Chcete svojho potomka vydediť? Musíte mať vážne dôvody!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Rozmýšľali ste niekedy nad vydedením potomka?

Nie vždy sa dieťa vydarí, aj keď sa snažíte, ako viete

Nie vždy sa dieťa vydarí, aj keď sa snažíte, ako viete. Niekedy o vás prestane javiť záujem, nepostará sa, keď potrebujete jeho pomoc. Ničím výnimočným v dnešnej dobe nie je ani prepadnutie alkoholu, drogám či iným závislostiam. Situácia môže byť občas až tak zlá, že sa rozhodnete nevydareného potomka vydediť.


Magda má 72 rokov a svojho jediného syna už pätnásť rokov nevidela. Aj dovtedy sa stretávali len sporadicky, väčšinou sa objavil, keď potreboval peniaze. Pred štyrmi rokmi mala infarkt, týžne strávila v nemocnici. Syn za ňou ani raz neprišiel, ani raz jej nezavolal, hoci ho cez známych kontaktovala. Nezaujímal sa o ňu ani vtedy, keď ju z nemocnice prepustili a potrebovala opateru. Magda žije v rodinnom dome v lukratívnej časti mesta a je presvedčená, že syn si po jej smrti nezaslúži dediť.

Len štyri dôvody   

Vydedenie upravuje paragraf §469a Občianskeho zákonníka. Podľa neho musíte mať na vydedenie potomka jeden zo štyroch kvalifikovaných dôvodov. Ktoré to sú?


Mohlo by vás zaujímať: Rozvod v rodine: Chcem vidieť svoje vnúčatá a nemôžem, ako to riešiť?


Poručiteľ môže potomka vydediť, ak:

 • v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
 • o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
 • bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
 • trvalo vedie neusporiadaný život.

V prípade Magdy teda možno hovoriť hneď o dvoch dôvodoch na vydedenie: syn o ňu nejaví žiaden záujem a nepostaral sa o ňu počas choroby, keď ho najviac potrebovala. Podmienkou v takomto prípade je, že rodič musí byť na starostlivosť odkázaný a nemať nikoho blízkeho, kto by sa o neho postaral.

Keďže Magdin muž zomrel pred osemnástimi rokmi, syn je jediný blízky príbuzný, ktorého má. Častým dôvodom na vydedenie býva aj to, že dieťa riadne nepracuje, poberá dávky, žije na ulici či inak neusporiadaným životom. Pri pití alkoholu alebo gamblerstve dieťaťa sa rodičia obvykle vydedením snažia ochrániť svoj majetok.

Ako na to?

Odborníci odporúčajú spísať poslednú vôľu (testament) a listinu o vydedení formou notárskej zápisnice pred ktorýmkoľvek notárskym úradom. Závet aj vydedenie možno teda zrealizovať v jednej listine - notárskej zápisnici. V dokumente musí byť uvedený presný dátum, okruh vydedených osôb a vlastnoručný podpis.

Dôvod vydedenia treba uviesť čo najkonkrétnejšie. Je ideálne nenechať si spísanie testamentu na poslednú chvíľu pred smrťou, ale urobiť tak v dostatočnom predstihu, keď máte plnú duševnú spôsobilosť. Ako poručiteľ v závete zosumarizujete svoj hnuteľný a nehnuteľný majetok a určíte dediča alebo dedičov, ktorí majú po vás zdediť majetok. 


Mohlo by vás zaujímať: Efektívne a rýchle riešenie sporov bez súdu: Využiť ho môžete aj vy


Môžete si to rozmyslieť

Dedičský podiel vydedenej osoby nadobudnú rovnakým dielom jej deti. Ak sa vydedenie vzťahuje aj na deti vydedeného potomka, poručiteľ to musí v listine o vydedení presne uviesť. Závet alebo listinu o vydedení môže poručiteľ aj odvolať. Podmienky na vydedenie totiž musia byť splnené v čase, keď sa listina spisuje, neskôr ale môže prísť k zmene situácie a vzťahy v rodine sa môžu upraviť.

Zrušiť rozhodnutie o vydedení (s výnimkou notárskej zápisnice) môže poručiteľ aj zničením listiny obsahujúcej vydedenie. V každom prípade platí, že vydedenie potomka je veľmi závažné rozhodnutie a treba si ho mimoriadne dôkladne premyslieť. Ak si nie ste vo svojom rozhodovaní istí, je dobré požiadať o radu notára.


Považujete vydedenie potomka sa správne rozhodnutie? Kedy by ste o ňom uvažovali? Napíšte ostatným v diskusii pod článkom!

Zdielať na Facebooku

Diskusia (9)

 • Larry Fox 19.08.2019, 03:32

  Skúsili ste získať pôžičky od bánk bez úspechu? Naliehavo potrebujete peniaze, aby ste sa dostali z dlhov? Potrebujete peniaze na rozšírenie alebo založenie vlastného podnikania? Získajte pôžičku od jednej z popredných úverových spoločností vo Veľkej Británii. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte nás na adrese Whatsapp: ​+14092051142 alebo e-mailom: larryfox2017@gmail.com

 • Zdeno 25.02.2019, 13:26

  Môže matka za svojho života napísat všetok majetok na jedného syna.Ostatným nič?

 • risa 18.02.2019, 09:58

  a co na takyto debilny zakon hovoria nasi zakonodarci ? Radsej sa budu hadat v parlamentu o blbostiach ,nez aby zapnuli modzog a vytvorili pre ludi jednoduchsi , zrozumitelnejsi a prijatelnejsi zakon .Preco by to nemohlo ist jednoducho ,ked to ide slozitejsie.

 • alexdada 18.02.2019, 09:11

  Myslím, že ak by človek mohol určiť ako svojho dediča hocikoho a nielen svoje deti, prípadne nie všetky svoje deti, bolo by to oveľa lepšie... Deti sa naozaj niekedy nevydaria, alebo sa stará o rodičov len jedno, a ostatní na to vyslovene kašlú a prípadne ešte kritizujú toho jedného, ktorý má rodiča, často aj chorého a odkázaného na pomoc aj niekoľko rokov u seba doma. Pri dedení sú si rovní a bohužiaľ, najviac sa na dedičstvo tešia tí, ktorí sa roky nestarali.... Nie je to jeden prípad v mojom okolí.........

 • risa 18.02.2019, 08:44

  Takze podla debilneho zakona o 4 moznostiach ,ked potomok nebude splnat tie 4 moznosti a bude viest sporadany zivot ,ze bude sa starat o rodicov ...MUSI rodic mu odkazat majetok?Je to povinnost rodica ?Alebo deti sa maju starat o nemocnych rodicov povinne a z lasky ?Vsak si taky zakon odporuje a pomaha to k falesnemu postoji deti k rodicom.

 • risa 18.02.2019, 08:36

  ano taky debilni zakon , napr.v USA je to len na rozhodnuti cloveka ,komu a kolko odkaze . A nemusi nic odkazovat potomkom bez vydedenia.Je vidiet ze sme zaostali stat.Potomok nech sa stara a vyhrne si rukavy a maka na svojom a nie cakat co mu rodicia odkazu. Nema byt ani jedna moznost a nie 4 moznosti vydedenia .Zrusit . Kdo to takto vymyslel tak je divny.

 • Yvetta 17.02.2019, 19:49

  aj ja suhlasim s tym, že čo koho do toho komu čo a koľko odkážem. ved'je to môj majetok, tak nikto mi nebude určovať kto a koľko bude po mne dediť. a štat už vôbec nie! neviem či su moje inormacie spravne, ale viem tak, že v niektorých štatoch existuje pojem "univerzalny dedič" tak prečo nie aj na Slovensku?

 • david 17.02.2019, 12:34

  Moj pripad . Moje matka ovdovela s 2 detmi ,ked im bolo 3 a 4 roky. Moj otec si ju vzal aj s jej detmi . To este nevedel ake starosti mu tie jeho nevlastne deti sposobia . Moj otec aj s mamou setrili a co mali peniaze tak si schovavali ako to byvalo doma. Moj najstarsi brat bol a je stale vycurany . Nahovoril toho prostredneho aby ukradol peniaze a odisli sa tulat po Slovensku .To im mohlo byt tak okolo 14-15 rokov . tratili peniaze a az policia ich dopadla a vratila naspatek Zle nedobre robili otcovi . Moj otec /ich nevlastni / pres to vsetko robil co sa dalo chodil do prace a zacal stavat dom. Bratia nepomahali , prostredny stale bol zavrety ,vatsinu zivota stravil v base /Ilava, leopoldov ,Mirov , a tiez stravil nejay cas na prelieceni v Pezinku a v Opave .Najstarsi sa uchazal o vs. skolu v Roznove pod Radhostem ,matka mu vzdy nieco zabalila a dala mu peniaze aby otec o tom nevedel ,tak ako i tomu prosrednemu posielala balicky do base ,a tiez jeho problemy riesila uplacanim peniazmi aby zakryvala jeho prehresky. Otec i cez to vsteko zacal stavat dom , chodil do prace a este mal na starosti dom. Matka sa mu vyhrazala rozvodom 2 x v r.1972 a este tiez neskor . Nevarila mu ,neprala ,nestarala sa o domacnost ,to i dolozila v jej rozv. papieroch . Nakoniec ich rozviedi v 1999 . Otec umrel 2001 ,matka bola v tom case na dlhodobej navsteve u najstarsieho brata v zahranici .Takze veskera udrzba domu opet zostala na pleciach otca Po otcovej smrti som matku vyplatil s 1/2 domu 650 000 Kcs . Odcestoval som do zahranicia . Ked matka umrela 2002 ,ani mi brat nedal vediet za matka nezije . Prebehlo dedicke konanie v mojej nepritomnosti ,,po dlhej dobe s odstupom casu asi 12 rokov som sa dostal k papierom ,ze nakoniec ma vydedila . A ze nemala ziadny majetek po jej smrti. Tak nerozumiem tomu ,ako moze notar napisat ze ma vydeduje ,ked nemala ziadny majetek? Alebo ze by nieco zostalo po nej? A brat sa s notarom dohodli? Tak preco take povidacky o zakone ,ked je aj tak k nicomu . Matka bola u Svedkov Jehovovych a vzdy hovorievala ,zeaz nieco zostane po nej zeto da ich sekte . Kde je aka spravedlivost? Podotykam ze otec bratov nikdy neosvojil.Kde mam ja podiel z jej majetku? preco ma matka vydedila ,neviem doteraz.Preco deti a jeho byvala manzelka od prostredneho brata dedili po nasej matke a ja nie? Velmi smutne ,ako sa mohla jedna S J takto nefer zachovat . nejedna sa mi o peniaze ,kludne dam na charitu ,ale jedna sa mi o cestnost. A tu cesnost matka nemala .

 • pavel 17.02.2019, 11:59

  Takovy debilny zakon . Co je statu do toho komu co ja odkazem ,a komu odkazem .Ma to byt jen na rozhodnuti toho kdo chce neco odkazat. Sam si nejaky majetek ziskal tak at se stat do toho nes..re jeste ani pred smrti neda stat pokoj. ? Oklestuje lidi ,mato nechat na rozhodnuti cloveka ,

1

Pridať komentár