky aj kozmetika

Jarka patrí k tým, ktorí do Egypta cestujú viackrát do roka. Letenky sa dajú zohnať s výraznými zľavami, a potom už na človeka čaká lacný raj na zemi. „Za tie roky, čo tu chodím, som sa už dostatočne zorientovala. Našla som si lacného taxikára, ktorý ma vozí – je to slušný a seriózny človek. Veľa ľudí ma tu pozná, pretože bývam stále v tom istom rezorte, len mením byty. Doprajem si všetko, na čo mám chuť, ich ceny sa s našimi nedajú porovnať,“ vsvetľuje Jarmila.

A pridáva aj niekoľko príkladov: kilo pomarančov, mandarínok či banánov stojí 25 centov, kilo jahôd kúpite za 50 centov. Lacné sú lieky aj kozmetika. Naopak, pomerne draho vyjdú služby, ako kaderníctvo či pedikúra, to si však človek môže dopriať na Slovensku. „Chodím sem, aby som doma ušetrila na energiách. Z dôchodku som si nemohla pravidelne kupovať ani ovocie, a tu to nie je žiaden problém,“ zdôrazňuje Jarka.


Mohlo by vás zaujímať: Zimná dovolenka netradične: Vymeňte zasnežené zjazdovky za morské vlny


Koniec živorenia

Komunita Slovákov, ktorí časť roka trávia v slnečnom Egypte, sa neustále rozrastá. Majú tam dokonca už aj svoju reštauráciu.  „Ja som tu skutočne šťastná a cítim sa bezstarostne. Nemusím riešiť financie – z dôchodku, z ktorého na Slovensku živorím, si tu môžem dovoliť  žiť ako kráľovná. Našla som si dokonca aj príležitostnú prácu – pomáham jednému podnikateľovi  v obchode so suvenírmi.“

Keďže svetlovlasá Jarka je medzi počernými Egypťanmi neprehliadnuteľná, občas vraj natrafí na miestnych, ktorí ju považujú za turistku a chcú na nej zarobiť. „Ja si ale dokážem urobiť poriadok. Nedávno tu za mnou bola dcéra a v autobuse pýtali od nej za lístok dve eurá. Vysvetlila som im, že tam dlhodobo žijem a platím 4 egyptské libry, čo je asi dvadsať centov. Keď chcú, dám im 5 libier, ak sa im však máli, nech otvoria dvere a radšej vystúpime. Samozrejme, že im stačilo aj päť,“ s úsmevom dodáva Jarka.     


Viete si predstaviť, že by ste problémy s nízkym dôchodkom vyriešili tak, ako Jarka? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (14)

 • Larry Fox 19.08.2019, 03:33

  Skúsili ste získať pôžičky od bánk bez úspechu? Naliehavo potrebujete peniaze, aby ste sa dostali z dlhov? Potrebujete peniaze na rozšírenie alebo založenie vlastného podnikania? Získajte pôžičku od jednej z popredných úverových spoločností vo Veľkej Británii. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás na adrese Whatsapp: ​+14092051142 alebo e-mailom: larryfox2017@gmail.com

 • alena 27.03.2019, 08:36

  dobry den pani Jarka, prajem Vam vsetko dobre a drzim palce. Prosim poslite mi Vasu mailovu adresu. Dakujem. Alena

 • palo 27.02.2019, 18:51

  a na letenku do egypta dostanú dotáciu od štátu?

 • evelina 22.02.2019, 17:01

  Nika, prázdny rodinný dom v meste. kde ju nič nedrží, je jej na čo? V článku sa naozaj píše o rodinnom dome, nie o domčeku.... oproti panelákovým bytom sú iste izby veľké... a prázdne, mnoho troj-generačných rodín sa tlačí v malom panelákovom byte :( A keďže veľa času trávi v Egypte, za peniažky za dom môže mať malý bytík tu a dlhé zimy v Egypte :)))

 • Olia 22.02.2019, 13:39

  V Indonézii je ešte lacnejšie.... a krajšie :-) Veľa Slovákov tam chodí cez zimné mesiace ušetriť :-))

 • Nika 22.02.2019, 13:02

  evelina, ja čítam, že má rodinný dom, nie že má veľký dom... Rodinný dom môže byť aj normálny 3-izbový domček. Možno ho postavili spolu s manželom a má tak k nemu citovú väzbu, ktovie. Sama by som sa do Egypta bála, vzhľadom na bezpečnostnú situáciu - ešte možno vo dvojici, s mužom. Ale verím, že sa takto dá žiť a ušetriť, nemusí to byť ani nevyhnutne Egypt. Aj keď je predpoklad, že práve takéto krajiny budú lacné.

 • evelina 22.02.2019, 12:52

  Áno, Ľuboš, reklama na Egypt ako vyšitá :( Bolo zverejnené,že oproti iným rokom klesá počet záujemcov stráviť tam dovolenku, chodia tam už len skalní, ktorým hrozba teroristického útoku nevadí a vidia len veľmi lacnú dovolenku. Je mi ľúto, ale na Egypt ma nik nenahovorí ani teraz ani ako dôchodkyňu..pokiaľ to tam bude ako teraz. Ale treba povedať, že naši dôchodcovia, ak im penziu nezoberú pahltné deti, ukladajú peniaze do banky za mizerný úrok a nič si nedožičia, ani stravu ani lacný pobyt pre seniorov na Slovensku. A ešte pichľavá otázka pre pisateľku Jarku : ak dcéra žije dlhodobo v cudzine, na čo drží prázdny veľký dom na Slovensku, keď je väčšinu roka v Egypte a je sama ???

 • Nika 22.02.2019, 12:22

  kle, všetci tí, ktorí si nemôžu dovoliť žiť slušne na Slovensku - v mnohých krajinách je totiž život lacnejší, ako u nás...

 • kole 22.02.2019, 12:05

  Ktorí Slovenskí dôchodcovia si to môžu dovoliť?!?!? Nenasierajte ľudí!!!! To je tak pre Počiatka, Fica a Danka!!!

 • Nika 22.02.2019, 11:08

  pre Alexis - Áno, môže byť, určite nejde len o Egypt. Tu je popísaný konkrétny príklad z Egypta, ale verím, že takých krajín môže byť viac.

1 2 >

Pridať komentár